Dla miłośników Camino de Santiago 24 maja był wielkim świętem za sprawą konferencji o Szlaku św. Jakuba zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a potem głównej atrakcji tego dnia, czyli odsłonięcia kamienia, wskazującego drogę do katedry w Santiago de Compostela.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością ambasador Królestwa Hiszpanii Ramiro Fernández Bachiller i prezydent Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba Ildefonso de la Campa Montenegro. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele Biura Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Warszawie, Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, władz samorządowych i UMK oraz pasjonaci Szlaku św. Jakuba, w tym członkowie Bractwa św. Jakuba Apostoła w Toruniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Współcześnie Camino de Santiago przeżywa swój ponowny rozkwit także w województwie kujawsko-pomorskim, o czym mówił ks. Piotr Roszak. Podkreślił, że z roku na rok powstają nowe odcinki oznakowanych dróg Jakubowych i rośnie liczba osób podążających tymi trasami. Obok nowo otwartej Chełmińskiej Drogi św. Jakuba istnieją już wcześniej zainaugurowane trasy: Bydgoska Droga, Szlak Dobrzyńsko-Kujawski i oczywiście najdłuższe i najstarsze Camino Polaco, które razem liczą ponad 500 km. Warto odkrywać piękno i bogactwo własnego regionu.
Podczas odsłonięcia kamienia milowego, czyli drogowskazu dla pielgrzymów przemierzających Camino, ambasador Bachiller z przekonaniem powiedział, że chce iść Camino razem z Polską, abyśmy budowali lepszą Europę. Kamień milowy jest istotnym elementem na szlaku, ma znaczenie praktyczne, ponieważ pomaga pielgrzymom nie zgubić drogi, a także informuje o liczbie kilometrów pozostałych do katedry w Santiago de Compostela. Najważniejszy jednak jest sens symboliczny, bo kamień ma przypominać pielgrzymowi, że jest coraz bliżej celu – zarówno duchowego, jak i fizycznego. Z każdym krokiem, ale i z każdym kolejnym kamieniem pielgrzym symbolicznie zbliża się do duchowego oczyszczenia, pokuty lub spełnienia intencji, w jakiej podejmuje trud wędrówki.
Zwieńczeniem dnia była Msza św. celebrowana przez kustosza sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Toruniu ks. kan. Wojciecha Kiedrowicza i ks. Piotra Roszaka. W homilii ks. Roszak zwrócił uwagę na trzy wymiary Camino, szczególnie ten, którego nie widać, a który wynika z duchowości pielgrzyma: pragnienia spotkania z Bogiem, kontemplacji Boga, zamieszkania Boga w człowieku. Na Camino chodzi o nauczenie się postrzegania więcej, niezatrzymywania się tylko na tym, co materialne, lecz przebijania się przez to, by odkrywać tajemnicę, która się za tym kryje.