Reklama

Niedziela Przemyska

Jak Karol został papieżem

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Drohojowie odbył się XV Wojewódzki Konkurs Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – miłośnik gór i przyrody”.

Niedziela przemyska 45/2024, str. III

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Ks. Piotr Czarniecki

Finaliści wykazali się ogromną wiedzą i erudycją

Finaliści wykazali się ogromną wiedzą i erudycją

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie, organizowane 17 października z okazji XXIV Dnia Papieskiego, zgromadziło uczniów z całego województwa, którzy z pasją i zaangażowaniem recytowali wiersze i fragmenty prozy związane z przyrodą, naturą i wartościami chrześcijańskimi. W tegorocznej edycji wzięło udział 67 uczestników z 17 szkół podstawowych.

Księga otwarta szeroko

Konkurs Papieski w Drohojowie od lat pełni istotną rolę edukacyjną i kulturalną, pogłębiając wśród dzieci wiedzę o życiu, twórczości i zainteresowaniach św. Jana Pawła II. W tym roku organizatorzy w ramach kolejnego spotkania konkursowego zwrócili uwagę uczniów na piękno stworzonego świata poprzez hasło: „Jan Paweł II – miłośnik gór i przyrody”. Mottem przewodnim były słowa papieża Polaka zapisane w „Liście do młodych całego świata” (1985 r.): „Dobrze jest człowiekowi, czyta w tej księdze przedziwnej, jaką jest księga przyrody szeroko otwarta dla każdego…”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przygotowania do recytacji wymagały od uczniów nie tylko wyboru odpowiednich utworów literackich, ale również głębokiego zrozumienia ich treści. Młodzi recytatorzy przygotowali wiersze i fragmenty prozy, które ukazywały piękno ojczystego krajobrazu, majestat gór czy bogactwo przyrody, w której ujawnia się obecność Boga. Były to utwory zarówno znanych poetów, jak i fragmenty prozy, które uczniowie interpretowali w sposób wyjątkowy i pełen emocji. Podczas przygotowań młodzi ludzie nie tylko rozwijali swoje umiejętności recytatorskie, ale także zgłębiali wartości chrześcijańskie i refleksje na temat harmonii świata stworzonego, odkrywając obecność Boga w otaczającym nas świecie, czego nauczał i piękny przykład dał św. Jan Paweł II.

Jan Paweł II wciąż inspiruje

Słowa powitania do uczestników i gości skierowała dyrektor szkoły podstawowej w Drohojowie, Magdalena Wilk-Perłak, podkreślając wagę tego wydarzenia w rozwijaniu młodych talentów. Uznanie dla organizatorów wyraziła również pani starosta przemyski Bożena Ryczan oraz wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, którzy objęli to wydarzenie honorowym patronatem i sami osobiście podkreślali, jak ważne jest pielęgnowanie wartości wyniesionych z nauczania Jana Pawła II wśród młodego pokolenia.

XV Wojewódzki Konkurs Papieski okazał się nie tylko wydarzeniem pełnym emocji i artystycznych wrażeń, ale także doskonałą okazją do upamiętnienia dziedzictwa św. Jana Pawła II. Recytacje młodych uczestników wzbudziły uznanie zarówno jury, jak i publiczności, a wartości przekazywane przez papieża Polaka pozostają żywe w sercach kolejnych pokoleń.

Na zakończenie słowa wdzięczności do zgromadzonych skierowała pani dyrektor MagdalenaWilk-Perłak. W słowach skierowanych do uczestników zaznaczyła, że konkurs ten po raz kolejny udowodnił, że twórczość Jana Pawła II inspiruje do głębokiej refleksji nad pięknem świata stworzonego, a także rozwija w młodych ludziach postawy patriotyczne i chrześcijańskie.

2024-11-05 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 44. Piesza Pielgrzymka Przemyska

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Adam Szal

Archidiecezja przemyska

BP Jasnej Góry

44. Piesza Pielgrzymka Przemyska dotarła na Jasną Górę. Przybyli na odpust Matki Bożej Szkaplerznej w duchu dziękczynienia za beatyfikację rodziny Ulmów, z prośbą o powołania kapłańskie i za rodziny. Jako pątnik z diecezjanami szedł abp Adam Szal.

- Nasza Przemyska Piesza Pielgrzymka wyrusza 4 lipca z Przemyśla i innych miast archidiecezji przemyskiej. Wędrujemy na odpust Matki Bożej Szkaplerznej - powiedział abp Szal. Podkreślił, że w tym roku pątnicy wędrowali w duchu dziękczynienia za niezwykłe wydarzenie jakim była beatyfikacja rodziny Ulmów. - To wydarzenie było istotne w historii naszej archidiecezji i nie waham się powiedzieć, że także w historii Kościoła - dodał hierarcha. Dodał również, że wśród intencji były troska o rodziny, a także modlitwa o powołania zakonne, kapłańskie i misyjne.
CZYTAJ DALEJ

100. rocznica wstąpienia św. Faustyny do klasztoru przy Żytniej w Warszawie

2025-08-01 06:51

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

youtube.com/faustyna

100 lat temu Helena Kowalska - św. siostra Faustyna wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej i Miłosierdzia przy ul. Żytniej w Warszawie. Nikt nie przypuszczał, że spisany przez nią „Dzienniczek” z orędziem Miłosierdzia Bożego znany będzie na świecie, a jej relikwie w 130 krajach.

Relikwie św. siostry Faustyny znajdują się obecnie w blisko 5 tys. 600 kościołach w 130 krajach na wszystkich kontynentach. „Dzienniczek”, zawierający treść orędzia Miłosierdzia, przekazanego s. Faustynie przez Jezusa, i opis życia duchowego autorki, został przetłumaczony do tej pory oficjalnie na ponad 30 języków, m.in. tak egzotycznych jak arabski, koreański, chiński, wietnamski, suahili, malayam (Indie), malgaski (Madagaskar) czy Tok Pidgin Papua. Ale są też przekłady dokonane bez zezwolenia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, np. na język japoński czy niderlandzki (Holandia) - wynika z danych zgromadzenia.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z Góry już w drodze

2025-08-01 23:23

ks. Łukasz Romańczuk

Główny nurt Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę wyrusza w najbliższą niedzielę, ale już dziś na szlak pielgrzymkowy wyruszyli pielgrzymi z grupy XIV, którzy wyruszyli na szlak już dziś. Pątnicy rozpoczęli swoją wędrówkę z kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze

Rozpoczynamy naszą pielgrzymkę, drogę do konkretnego celu, jakim jest Sanktuarium Jasnogórskie. Ale to nasze pielgrzymowanie to nie tylko droga fizyczna. To przede wszystkim droga duchowa – symbol naszego życia wiary. Hasło „Pielgrzymi nadziei” zaprasza nas do refleksji: czym jest nadzieja? - mówił na początku drogi ks. Łukasz przewodnik grupy XIV. Kapłan ten także wygłosił homilię podczas Mszy świętej inaugurującej pielgrzymowanie z Góry. - To piękny czas, kiedy możemy rozpocząć czas rekolekcji dziesięciodniowych. To czas modlitwy, czas spotkania z Panem Bogiem, czas na rozpoznawanie woli Bożej w naszym życiu. Na pielgrzymkę wyruszamy z konkretnym bagażem doświadczeń, ale to, co nas łączy to Chrystus, który zaprasza nas do drogi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję