Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileuszowe miejsca łaski

Pragniemy krótko przybliżyć charakterystykę i duchowe znaczenie Kościołów Stacyjnych Roku Jubileuszowego na terenie naszej archidiecezji.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

wikipedia

Katedra św. Jakuba w Szczecinie

Katedra św. Jakuba w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Franciszek bullą Spes non confundit ogłosił 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. Hasło tegorocznego jubileuszu brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. Zgodnie z bullą oraz dekretem Penitencjarii Apostolskiej „O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025”, istnieje możliwość zyskiwania odpustu zupełnego. Odpust ten można także ofiarować w intencji wiernych zmarłych. Wierni mogą uzyskać tę łaskę w czasie trwania Roku Jubileuszowego, tj. od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r., szczególnie odwiedzając pielgrzymką Kościoły Stacyjne Roku Jubileuszowego, które na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ustanowił abp Wiesław Śmigiel.

Wierni pielgrzymując do jednej z tych świątyń będą mogli uzyskać odpust zupełny gdy – oprócz zwykłych warunków uzyskania odpustu – będą pobożnie uczestniczyć w jednej z praktyk: Mszy św., nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin, Drodze Krzyżowej, Różańcu, recytacji hymnu „Akatyst” lub w nabożeństwie pokutnym, które zakończą indywidualna spowiedzią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła w Szczecinie

Reklama

Świątynia została poświęcona w 1187 r. Do decyzji o odbudowie kościoła w latach 1972-74, przyczyniło się ustanowienie nowej diecezji szczecińsko-kamieńskiej przez papieża Pawła VI bullą z dnia 28 czerwca 1972 r. Część chórową odbudowano na ingres bp. Jerzego Stroby pierwszego ordynariusza, a poświęcenia dokonał kard. Stefan Wyszyński 8 października 1972 r. Korpus nawowy poświęcony został 8 września 1974 r. podczas uroczystej sesji Episkopatu Polski, która odbyła się w Szczecinie a konsekracja katedry odbyła się 31 maja 1982 r. przez bp. Kazimierza Majdańskiego. 3 maja 1983 r. Jan Paweł II obdarzył katedrę pierwszym w diecezji tytułem bazyliki mniejszej. Jest Matką kościołów archidiecezji i nauczania każdorazowego metropolity.

Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim

Parafia istnieje od XII wieku. Jest owocem misji chrystianizacyjnej św. bp. Ottona z Bambergu w Księstwie Pomorskim. Przed II wojną św. i w jej trakcie istniała tutaj mała wspólnota katolicka św. Ottona. Powojenna parafia przyjęła wiernych przybywających z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej i innych części Polski. Mieszkańcy Brzozdowiec spod Lwowa przywieźli słynący łaskami obraz Jezusa ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej. W 2010 r. konkatedra została podniesiona do godności Sanktuarium Słynącego Łaskami Obrazu Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej z Brzozdowiec.

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

Kościół konsekrował 30 września 1890 r. abp dr Georg Kopp z Wrocławia. Decyzją bp. Stroby z 5 marca 1974 r. erygowana została parafia. 6 grudnia 1959 r. do bazyliki uroczyście wprowadzono kopię Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Od tego czasu Matka Boża doznaje w tym obrazie szczególnej czci, o czym świadczą liczne wota od wiernych, a także zgłaszane świadectwa otrzymanych łask. 27 stycznia 2018 r. ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski.

Sanktuarium Matki Bożej w Brzesku

Reklama

Sanktuarium zostało ustanowione dekretem abp. Mariana Przykuckiego po staraniach ks. kan. Januarego Żelawskiego 8 grudnia 1992 r. Gotycka drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z pocz. XV wieku jest prawdopodobnie kopią kamiennej rzeźby Madonny z katedry w Lubece. Matka Boża piastuje na lewym ręku Dzieciątko, a w prawym trzyma berło, symbol władzy królewskiej. Dzieciątko Jezus trzyma obydwoma rączkami złote jabłko, także symbol władzy królewskiej nad światem.

Madonna z Dzieciątkiem stanowi centrum głównego ołtarza.

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie

Początki istniejącej tu świątyni mogą sięgać 1233 r. Prawdopodobnie na miejscu pierwszego kościoła w I poł. XIV wieku rozpoczęto budowę gotyckiej fary z cegły. Odbudowa po wojnie trwała do roku 1975 r., a 8 grudnia nastąpiło uroczyste poświecenie świątyni i kopii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą sprowadził do tej świątyni ówczesny proboszcz ks. prał. Jan Abramski z kościoła św. Alfonsa w Rzymie. Abp Przykucki doceniając kult maryjny 8 grudnia 1993 r. erygował w Choszcznie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku

Kościół wybudowany został w 1932 r. z cegły. Na ścianie wschodniej w prezbiterium w centrum znajduje się krucyfiks, po jego lewej stronie obraz patronki Matki Bożej Królowej Polski. Ks. Mariusz Cywka dokonał gruntownego remontu świątyni, a ks. kan. dr Paweł Płaczek rozwinął niezwykły kult wizerunku Matki Bożej, co zaowocowało ustanowieniem w tej świątyni Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski.

Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku

Reklama

Obecny kościół został zbudowany ok. 1400 r. W okresie międzywojennym reskimi katolikami opiekował się ks. Daniel Ernst z katolickiego ośrodka sióstr boromeuszek w Święciechowie. Po II wojnie światowej i zniszczeniu klasztoru boromeuszek, przeniesiono z niego do Reska część wyposażenia i czczony obraz Matki Bożej Niepokalanej Dziewicy. 25 marca 1993 r. abp Przykucki wyniósł świątynię do godności sanktuarium maryjnego. 2 lipca 2022 r., w sanktuarium odbyła się uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach

Sanktuarium utworzono 1 lipca 1984 r. a zbudowano je na fundamentach, na których stał rozebrany w 1957 r. kościół.

Główny obraz świątyni to wizerunek Matki Bożej namalowany przez Ewę Werc-Czeczot w 1980 r. w Stoczku Warmińskim – miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia. Jest to kopia obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani, znajdującego się w Rzymie.

Sanktuarium Pani Fatimskiej w Szczecinie

Figura wykonana w Fatimie otrzymała pozłacaną koronę ze szlachetnymi kamieniami. 11 października 1985 r. Anatol Kaszczuk wioząc z Fatimy figurę wraz z koroną trafił do Rzymu, gdzie został przyjęty przez Jana Pawła II, który poświęcił figurę Matki Bożej. 1 stycznia 1986 r. bp Majdański intronizował Figurę Pani Fatimskiej. Wizyta Ojca Świętego w Szczecinie 11 czerwca 1987 r. stała się okazją do uroczystej koronacji na Jasnych Błoniach. Pani Fatimska rok peregrynowała po diecezji, by ostatecznie 15 sierpnia 1988 r. zatrzymać się na stałe w nowo wybudowanym sanktuarium.

Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie

Na szczególną uwagę zasługuje obraz ołtarzowy, którego twórcą jest Ernest Deger, przedstawiający Matkę Bożą z wieńcem gwiazd nad głową, długimi włosami, księżycem pod stopami, trzymającą w lewej ręce Dzieciątko Jezus.

Wierni w Trzebiatowie czczą obraz wezwaniem Matki Bożej Łaskawej. Został on ukoronowany w 2006 r. Dekretem z 7 października 1996 r. abp Przykucki podniósł świątynię od godności Sanktuarium Maryjnego Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu

Parafia została erygowana 26 lutego 1905 r. i w tym samym roku rozpoczęto budowę kościoła. Sanktuarium zostało erygowane 1 sierpnia 1993 r. jest to miejsce związane z Objawieniami św. Faustyny i wspomniane w jej Dzienniczku.

Przy sanktuarium od 2013 r. funkcjonuje Naukowy Instytut Miłosierdzia. Każdego roku przybywają tu liczne grupy wiernych, wspaniale rozwija się i rozszerza swoją działalność Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, założone przez bł. ks. Michała Sopoćkę.

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

18 października 1913 r. wmurowano kamień węgielny. Przez lata powojenne, gdy nie było odbudowanej katedry, tutaj odbywały się uroczystości. Erygowano tu kaplicę Wieczystej Adoracji, a skarbem jest wieczysty konfesjonał. Abp Przykucki 19 czerwca 1998 r. podniósł tę świątynię do godności Sanktuarium.

Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu

Poświęcenie światyni miało miejsce 9 września 1792 r. W 2021 r., pojawiła się nowa nastawa ołtarzowa z umieszczonymi na niej figurami św. Andrzeja Boboli, św. Jose Sancheza del Rio i centralnie ustawioną figurą Chrystusa Króla. 14 lutego 2022 r. decyzją abp. Andrzeja Dzięgi kościół został ustanowiony Sanktuarium Chrystusa Króla.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Szaturianie – to społeczność, z którą przyszło mi pracować w połowie lipca. Tak o sobie mówią, specyficznie akcentując to słowo. Szatura to ukraińska wioska w gromadzie Łosyniwka w obwodzie czernihowskim.

Przekazujemy tam polskie doświadczenia w dziedzinie samorządności i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Wioska ciekawa, historyczna, są w niej dwie ponad stuletnie budowle. To śliczna drewniana cerkiewka, która przetrwała czasy sowieckie jako magazyn. Nie przetrwali jej duszpasterze, których bolszewicy brutalnie zamordowali. Ich groby są przy cerkwi. Drugim zabytkiem jest szkoła zbudowana w 1895 r. Pięknie wyposażona, niestety uczy się w niej na wszystkich poziomach tylko czterdziestka dzieci. W wiosce, która liczy ponad czterystu mieszkańców. Młodzi wyjeżdżają, to ogromny problem – wieś nie tylko się wyludnia, ale pozostają w niej głównie ludzie starzy. Przy wejściu do szkoły wisi niewielka tabliczka informująca, że w tej szkole uczyła się Ustynia Iwaniwna Petrenko, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Policja ustala okoliczności wypadku, w którym uczestniczył prof. Jerzy Bralczyk

2025-04-10 10:43

[ TEMATY ]

Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Policja ustala okoliczności środowego wypadku drogowego w pow. przysuskim (Mazowieckie), w którym uczestniczył znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Profesor jechał na spotkanie z czytelnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach (Świętokrzyskie). Z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Do wypadku doszło w środę około godz. 16.15 na drodze wojewódzkiej w Kotfinie w gm. Gielniów w pow. przysuskim. Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przysusze sierż. Aleksandra Bałtowska, ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący oplem 66-letni mieszkaniec województwa śląskiego najprawdopodobniej podczas manewru zawracania doprowadził do zdarzenia z bmw.
CZYTAJ DALEJ

25. Droga Krzyżowa na Majdanku – „Krzyż drogą Nadziei”

2025-04-11 06:39

Paweł Wysoki

W piątek, 11 kwietnia 2025 r., o godz. 18.00, po raz 25. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku odbędzie się Droga Krzyżowa.

Organizatorami nabożeństwa są: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej a gospodarzem Państwowe Muzeum na Majdanku. Hasłem przewodnim modlitwy będą słowa „Krzyż drogą Nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję