Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wierny głosiciel Ewangelii

Biskup Tadeusz Kusy OFM, będąc człowiekiem modlitwy i oddania drugiemu człowiekowi, zasłynął jako dobry pasterz troszczący się o powierzoną mu owczarnię – powiedział bp Roman Pindel w Cieszynie.

Niedziela bielsko-żywiecka 15/2025, str. I

[ TEMATY ]

Cieszyn

Monika Jaworska/Niedziela

Bp Roman Pindel poświęcił epitafium upamietniające zmarłego biskupa Kusego

Bp Roman Pindel poświęcił epitafium upamietniające zmarłego biskupa Kusego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele św. Marii Magdaleny 30 marca była sprawowana koncelebrowana Msza św. z okazji 1. rocznicy śmierci bp. Kusego. Przewodniczył jej bp R. Pindel, który na początku odsłonił i pobłogosławił pamiątkowe epitafium umieszczone na ścianie pod zabytkową amboną. – Chcemy upamiętnić zasłużonego biskupa dla Kościoła, który w tej świątyni został ochrzczony. W ten sposób pragniemy zachować wdzięczną pamięć o pasterzu owczarni Chrystusowej, o wiernemu głosicielowi Ewangelii – stwierdził bp Pindel, fundator epitafium.

Przedstawicielka parafii zaznaczyła, że ta świątynia i chrzcielnica były początkiem drogi bp. Kusego w Kościele. – Pamiętamy, kiedy wchodził tutaj, aby sprawować pierwszą Mszę św. jako biskup. Wzruszającym dla nas momentem było jego pochylenie się nad chrzcielnicą, przy której i my dzisiaj możemy stanąć. Jesteśmy dumni, że urodził się w naszym mieście i dorastał. Tutaj także budował swoją wiarę, żyjąc blisko Kościoła i będąc w służbie ołtarza. Jego życie było oddaniem się w pełni ewangelizacji. Niósł dobrą nowinę tam, gdzie to trudne i nie zawsze bezpieczne. Przyjął życie właściwie na wzór św. Franciszka, nigdy nie porzucając swoich owiec – powiedziała Joanna Kulesza-Ziobrowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W kazaniu o. Wit Chlondowski, franciszkanin, zauważył, że biskupie zawołanie T. Kusego: „Z Tobą i dla Ciebie Jezu”, to najkrótsza homilia, jaką wypowiedział. – Bp Zbigniew usłyszał to, że Bóg mu coś zleca: posługę jednania, posługę ewangelizacji, głoszenia Dobrej Nowiny, że Bóg jest blisko, jest dobrym Ojcem, a w Jezusie mamy życie, mamy przebaczenie, dziecięctwo Boże, pokój i pojednanie. Chciał iść z Jezusem tam, dokąd Jezus chciał, by szedł, tam, gdzie jest to trudne, gdzie nie ma wody, prądu, a miesięczna wypłata to 120 zł. Jego zapał do głoszenia Ewangelii był na pierwszym miejscu – podkreślał o. W. Chlondowski.

Po Mszy św. w Domu Narodowym odbył się wieczór wspomnień, którymi dzielili się m.in.: bp Pindel, franciszkanie, rodzone siostry, siostra zakonna, kolega z klasy. Pieśni afrykańskie zaśpiewali studenci z Nigerii. Wyświetlono film i zaprezentowano wystawę poświęconą biskupowi i przygotowaną przed referat misyjny ojców franciszkanów z Panewnik. Wystawa znajduje się w kościele św. Marii Magdaleny do Niedzieli Palmowej.

Bp Z. Tadeusz Kusy OFM urodził się 2 grudnia 1951 r. w Cieszynie. Śluby wieczyste w Zakonie Braci Mniejszych w prowincji Wniebowzięcia NMP złożył 26 sierpnia 1974 r. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 r. w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza. Od 2014 r. posługiwał jako biskup w diecezji Kaga-Bandoro, gdzie zmarł wskutek malarii w Wielkanoc 31 marca 2024 r.

2025-04-08 23:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyński Danse Macabre

Niedziela bielsko-żywiecka 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

cmentarze

Cieszyn

Beata Tyrna

Historyk oprowadza po cieszyńskich nekropoliach

Historyk oprowadza po cieszyńskich nekropoliach

Uczestnicy spaceru po cieszyńskich cmentarzach poznawali historię najstarszych miejsc pochówku, zwyczaje oraz ciekawostki mówiące, jak przodkowie oswajali się z tym, co ostateczne.

Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych w listopadową zadumę nad przemijaniem i śmiercią wprowadzał historyk, pracownik Zamku Cieszyn i autor bloga Principatus Teschinensis Władysław M. Żagan. – Współcześnie śmierć staje się nieraz tematem tabu, ludzie nie chcą o niej mówić, boją się jej. Są osoby, które zostawiają swoich bliskich w szpitalach, by tam umierali w samotności. Zdarzają się pogrzeby bez udziału rodzin – zauważył pan Żagan.
CZYTAJ DALEJ

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona XIV?

Prefektura Domu Papieskiego przekazała, że Msza św. inaugurująca pontyfikat Papieża Leona XIV zostanie odprawiona w niedzielę, 18 maja o godz. 10.00 na Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Wrocławskie Czytanie Edyty Stein

2025-05-09 18:30

Towarzystwo im. Edyty Stein

Salon Steinów w Domu Edyty Stein we Wrocławiu

Salon Steinów w Domu Edyty Stein we Wrocławiu

W salonie domu rodzinnego Steinów przy ul. Nowowiejskiej 38 odbędą się dwa spotkania, w trakcie których uczestnicy zmierzą się z dziełem Edyty Stein pt. „Drogi poznania Boga. Studium o Dionizym Areopagicie”.

Spotkania odbędą się 10 i 17 maja o godz. 10, pod okiem znawcy filozofii – ks. Bartłomieja Kota, duszpasterza akademickiego wrocławskiej „Maciejówki”. – Ponieważ bez odpowiedniego przygotowania łatwo można się zniechęcić do dzieł Edyty Stein, uczestnicy będą mieli szansę przez dwa warsztatowe spotkania przygotować się do owocnej lektury tekstu – mówi ks. Bartłomiej Kot.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję