Reklama

Watykan

Watykan: katolicy i muzułmanie wspólnie za ochroną Ziemi

O wspólny wkład katolików i muzułmanów w ochronę środowiska i przezwyciężenie kryzysu ekologicznego zaapelował kard. Peter Turkson. Swój apel przewodniczący Papieskiej Rady Sprawiedliwość i Pokój (Iustitia et Pax) zawarł w liście skierowanym do uczestników islamskiego sympozjum na temat zmian klimatycznych, obradującego w dniach 17 i 18 sierpnia w Stambule. Sympozjum zorganizowały wspólnie międzynarodowa organizacja pomocy humanitarnej „Islamic Relief Worldwide", Islamskie Forum Ekologii i Środowiska oraz "Green Faith", religijna organizacja ochrony środowiska.

[ TEMATY ]

ziemia

geralt/pixabay

W swoim przesłaniu kard. Turkson cytuje encyklikę „Laudato si” papieża Franciszka i apeluje o „ekologiczne nawrócenie”. Podkreśla, że ludzie „w świetle wiary w Boga” muszą na nowo przemyśleć „swój wkład w pielęgnowanie wspólnego domu”, jakim jest Ziemia. Zdaniem pochodzącego z Ghany purpurata nie wystarczy jedynie „zaproponować czysto techniczne rozwiązywanie problemów, bo w ten sposób nie da się pokonać wielkich trudności”.

“Przeżywamy obecnie decydujący i burzliwy moment w dziejach ludzkości, która stoi w obliczu wielu pilnych decyzji, wymagających modlitwy i konkretnego działania” - napisał kard. Turkson i przyznał, że „przezwyciężenie kryzysu ekologicznego jest najtrudniejszym zadaniem”.

"W tym kontekście ważne jest wskazanie elementu, który tak bardzo motywuje chrześcijan i muzułmanów, a jest nim silna wiara w Boga" - czytamy w liście kard. Turksona. Ta wiara - podkreśla przewodniczący Papieskiej Rady – “nakłania nas do tego, byśmy pielęgnowali cudowne dary, jakie Bóg powierzył nam i przyszłym pokoleniom”. "I dlatego nasze działanie będzie z pewnością bardziej skuteczne, jeśli jako przedstawiciele różnych religii znajdziemy drogę, na której będziemy współpracowali w duchu solidarności" - napisał kard. Turkson.

2015-08-20 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: w Grocie Narodzenia zapalono Betlejemskie Światło Pokoju

W Betlejem odbył się tradycyjna ceremonia zapalenia Światła Pokoju. Od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia światełko zapalił 12-letni Michael Weixlbaumer z Górnej Austrii. W najbliższych tygodniach Betlejemskie Światło Pokoju zostanie rozesłane z Austrii do licznych krajów Europy i poza nią.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję