Ksiądz kanonik dr Tadeusz Wyskiel był emerytowanym proboszczem parafii Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie, pełnił też wiele istotnych funkcji w diecezji rzeszowskiej. Między innymi był sędzią Sądu Biskupiego, wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym, duszpasterzem diecezjalnym Policji i dziekanem dekanatu Rzeszów Fara.
Droga do kapłaństwa
Tadeusz Wyskiel urodził się 28 października 1951 r. w Błażowej jako syn Jana i Zofii. Wzrastał w Piątkowej razem ze straszą siostrą Józefą i młodszym bratem Ryszardem. Egzamin dojrzałości złożył w 1969 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Już jako ksiądz często wspominał czasy seminaryjne, a szczególnie pobyt w jednostce wojskowej w Bartoszycach, do której został powołany jako kleryk. Były to czasy, kiedy władze komunistyczne tworzyły specjalne jednostki wojskowe dla alumnów seminarium w celu ich prześladowania i socjalistycznej ideologizacji. Za swój żołnierski trud ks. Tadeusz został w 2015 r. awansowany przez prezydenta RP do stopnia podporucznika Wojska Polskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze przemyskiej z rąk bp. Ignacego Tokarczuka 27 czerwca 1976 r. Następnie pełnił posługę wikariusza w parafiach w Krościenku Wyżnym, Iwoniczu, Chmielniku, Słocinie i Sarzynie. W 1983 r. został proboszczem w Chałupkach Dębniańskich k. Leżajska.
Troska o dom Boży
Reklama
Pasterską posługę proboszcza w parafii Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie rozpoczął w kwietniu 1990 r., po nagłej śmierci pierwszego proboszcza tej parafii ks. dr. Józefa Kapusty.
Jako proboszcz zadbał o sakralny wystrój kościoła parafialnego. Nowe prezbiterium, witraże, stacje drogi krzyżowej, wystrój bocznej kaplicy wraz ołtarzem Miłosierdzia Bożego, ławki i konfesjonały. Wielką radością dla proboszcza i parafian była konsekracja świątyni, której dokonał bp Jan Wątroba 7 października 2016 r. Ksiądz Tadeusz Wyskiel był doskonałym strategiem duszpasterskim i dbał o duchowy rozwój parafian. To on wprowadził nabożeństwo i kult świętej Rity. Nabożeństwa, odbywające się 22. dnia każdego miesiąca, gromadzą rzesze czciciele patronki „trudnej nadziei”. Za sprawą proboszcza w świątyni powstała też Kalwaria Rzeszowska. W każdy wtorek odbywają się nabożeństwa do Jezusa w agonii i modlitwa za konających, za dusze w czyśćcu oraz o łaskę dobrej śmierci.
W Roku św. Józefa ks. Wyskiel zainicjował jego kult. Co czwartek, po wieczornej Mszy św., odbywają się nabożeństwa do ziemskiego opiekuna Jezusa. Figura Józefa i Jezusa stoi przy prezbiterium i przypomina, że św. Józef jest potężnym orędownikiem w życiu i w godzinie śmierci. Nade wszystko bliska sercu ks. Tadeusza była troska o róże Żywego Różańca i modlitwę różańcową. Wierząc w potęgę tej modlitwy sam często modlił się na różańcu i zachęcał do tego wiernych.
Reklama
Dzięki pracy i pomysłowości ks. Tadeusza oraz zaangażowaniu wspólnoty parafialna świątynia stała się miejscem, w którym piękno architektury łączy się z głęboką wiarą i pobożnością. Witraże, mozaiki oraz inne dzieła sztuki, które ozdobiły kościół, stanowią trwałe świadectwo troski proboszcza i parafian o dom Boży. Po 32 latach proboszczowania w tej parafii, w sierpniu 2022 r., przeszedł na emeryturę.
Aktywny na wielu polach
Ksiądz Tadeusz Wyskiel był współorganizatorem pieszych pielgrzymek z Rzeszowa na Jasną Górę, gdzie pełnił funkcję kwatermistrza. Należał do komitetu organizacyjnego pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 r. Wykładał prawo wyznaniowe w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim na Ukrainie. Od 1997 r. był sędzią Sądu Biskupiego w Rzeszowie. Zainicjował powołanie Stowarzyszenia Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Przewodniczył Komisji Redakcyjnej Statutów Pierwszego Synodu Diecezji Rzeszowskiej. Był członkiem Rady Ekonomicznej Diecezji Rzeszowskiej. Pełnił funkcję kapelana Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Przez dwie kadencje był dziekanem dekanatu Rzeszów Fara.
W stanie wojennym był „skrytką”, punktem kontaktowym i wsparciem dla ludzi Solidarności. Ukrywał ich na wikarówce w Sarzynie, pomagał w kolportowaniu ulotek i w kontaktach z ich rodzinami. Odbył też studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na KUL, a na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie obronił doktorat. Za gorliwą służbę Kościołowi ks. dr Tadeusz Wyskiel został odznaczany godnościami kościelnymi. W 1986 r. otrzymał odznaczenie Expositorium canonicale, a w 1993 r. przywilej noszenia rokietu i mantolety (RM). Od 2011 r. był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Rzeszowie.
Odszedł cicho…
Reklama
Ksiądz Tadeusz to pasterz, który tak naprawdę nigdy nie przeszedł na emeryturę, ale pozostał ze swoimi. Do śmierci przebywał wśród parafian, modlił się, udzielał sakramentów, rozmawiał z ludźmi, a dzieciom rozdawał słodycze. Odszedł cicho, jakby nikomu nie chciał zawracać sobą głowy, robić kłopotu.
Msza św. żałobna została odprawiona 21 marca br. w kościele Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięło udział 50 kapłanów. Homilię wygłosił ks. dr hab. Jacenty Mastej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po Mszy św. czuwanie modlitewne przy trumnie śp. ks. Tadeusza Wyskiela trwało w kościele parafialnym do godz. 21.
Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się 22 marca w kościele Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie. Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek, biskup zamojsko-lubaczowski, zaś w koncelebrze uczestniczył bp Edward Białogłowski i 94 kapłanów. Na zakończenie liturgii pogrzebowej głos zabrali kolejno: przedstawiciele wspólnoty parafialnej, Mieczysław Janowski, były prezydent Rzeszowa, ks. Tomasz Nowak, dziekan dekanatu Rzeszów Fara, ks. prof. Piotr Stanisz z KUL, ks. Józef Sondej, kolega rocznikowy oraz przedstawiciel rodziny zmarłego. Po Mszy św. ciało ks. Wyskiela zostało złożone na rzeszowskim cmentarzu Wilkowyja w grobowcu obok ks. Józefa Kapusty, pierwszego proboszcza parafii Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie. Księże Tadeuszu, do zobaczenia w niebie.