W tym roku podsumowanie zmagań ogólnopolskiego konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji” odbyło się w Kielcach. Była uroczysta Msza św. i gala konkursowa w murach Wyższego Seminarium Duchownego, z udziałem wielu znamienitych gości oraz ok. 180 uczniów – laureatów konkursu. Przyjechali (nieraz w licznych grupach), pod opieką dyrektorów, księży, nauczycieli, katechetów.
Dzielcie się wiarą
Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w bazylice kieleckiej, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, z udziałem m.in. kapłanów przybyłych z grupami uczniów i ks. Michała Kacprzyka, dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. dyr. Kacprzyk przed Eucharystią powitał tak licznie przybyłych laureatów, „bez których Kościół nie mógłby się nazywać wspólnotą wiary” i prosił za modlitwę za ponad 1600 misjonarzy pracujących w 99 krajach świata. – Przybyliście tutaj jako pielgrzymi nadziei, jako ci, którzy rozumieją, czym są misje dla Kościoła – mówił ks. Kacprzyk.
Reklama
– Msza św. ta najpiękniejsza modlitwa jest darem Jezusa dla naszego odkupienia i naszej pięknej przyszłości – przypomniał w homilii bp Piotrowski. Zwracając się do uczniów, podkreślił: - Jesteście uczestnikami tego konkursu tylko dlatego, że z głoszenia Ewangelii wszystkim ludom i narodom narodziła się wspólnota Kościoła. I może dodam, że na Ziemię Świętokrzyską Ewangelia dotarła już dawno – chrzest pierwszych chrześcijan w Wiślicy miał miejsce w 880 r. – mówił bp Piotrowski.
– Od 25 lat celem konkursu jest rozbudzanie wśród uczniów wrażliwości dla pracy misyjnej, podejmowanej na wszystkich kontynentach świata przez misjonarzy i misjonarki – dodał biskup kielecki. Przypominając cele konkursu zauważył, że ma on także „uczyć ewangelicznej otwartości na różne kultury i religie” i apelował o solidarność ewangelizacyjną.
– Chrzest zawsze i wszędzie jest w Kościele katolickim udzielany w imię Trójcy Świętej, a tę prawdę potwierdza Ojciec Święty Leon XIV, który uczy nas, że Jezus Chrystus jest Mesjaszem Synem Boga żywego – mówił biskup. – Każdy, kto w swoim życiu spotkał Jezusa nie może zatrzymać Go dla siebie – dodał i zachęcał, aby „dzielić się wiarą, by był to owoc roku jubileuszowego”.
Zaangażowanie dla Ntoum
Reklama
Podczas gali zwycięzcom i uczestnikom gratulowali: bp Piotrowski oraz przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz tejże komisji, ks. Adam Perz, rektor WSD w Kielcach, ks. Eugeniusz Szyszka, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, ks. Michał Kacprzyk, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. – Konkurs był skierowany do uczniów w czterech kategoriach: literackiej, plastycznej i charytatywnej, a nauczyciele i wychowawcy także mogli w nim uczestniczyć (w kategorii „scenariusz zajęć”). – W obecnej edycji wzięło udział 300 szkół podstawowych, a w prowadzenie konkursu zaangażowało się 4 tys. uczniów z 300 szkół podstawowych – wyjaśnił ks. Kacprzyk. – Misjonarze dzięki wam mogą się uświęcać, każda pomoc jest ogromnie ważna, ale równie ważne jest, by pamięć o misjach była wciąż żywa – mówił o. Szymczycha.
Był także obecny br. Szymon Janowski ze Zgromadzenia Braci Mniejszych Kapucynów, których misjonarze pracują w Gabonie, miejscu zainteresowania tegorocznych uczestników konkursu. Dlaczego opowiadał o nim br. Szymon? Ponieważ w ramach kategorii charytatywnej zebrano ponad 40 tys. zł, które Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przeznaczyło na budowę sali lekcyjnej w Zespole Szkół św. Franciszka z Asyżu w Ntoum (Gabon). Symboliczny czek odebrali w Kielcach ojcowie kapucyni.
Reklama
Projekt w Ntoum polega na wybudowaniu jednej sali lekcyjnej w nowym budynku gimnazjum w ramach istniejącego już i działającego od 2023 r. Zespołu Szkół św. Franciszka z Asyżu w Ntoum. Wcześniej został wybudowany pierwszy budynek szkoły, w którym mieści się 5 klas podstawówki i 3 sekcje przedszkola. W szkole uczy się około 400 uczniów. Kapucyni z Ntoum, widząc potrzebę rozbudowania kompleksu, podjęli starania o dofinansowanie budowy następnego budynku z parterem i dwoma piętrami, który pomieści razem 11 sal lekcyjnych, bibliotekę i administrację. Pomimo względnego rozwoju szkolnictwa publicznego w Gabonie i dość szerokiego dostępu do edukacji dla dzieci poziom kształcenia pozostawia wiele do życzenia. Dzieci w szkołach publicznych uczą się w przeludnionych klasach (od 80 do 110 uczniów w klasie). Szkoły prowadzone przez Kościół katolicki od lat mają dobrą renomę i z tego też powodu parafianie i mieszkańcy Ntoum z innych wyznań czy religii preferują możliwość nauki w szkole katolickiej.
Wybudowana klasa będzie mogła pomieścić od 35 do 45 uczniów na poziomie gimnazjum.
Wszyscy jesteście zwycięzcami
Wśród nagrodzonych w Kielcach – indywidualnie i zbiorowo, zalazło się wielu uczniów z różnych zakątków polski, np. z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach Wielkich w diecezji opolskiej. Przyjechali do Kielc w ok. 50-osobowej grupie uczniów i nauczycieli. Startowali m.in. w kategorii charytatywnej (kl. IV-VI). Anna Meryk, dyrektor Zespołu, nauczycielka i katechetka, niejednokrotnie stawała z uczniami na podium podczas gali. – Nasi uczniowie bardzo chętnie się angażowali, przeprowadziliśmy liczne akcje obliczone na pomoc rówieśnikom w Gabonie – mówi. Wskazuje m.in. kiermasze charytatywne – świąteczne i nie tylko, zbiórkę makulatury i nakrętek, kolędowanie misyjne. – Uczestniczyliśmy w nabożeństwach misyjnych, robiliśmy prace plastyczne na aukcję – dodają uczniowie z Borek Wielkich.
Kalina Dąbrowska, Emilka Plewa i Łucja Czeluścińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu tłumaczą, że biorą udział w konkursie, aby „ulżyć dzieciom z krajów, gdzie jest trudno i nie ma nawet wody i jedzenia”. – Chodziliśmy w grupach kolędniczych, zbieramy pieniążki, modlimy się za nich – opowiadają. Zaśpiewali piosenkę „dla Brata z końca świata”, którą ułożyła s. Sylwia, opiekująca się misyjną grupą. Do Kielc przyjechali w grupie 18 osób.
O misjach nigdy za dużo
Reklama
XXV edycja Konkursu rozpoczęła się we wrześniu ub.r. i przebiegała pod hasłem: „25 lat pomagamy rówieśnikom na misjach”.
Kategorie konkursu (literacka, plastyczna, muzyczna i charytatywna) pozwoliły uczniom na swobodne wyrażenie talentów oraz inwencję twórczą. Kategoria charytatywna polegała na organizacji akcji i wydarzeń, mających zainteresować społeczność szkolną i lokalną misjami oraz służyć pozyskiwaniu środków na działalność misjonarzy.
Konkurs składa się z etapów szkolnego i centralnego; rokrocznie odbywa się na trzech poziomach edukacyjnych: klasy 1-3 szkoły podstawowej, klasy 4-6 szkoły podstawowej, klasy 7-8 szkoły podstawowej (i w tych kategoriach uczestnicy otrzymali nagrody).
Patronat honorowy Konkursu zapewnili: abp Antonio Guido Filipazzi – Nuncjusz Apostolski w Polsce, bp Jan Piotrowski – przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Organizatorem i realizatorem Konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, przy współpracy dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych.
– O misjach nigdy za dużo – podkreślał podczas gali bp Piotrowski, jeden z ojców założycieli konkursu.