Reklama

Świat

Biskupi Europy odbędą zgromadzenie generalne w Ziemi Świętej

Po raz pierwszy zgromadzenie generalne Rady Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE) odbędzie się w Ziemi Świętej. W dniach 11-16 września przewodniczący Konferencji Biskupów z krajów europejskich obradować będą w Galilei, Jerozolimie i Betlejem, a więc w najważniejszych miejscach historii Kościoła. - Spotkanie będzie zarazem pielgrzymką do korzeni chrześcijaństwa - poinformowała CCEE w swoim komunikacie ogłoszonym 20 sierpnia w St. Gallen

[ TEMATY ]

biskup

Ziemia Święta

Jerozolima

ziemia

Przemysław Fenrych

"Ziemia Święta, to miejsce, z którego wywodzą się korzenie Europy” - czytamy w zapowiedzi sekretariatu CCEE. Biskupi Europy przybędą do Ziemi Świętej na zaproszenie łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp Fouada Twala . Na 15 września zaplanowano spotkanie z czołowymi politykami izraelskimi i palestyńskimi. Program przewiduje także spotkania z Kościołem lokalnym.

Obrady zgromadzenia generalnego CCEE rozpoczną się 11 września w centrum Domus Galilaeae /Beit Ha Galil w Chorazim (na Górze Błogosławieństw) nieopodal Jeziora Galilejskiego. Sprawowanej tam Mszy św. będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Biskupów, kard. Marc Ouellet. Ogólny temat zgromadzenia ogólnego CCEE brzmi: “Kościół w różnych krajach europejskich i stojące przed nim wielkie wyzwania”. Temat ten będzie omawiany w siedmiu grupach roboczych.

12 września dla przewodniczących episkopatów wygłosi referat m.in. rektor seminarium duchownego Patriarchatu Łacińskiego w Beit Jala, ks. Jamal Khader. Południowej Mszy św. w Kafarnaum przewodniczyć będzie abp Angelo Massafra, przewodniczący episkopatu Albanii. Stamtąd uczestnicy obrad pojadą do Nazaretu, gdzie w ramach przygotowań do światowego spotkania rodzin w Filadelfii w dniach 21-27 września oraz październikowego synodu biskupów, spotkają się z rodzinami chrześcijańskimi. Po uroczystej procesji prowadzonej przez przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoskich, kard. Angelo Bagnasco, w Bazylice Zwiastowania członkowie CCEE będą się modlili w sposób szczególny w intencji październikowego synodu biskupów.

Z kolei 13 września kardynałowie i biskupi odbędą wspólną pielgrzymkę do miasteczka Mi'ilya w północnej Galilei, by tam modlić się za prześladowanych chrześcijan. Mi'ilya zamieszkane w większości przez członków Kościoła melchickiego, jest jedną z nielicznych miejscowości, której mieszkańcy uciekli w 1948 roku, gdy toczyły się walki o utworzenie Państwa Izrael i już następnego dnia żydowski komendant pozwolił im powrócić do swoich domów.

Reklama

14 września członkowie CCEE odprawią Mszę św. w Magdala, a głównym jej celebransem będzie przewodniczący Konferencji Biskupów Grecji, bp Frangiskos Papamanolis. Po liturgii biskupi pojadą do Jerozolimy, gdzie przejdą w procesji do bazyliki Grobu Pańskiego i wraz z franciszkanami odprawią nieszpory. Podczas kolacji w jerozolimskim „Notre Dame Center” członkowie CCEE spotkają się z akredytowanymi w Jerozolimie generalnymi konsulami państw europejskich.

Głównym punktem obrad 15 września będzie sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej. Tego dnia przewidziane są także spotkania z politykami izraelskimi i palestyńskimi. Późnym popołudniem w Betlejem zaplanowane jest zwiedzanie różnych katolickich ośrodków socjalnych, m.in. "Hogar Ninos de Dios", który prowadzi opiekę nad dziećmi porzuconymi i niepełnosprawnymi, szpital dziecięcy "Caritas Baby Hospital", szkolę dla dzieci niedosłyszących "Effata" oraz "St. Marta's House" – dom pomocy dla wdów.

Mszy św. w katolickim kościele św. Katarzyny w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki Narodzenia przewodniczyć będzie abp Twal. Na zakończenie liturgii dwie zakonnice z palestyńskich klasztorów opowiedzą o życiu i duchowości dwóch kanonizowanych niedawno sióstr z zakonów: karmelitanek i sióstr od Najświętszego Różańca, św. Mariam Bouardi oraz św. Alfonsyny Danil Ghattas. Planowane są też inne spotkania z duchowieństwem zakonnym, które stanowi „istotny element obecności Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej”. Wieczór natomiast jest planowany na spotkania ekumeniczne z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej.

Ostatniego dnia zgromadzenia generalnego, a zarazem pielgrzymki CCEE, 16 września, Eucharystii w bazylice Grobu Pańskiego będzie przewodniczył kard. Peter Erdö. Prymas Węgier jest przewodniczącym CCEE. Sześciodniową wizytę w Ziemi Świętej przedstawiciele CCEE podsumują na konferencji prasowej w „Christian Media Center” w Jerozolimie.

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 r. Obecnie zrzesza 33 episkopaty krajowe, reprezentowane w niej przez swych przewodniczących oraz arcybiskupów Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów, biskupa Kiszyniowa i biskupa greckokatolickiego z Mukaczowa. Na czele CCEE stoi prymas Węgier kard. Péter Erdő. Sekretariat Rady mieści się w Sankt Gallen (Szwajcaria).

2015-09-07 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: Droga Krzyżowa w intencji pokoju

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

Panorama Jerozolimy

Panorama Jerozolimy

W Jerozolimie odbyła się ekumeniczna Droga Krzyżowa w intencji pokoju. Szczególnie modlono się za pogrążoną w wojnie Ukrainę. 22 marca uczestnicy przeszli uliczkami Via Dolorosa w Starej Jerozolimie.

Modlitwa została zorganizowana z inicjatywy arabskojęzycznej parafii Najświętszego Zbawiciela - powiedziała Radiu Watykańskiemu pracująca w Kustodii Ziemi Świętej siostra Miriam Michalak ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję