Na patriotyczno-oratoryjny wieczór pt. Sacrum et Patria – ostatnie kazanie złożyły się utwory przede wszystkim polskich kompozytorów i poetów, którzy w swojej twórczości mówili o miłości do Boga i ojczyzny, o odwadze i walce o ludzką wolność i godność, czyli o wartościach, którym zawsze był wierny niezłomny kapłan Solidarności.
Tylko po mnie nie płaczcie
W koncercie wystąpiło troje znakomitych solistów: sopranistka – Renata Johnson-Wojtowicz, baryton – Maciej Bartczak i flecistka – Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk. Artystom w każdym utworze towarzyszył Kameralny Zespół Instrumentalny. Soliści i zespół wykonali kilkanaście pieśni i utworów instrumentalnych w opracowaniu muzycznym Dominika Lasoty. Punktem kulminacyjnym koncertu była prapremiera Tryptyku pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, napisanego przez rzeszowskiego kompozytora specjalnie z okazji przemyskich uroczystości upamiętnienia błogosławionego męczennika.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Inspiracją do napisania pierwszej części Tryptyku były ostatnie słowa, które ks. Jerzy Popiełuszko wypowiedział publicznie przed męczeńską śmiercią oraz słowa skierowane przez niego do matki Marii podczas ostatniego spotkania w rodzinnym domu, w Okopach. Zostały one mistrzowsko zaśpiewane przez tenora Macieja Bartczaka: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy. (…) Jakbym zginął, to tylko nie płaczcie po mnie!”.
Nikogo nie osądzam
Reklama
Drugą część utworu stanowiła patriotyczna pieśń Ojczyzno ma z 1981 r. ks. Karola Dąbrowskiego w opracowaniu muzycznym Dominika Lasoty. Linię melodyczną kompozycji, często śpiewanej zwłaszcza w okresie stanu wojennego podczas Mszy św. w intencji ojczyzny, wzruszająco zagrała na flecie Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk. Natomiast osnową trzeciej części Tryptyku stały się słowa matki ks. Jerzego, które wypowiedziała po jego śmierci, a później także i przed Trybunałem Beatyfikacyjnym, wyrażając przebaczenie dla katów i morderców jej syna. „Ale nikogo nie osądzam, śmierci niczyjej nie żądam. (…) Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w Jego ręce” – zaśpiewała przejmująco, obdarzona przepięknym sopranem, Renata Johnson-Wojtowicz.
Muzyczny wieczór, przy niekończącym się aplauzie publiczności, zakończyło wspólne wykonanie przez wszystkich solistów i Kameralny Zespół Instrumentalny pieśni Ave Maria Piotra Mascagniego.
Podziękowania
Koncert, którego kierownikiem muzycznym był Marcin Kasprzyk, przygotowała jarosławska Fundacja Muzyczna Rubato. Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.
Honory gospodarza muzycznego wieczoru pełnił o. Rafał Maria Antoszczuk, gwardian klasztoru i proboszcz parafii Ojców Franciszkanów w Przemyślu, a koncert poprowadził Stanisław Żyracki.
Do powstania pomnika ks. Jerzego i organizacji wszystkich uroczystości związanych z odsłonięciem rzeźby autorstwa Eliasza Durowa przyczynili się m.in: Marszałek Województwa i Samorząd Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta i Rada Miejska Przemyśla, IPN Oddział w Rzeszowie, Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, PGNiG Termika Energetyka Przemyśl oraz Komitet Honorowy Budowy Pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Przemyślu. Odlew pomnika został wykonany z brązu przez Marka Kawińskiego i Michała Kawińskiego. Tablicę z okolicznościową inskrypcją ufundował IPN.