Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 1/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

POTRZEBNA POMOC
Watykańska szopka

Szopka wykonana przez rzemieślników z Zachodniego Brzegu wystawiona została w Auli Pawła VI w Watykanie. Jest ona wyrazem wołania o pomoc palestyńskich chrześcijan. – Ziemia Święta potrzebuje pomocy i solidarności, czekając na Rok Jubileuszowy, aby ponownie powitać pielgrzymów – mówi kurator szopki Tasir Hasbu. Palestyńscy artyści nazwali swoją szopkę „Podążaj za gwiazdą”. Przedstawia ona postaci Maryi i Józefa, a nad nimi, niby sklepienie, rozpościera się gwiazda na wzór tej, która znajduje się na posadzce Bazyliki Narodzenia w Betlejem. Podobnie jak tamta, gwiazda szopki wykonana jest z masy perłowej, jest jednak większa od oryginału. Po niespodziewanym obaleniu syryjskiego reżimu Baszszara al-Asada w Syrii można mieć wrażenie, że płonie już cały Bliski Wschód. Oczywiście, cierpienie dotyka wszystkich, bez względu na religię czy wyznanie, ale los chrześcijan wydaje się najgorszy. Szopka w Watykanie jest kolejną próbą zwrócenia uwagi na ich niedolę.

UKRAINA
Religijne skutki wojny

Reklama

Podczas wojny rosyjscy okupanci zabili pięćdziesięciu księży i zniszczyli ok. 700 kościołów – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla stacji CBN News. – Rosjanie traktują różne ukraińskie kościoły mniej więcej jak szkołę. To znaczy, gdziekolwiek weszli na nasze terytorium, niszczyli szkoły i kościoły. Tylko po to, by nie pozostawić po sobie śladu. Dlatego wielu różnych księży zostało schwytanych lub zabitych. Zabijali ich na różne sposoby. Są dowody na to, jak ich torturowali. Za co? Tylko dlatego, że mieli służyć patriarsze Cyrylowi i swojej Cerkwi, a ksiądz służy ludziom i Bogu – powiedział Zełenski. – Co zrobili, aby uszkodzić lub zniszczyć 2109 obiektów infrastruktury kulturalnej? Zaatakowali bombami, rakietami... A tam, gdzie weszli na terytorium naszego państwa, po prostu je podpalili – zauważył prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według danych Ministerstwa Kultury i Komunikacji Strategicznej, na dzień 25 października u.br. w wyniku rosyjskiej agresji na pełną skalę na Ukrainie uszkodzonych lub zniszczonych zostało 2109 obiektów infrastruktury kulturalnej. Na początku tej trwającej już ponad tysiąc dni wojny pojawiała się, w kategorii wyrzutu, argumentacja, że to wojna między chrześcijańskimi krajami. Już dawno się o tym nie mówi. Przekazane przez stronę ukraińską dane są tylko dowodem na to, że religia, w tym przypadku prawosławie, jest traktowana jako narzędzie politycznej ekspansji, co przypomina, jak niebezpieczne są zbyt bliskie – bo przecież nie da się ich w ogóle wykluczyć, nie żyjemy w niebie, tylko na ziemi – związki religii z polityką.

KATECHEZA
Brak woli

Reklama

Mimo dobrej atmosfery przedstawiciele rządu nie wyrazili zgody na kompromisowe propozycje strony kościelnej i do porozumienia nie doszło – powiedział KAI abp Józef Kupny po spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce 9 grudnia u.br. Odbyło się ono na wniosek Podzespołu ds. Religii w Szkole, gdyż na tym forum, mimo dwóch spotkań, nie została przyjęta propozycja przedstawicieli Kościoła, sformułowana przez bp. Wojciecha Osiala, aby w szkołach ponadpodstawowych wprowadzić jedną godzinę tygodniowo zajęć z religii lub etyki, ale obowiązujących wszystkich uczniów. Strona kościelna poszła w ten sposób na kompromis, zgadzając się na propozycję min. Barbary Nowackiej, aby była tylko jedna godzina z religii, ale pod wspomnianym wyżej warunkiem. Nie pomogły też argumenty – dodał arcybiskup – że ograniczenie do jednej godziny lekcji religii stwarza olbrzymie trudności dla nauczycieli religii, których liczbę trzeba zredukować lub którzy będą musieli się przekwalifikować. W odpowiedzi min. Nowacka zapewniała, że „dołoży wszelkich starań, aby stało się to możliwe, i prace nad tym trwają”. – Muszę szczerze powiedzieć, że jesteśmy rozczarowani, bo stoimy w miejscu – podsumował obrady Komisji abp Kupny. Strona rządowa pozostała nieugięta, nie cofnęła się nawet o krok. Trudno bowiem uznać za ustępstwo propozycję, aby w pierwszych klasach szkoły podstawowej były 2 godziny religii.

LIST PASTERSKI
Do rodzin o modlitwie

„Rodzina miejscem uczenia się nadziei” – to tytuł listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji święta Świętej Rodziny, które było obchodzone 29 grudnia 2024 r. Biskupi życzą w nim, aby Rok Jubileuszowy 2025 był dla wszystkich czasem łaski, nadziei i przebaczenia.

W posłaniu hierarchowie nawiązali do uroczystego otwarcia Roku Świętego 2025, które nastąpiło we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie właśnie 29 grudnia. „Papież pragnie, aby był to dla całego Kościoła czas intensywnego doświadczenia łaski, nadziei i przebaczenia” – podkreślili. Napisali, że każdy potrzebuje małych i większych nadziei, ale nadzieją, która przewyższa pozostałe, musi być Bóg.

Reklama

„Chcemy dziś razem z Wami, drodzy Bracia i Siostry, zawalczyć o teraźniejszość” – napisali polscy pasterze. Ich zdaniem, konieczne jest zwrócenie uwagi na wiele dobra obecnego w świecie, „aby nie ulec pokusie przekonania o byciu pokonanym przez zło i przemoc”. Podkreślili też, że prawdziwą szkołą nadziei jest modlitwa, i zachęcili do regularnej praktyki modlitwy osobistej, małżeńskiej i rodzinnej. „Podejmijmy to wyzwanie; niech to będzie codzienna modlitwa w ciszy przez kilka czy kilkanaście minut. Niech rodzice zadbają o to, by codziennie uklęknąć ze swoimi dziećmi, pozwalając im modlić się własnymi słowami. Niech modlitwa od dziś stanie się pobożnym i godnym pochwały zwyczajem, z którego nie będziemy rezygnować” – zaapelowali. Lex orandi, lex credendi – mówi starożytna chrześcijańska maksyma. Zawiera się w niej prawda, że Kościół wierzy tak, jak się modli. Obowiązuje ona też w rodzinach i w życiu każdego człowieka. Tak jak się modlimy, tak wierzymy, i o ile się modlimy, to wierzymy.

WATYKAN
Święci i błogosławieni

Kościół będzie miał nowych świętych i błogosławionych. 18 grudnia 2024 r. papież Franciszek przyjął na audiencji kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji papież potwierdził wnioski sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów, członków dykasterii, i postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult bł. Teresy od św. Augustyna (ur. jako Marie-Madeleine-Claudine Lidoine) oraz piętnastu towarzyszek z zakonu karmelitanek bosych z Compiegne, męczennic, zabitych z nienawiści do wiary 17 lipca 1794 r. w Paryżu, przez wpisanie ich do katalogu świętych (kanonizacja równoważna) – poinformowała Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Papież upoważnił również dykasterię do promulgowania dekretów dotyczących: męczeństwa sługi Bożego Eduarda Profittlicha, zakonnika Towarzystwa Jezusowego z Estonii, zmarłego 22 lutego 1942 r. w więzieniu w Kirowie (Rosja); męczeństwa sługi Bożego Eliasza Cominiego, kapłana, profesa Towarzystwa św. Franciszka Salezego, zamordowanego z nienawiści do wiary 1 października 1944 r. w Pioppe di Salvaro (Włochy); heroiczności cnót sługi Bożego Árona Mártona, biskupa archidiecezji Alba Julia (Rumunia), zmarłego 29 września 1980 r.; heroiczności cnót sługi Bożego Józefa Marii Leonego, kapłana, profesa ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści), zmarłego 9 sierpnia 1902 r. w Angri (Włochy); i heroiczności cnót sługi Bożego Piotra Goursata, wiernego świeckiego z Francji, założyciela Wspólnoty Emmanuel. W grupie jest pierwszy w historii błogosławiony Kościoła w Estonii, gdzie Kościół jest w mniejszości, co dowodzi, że świętość dojrzewa także w małych wspólnotach.

AUDIENCJA
Prezydium KEP w Watykanie

Trzech polskich biskupów, którzy tworzą prezydium Konferencji Episkopatu Polski, zostało przyjętych przez Ojca Świętego. Audiencja odbyła się 18 grudnia 2024 r. i miała charakter nie kurtuazyjny, ale roboczy. Rozmowa dotyczyła bieżących spraw Kościoła w Polsce, wdrażania konkluzji z dokumentu końcowego XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności w diecezjach polskich oraz przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025. Wcześniej prezydium KEP odwiedziło również niektóre dykasterie watykańskie. Może nie jest to wielkie wydarzenie, ale każda taka wizyta, dająca okazję do bezpośredniego przekazu o sytuacji Kościoła w Polsce, skutkuje tym, że watykański bank informacji staje się bardziej kompletny.

2024-12-28 16:58

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 30/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Być przed Panem Bogiem jak dziecko

Być przed Panem Bogiem jak dziecko
Karawana Bożego Miłosierdzia wyruszyła po raz piąty na drogi i dróżki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. To przykład coraz częstszych, nowych metod działań ewangelizacyjnych, które są podejmowane przez grupy, stowarzyszenia, a nawet pojedyncze osoby wierzące w Polsce. W wielkim skrócie: polega to na tym, że grupa osób, dokładnie dziewięć, wyrusza pieszo, aby głosić napotkanym ludziom Ewangelię. Prawie nic ze sobą nie biorą – „Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski!” (Mt 10, 10) – jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Gdy wchodzą do miejscowości, zmierzają najpierw do kościoła, kontaktują się z proboszczem parafii, a potem pukają do drzwi domów, głoszą Ewangelię, zapraszają ludzi na modlitwę, rozdają medaliki i ulotki z ewangelicznym przesłaniem. Dodatkowo towarzyszy im osioł: jako związany z Ziemią Świętą symbol prostoty, ale także magnes przyciągający szczególnie dzieci. Niewątpliwie także u nas powiększają się obszary wymagające już nie tylko reewangelizacji, ale pierwszej ewangelizacji. Ci ludzie sami nie trafią do kościołów, bo nie mają interesu, żeby tam przyjść. Trzeba wychodzić do nich po to, żeby przyciągnąć ich do kościołów, które są i pozostaną naturalnym i koniecznym miejscem ewangelizacji.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

W środę rozpocznie się konklawe, trzecie w ciągu ponad 20 lat

2025-05-06 07:46

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kardynał William Goh Seng Chye

Kardynał William Goh Seng Chye

W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów.

Pracom konklawe będzie przewodniczyć dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin jako najstarszy pod względem nominacji kardynał-biskup uprawniony do udziału w wyborze papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję