Reklama

Niedziela Kielecka

Pielgrzymi nadziei

Chcemy, by we wszystkich wspólnotach naszej diecezji, we wszystkich parafiach, ożywić w sposób szczególny ducha nadziei – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej. I zachęca do ufności w tym wyjątkowym czasie łaski, jakim jest Rok Jubileuszowy.

Niedziela kielecka 51‑52/2024, str. IV

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

TER

Grupa pielgrzymów z Kielc w Roku Jubileuszowym 2000

Grupa pielgrzymów z Kielc w Roku Jubileuszowym 2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wigilię 2024 r. o godz. 19.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie Roku Jubileuszowego obrzędem otwarcia Drzwi Świętych Bazyliki Papieskiej św. Piotra przez Ojca Świętego Franciszka. Po otwarciu Drzwi Świętych papież będzie przewodniczył celebracji Mszy św. w noc Narodzenia Pańskiego, we wnętrzu bazyliki. Jak zauważa Ojciec Święty Franciszek w liście do abp. Rina Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji: „Jubileusz był zawsze w życiu Kościoła wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym, kościelnym oraz społecznym”. Papież pisze, że Rok Święty obchodzony obecnie co 25 lat, to „wyjątkowy dar łaski, charakteryzujący się przebaczeniem grzechów, a w szczególności odpustem, będącym pełnym wyrazem miłosierdzia Boga”. Papież Franciszek ma nadzieję, że najbliższy jubileusz przyczyni się do przywrócenia klimatu nadziei i ufności. „Z tego względu wybrałem motto: «Pielgrzymi nadziei»” – podkreśla; dodaje, że nadchodzący rok ma służyć odnowieniu pragnienia przebywania w obecności Pana, słuchania Go i adorowania.

Nieśmy nadzieję

Reklama

– Jak mówi Ojciec Święty Franciszek, Rok Jubileuszowy będzie szczególnym czasem charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej. – Papież zachęca, żeby stał się ten czas odkrywczym okresem w działaniu każdego człowieka, aby pomógł on nam odzyskać na nowo niezbędną ufność zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie, w relacjach międzyludzkich, stosunkach międzynarodowych, promowaniu godności ludzkiej osoby – mówi ks. Zygmunt. Podkreśla słowa papieża, który pragnie, „żeby był to czas świadectwa wiary w całym świecie, by był zaczynem prawdziwej nadziei, tworzeniem nowych niebios i nowej ziemi, gdzie możemy mieszkać w sprawiedliwości i zgodzie między narodami, dążąc do wypełnienia obietnicy Pana. Podczas konferencji rejonowych, które stały się również dla kapłanów naszej diecezji szczególnym zapoznaniem się z tym, co nas czeka w 2025 r., ks. Zygmunt zapoznał ich z ideą Roku Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znaki nadziei

– Realizując cały program duszpasterski na rok liturgiczny 2024/25, który rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu, w sposób szczególny podkreśliłem znaki, jakie Ojciec Święty ukazuje w Bulli o nadziei. Pierwszym takim znakiem jest znak pokoju. Papież podkreśla w sposób szczególny znaczenie modlitwy o pokój i o to, aby wszyscy przyczynili się do budowania pokoju – mówi ks. Zygmunt. Kolejnym znakiem, na który Ojciec Święty bardzo mocno kładzie nacisk, to życie ludzkie. W dzisiejszym świecie widoczna jest utrata pragnienia przekazywania życia, ze względu na szalone tempo życia, obawy o przyszłość, brak gwarancji zatrudnienia, odpowiedniej ochrony, szczególnie dla młodego pokolenia. – Ojciec Święty pisze o otwartości na życie, o odpowiedzialnym macierzyństwie i ojcostwie, a jest to projekt, który Stwórca wpisał w serca i ciała mężczyzn i kobiet – mówi ks. Zygmunt. Papież wskazuje także na znak ludzi więzionych.

W Roku Jubileuszu jesteśmy wezwani do bycia namacalnymi znakami nadziei dla wielu braci i sióstr żyjących w więzieniach, którzy pozbawieni wolności doświadczają każdego dnia, oprócz surowości osadzenia, pustki emocjonalnej. Papież wskazuje także na tych więźniów, którzy osadzeni są ze względów politycznych, niesłusznie skazanych przez reżimy.

Cierpiący razem z Chrystusem

Reklama

Najwięcej uwagi papież poświęca osobom chorym, starszym. „Niech znaki nadziei będą oferowane chorym znajdującym się w domu, czy w szpitalu, niech ich cierpienie znajdzie ulgę w bliskości osób, które ich odwiedzą i w czułości, jaką otrzymują” – pisze z troską papież.

Kolejnym znakiem, według bulli papieża, są młodzi. Młodzi ludzie potrzebują dzisiaj daru nadziei, często są osamotnieni i nie widzą sensu życia. Ojciec Święty zauważa także migrantów, prosząc, byśmy otoczyli ich modlitwą i nieśli pomoc tym, którzy opuszczają swoją Ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swoich rodzin, uciekając przed wojną i różnego rodzaju niesprawiedliwością społeczną.

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego w diecezji kieleckiej

Biskup Jan Piotrowski wystosował list pasterski na rozpoczynający się Rok Jubileuszowy, w którym zachęca wiernych do wzięcia udziału we wszystkich wydarzeniach. Zaprasza do szczególnego przeżycia tego świętego czasu. Podobnie jak w innych katedrach świata, w łączności z papieżem Franciszkiem, który otworzy Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie 29 grudnia, również i biskup kielecki zainauguruje Rok Święty w bazylice katedralnej w Kielcach.

Bp Piotrowski zwrócił się z prośbą do wszystkich duszpasterzy, by w miarę możliwości przybyli w tym dniu z delegacją wiernych ze swoich parafii do bazyliki katedralnej w Kielcach. Rozpoczęcie tego wydarzenia będzie mieć miejsce w kościele Trójcy Świętej o godz. 15.00. Po modlitwie w godzinie miłosierdzia wierni wraz z kapłanami przejdą ulicami miasta do bazyliki katedralnej. O godz. 16.00 bp Piotrowski z biskupami pomocniczymi i prezbiterami diecezji będzie sprawował Eucharystię inaugurującą Rok Święty. W tym dniu ogłoszony zostanie również odpust jubileuszowy.

Kościoły jubileuszowe

Biskup kielecki z racji Roku Jubileuszowego ustanowił 16 kościołów jubileuszowych. Są to cztery bazyliki:

• katedralna w Kielcach,

• Narodzenia NMP w Wiślicy,

• Grobu Bożego w Miechowie,

• św. Marcina w Pacanowie;

a także sanktuaria maryjne i dedykowane świętym, jak:

• Matki Bożej Szkaplerznej w Daleszycach,

• bł. W. Kadłubka w Jędrzejowie,

• św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach,

• Matki Bożej Pocieszycielki Lelowskiej,

• św. Kingi w Nowym Korczynie,

• Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie,

• Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie,

• Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach,

• Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach,

• NMP Bolesnej w Uniejowie,

• Matki Bożej Włoszczowskiej Opiekunki Rodzin,

• Matki Bożej Nawiedzenia w Zielenicach.

Pielgrzymując do nich, zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej, będzie można uzyskać odpust jubileuszowy, spełniając następujące warunki: uczestnictwo we Mszy św. lub nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin (Godzina Czytań, Jutrznia, Nieszpory), Drodze Krzyżowej, Różańcu, recytacji hymnu „Akatyst” lub w nabożeństwie pokutnym, zakończonym indywidualną spowiedzią. Odpust jubileuszowy będą mogli uzyskać wierni, jeśli indywidualnie lub w grupie, nawiedzą dowolne miejsce jubileuszowe i tam odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary i modlitwą do Maryi. /A.D.

2024-12-17 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym. Pielgrzymka diakonów w Roku Jubileuszowym. Ważny moment dla diecezji świdnickiej

[ TEMATY ]

Rzym

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

rok jubileuszowy

Norbert Ryznar

pielgrzymka diakonów stałych

ks. Łukasz Bankowski

Delegacja diecezji świdnickiej na Jubileuszu Diakonów Stałych w Rzymie. W centrum biskup Marek Mendyk wraz z kandydatem do święceń diakonatu Norbertem Ryznarem oraz jego rodziną i kapłanami towarzyszącymi pielgrzymce.

Delegacja diecezji świdnickiej na Jubileuszu Diakonów Stałych w Rzymie. W centrum biskup Marek Mendyk wraz z kandydatem do święceń diakonatu Norbertem Ryznarem oraz jego rodziną i kapłanami towarzyszącymi pielgrzymce.

Wieczne Miasto stało się w tych dniach miejscem spotkania diakonów stałych i kandydatów do diakonatu z całego świata.

W ramach obchodów Roku Świętego 2025, ponad 2000 uczestników, w tym 116 z Polski, zgromadziło się, aby umocnić się w wierze i wspólnie celebrować posługę, którą powierzył im Chrystus. Wśród nich ważną rolę odgrywa delegacja diecezji świdnickiej, na czele z bp. Markiem Mendykiem.
CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych zachęca do licznego i odpowiedzialnego udziału w wyborach prezydenckich

2025-05-05 09:34

[ TEMATY ]

wybory

komunikat

KEP

wybory prezydenckie

BP KEP

W związku ze zbliżającymi się wyborami na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych zachęca do jak najliczniejszego w nich udziału tak, by w powszechny i odpowiedzialny sposób wskazać osobę godną tego politycznie ważnego stanowiska - czytamy w komunikacie Rady KEP ds. Społecznych z okazji rocznicy ogłoszenia encykliki Centesimus Annus oraz w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce.

Członkowie Rady przypominają, że katolicy, a także osoby, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, „powinni w swoim akcie wyborczym kierować się zasadami, które życie indywidualne i społeczne czynią godnym i szczęśliwym”. Zwracają uwagę, że zasady te wskazywał w swoim nauczaniu św. Jan Paweł II.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

2025-05-05 22:32

[ TEMATY ]

konklawe

PAP

„Papież-pasterz, którego perspektywa wykracza poza sam Kościół katolicki, zwłaszcza w świecie, w którym wszyscy jesteśmy sobie bliżsi” - taki profil naszkicowali kardynałowie podczas XI kongregacji generalnej. Obradowała ona dziś w godzinach od 17.00-19.00.

Zgromadzenie rozpoczęło się krótką modlitwą. Obecnych było około 170 kardynałów, w tym 132 elektorów - poinformował dyrektor Biura Prasy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. W około 20 wystąpieniach podkreślono potrzebę dialogu między religiami i relacji z różnymi światami kulturowymi. Poruszono temat etniczności w Kościele i społeczeństwie, migracji „jako daru, ale także jako wyzwania, jakim jest wspieranie migrantów w wierze podczas ich migracji”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję