Reklama

Głos z Torunia

Piękno, które pociąga

Jak mówić do osób niewierzących? Czy może się zdarzyć, że czasem jedynym świadectwem będzie nasza życzliwość? A może doświadczane piękno sprawi, że zaczną stawiać sobie głębokie pytania?

Niedziela toruńska 15/2025, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

Wieczory u św. Antoniego przyciągają wielu słuchaczy

Wieczory u św. Antoniego przyciągają wielu słuchaczy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gościem „Wieczorów u św. Antoniego” w parafii na toruńskich Wrzosach 26 marca był Hubert Kowalski, muzyk, kompozytor i dyrygent. Mieszkańcom osiedla znany jest również z warsztatów, które prowadził dla parafian czy uczniów Szkoły Muzycznej.

Swoją prelekcję poświęcił pięknu, które jest czymś więcej niż dostrzeganiem powierzchowności. Dobrze to wyczuwają jego niewidomi przyjaciele z Lasek. Piękna musiała być też św. Cecylia, patronka muzyków, skoro na widok idącej na śmierć młodej chrześcijanki nawracali się żołnierze, a katu drżały ręce. Swoim pięknem – zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym – wskazywała na istnienie innej rzeczywistości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że „wiele osób w historii Kościoła odkryło Boga przez muzykę”. On sam też jest tego przykładem. – Muzyka otwiera ludzkie serca na prawdziwe piękno. Ktoś może deklarować się jako niewierzący, ale to nie znaczy, że jest odcięty od doświadczenia Boga. Spotkanie z pięknem rodzi zachwyt, otwiera coś w sercu.

Zwrócił uwagę, że dzisiejszy świat ucieka od triady prawdy, dobra i piękna, stawiając na subiektywizm. Jednak w ten sposób wykrzywia się harmonijne spojrzenie na rzeczywistość. – Piękno pozwala patrzeć w nowy sposób. Bóg tak działa, że człowiek zaczyna dostrzegać coś, co jest w jego istocie, przestaje koncentrować się na tym, co zewnętrzne – mówił kompozytor. Podzielił się swoim warsztatem. Podczas pracy nad oratorium o rotmistrzu Witoldzie Pileckim – nie tylko odważnym żołnierzu, ale i głęboko wierzącym człowieku – mógł nawiązywać do muzyki sakralnej, która głębiej oświetliła sylwetkę Żołnierza Wyklętego. Choć przyznał, że zna wielu wspaniałych muzyków, którzy tworzą piękne rzeczy, dodał, że pewne skojarzenia, nawiązania do tekstów kultury nie przyjdą im na myśl naturalnie. Być może w ich przypadku byłyby to treści wskazujące na historię. Nie można jednak zapominać, że Pilecki złożył świadectwo wiary.

Prelegent życzył słuchaczom, aby nie bali się żyć w zachwycie i łączyli swoją wiarę z kulturą, a uciekali od bylejakości.

2025-04-08 23:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być darem dla Boga

Niedziela toruńska 26/2022, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

święcenia diakonatu

Beata Patalas

Diakoni służą tajemnicom miłości

Diakoni służą tajemnicom miłości

Święcenia w stopniu diakonatu przyjęło sześciu akolitów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

To z ludu wybiera Bóg młodych mężczyzn, aby stawali się w Jego imieniu tymi, którzy w imieniu Chrystusa będą zanosić do Pana Boga modlitwę, będą służyć tajemnicom miłości – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń diakonatu, które odbyły się 11 czerwca w toruńskiej katedrze. Biskup w homilii zaznaczył, że diakoni mają być „darem dla Boga przez służbę dla nas, byśmy razem z ich posługą także odkrywali, że mamy żyć dla Boga. Także i my mamy stawać się darem Bożym”.
CZYTAJ DALEJ

Incydent z udziałem prezydenta Nawrockiego w USA. Przebieraniec chciał zakłócić Mszę św.

2025-09-22 17:30

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Prezydent Karol Nawrocki wraz małżonką Martą w niedzielę uczestniczył w uroczystościach w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania. Podczas Mszy św. doszło do incydentu.

Z Mszy św. został wyprowadzony mężczyzna przebrany w ornat, który jednak nie był księdzem. Mężczyzna nie miał przy sobie widocznych niebezpiecznych przedmiotów, nie stawiał też oporu, gdy był wyprowadzany z sanktuarium. Mężczyzna jest znany lokalnej Polonii i już wcześniej zakłócał Msze, jednak po raz pierwszy przebrał się za duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Niebo dla bogaczy

2025-09-23 12:40

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Adobe Stock

Studiowała na Politechnice Wrocławskiej. W zamian za notatki z matematyki jeden z kolegów zaproponował jej wyjazd na wspinaczkę niedaleko Jeleniej Góry. Jeden dzień pośród skał całkowicie odmienił jej życie. Tamto doświadczenie przewyższyło wszystkie dotychczasowe fascynacje. Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie zdobyła Mont Everest. Brała wówczas udział w zachodnioniemieckiej wyprawie. Na szczyt najwyższej góry globu wchodziła po południu, 16 października 1978 roku. Pamiętna data. Podczas spotkania z himalaistką Jan Paweł II żartował: „Bóg chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko”. Paradoksalnie wejście na wierzchołek ziemi w dniu, w którym Polak został papieżem, spowodowało nieoczekiwany efekt propagandowy. Czołówki polskich gazet mówiły przede wszystkim o jej sukcesie, by nieco usunąć w cień fakt wyboru na stolicę Piotrową papieża znad Wisły.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję