Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Gdy boli ostroga

Ostroga piętowa jest często występującą dolegliwością. To narośl w rejonie kości piętowej, powszechnie kojarząca się z dokuczliwym bólem i trudnościami w chodzeniu.

Niedziela Ogólnopolska 38/2025, str. 62

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostroga piętowa jest jednak skutkiem szerszego problemu ortopedycznego, którym jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. W wyniku długotrwałego stanu zapalnego powstaje w tym miejscu zmiana zwyrodnieniowa, która na zdjęciu RTG widoczna jest jako narośl kostna o haczykowatym zakończeniu, które kształtem przypomina ostrogę. Stąd nazwa.

Przyczyny

Ostrogi piętowe częściej dokuczają kobietom, co może wynikać z upodobania do noszenia butów na wysokim obcasie i w ogóle obuwia powodującego ciągłe napięcie rozcięgna podeszwowego, jak np. klapki czy baleriny. Stan zapalny w tym miejscu może być wywołany również nadmiernym obciążeniem stóp z powodu nadwagi i otyłości, pracą w pozycji stojącej, a u osób starszych – zanikiem poduszki tłuszczowej w okolicy pięty. Jest to również częsta przypadłość osób trenujących sporty mocno obciążające stopy i biegaczy uprawiających jogging na twardej nawierzchni, np. na asfalcie. Na liście możliwych przyczyn są również płaskostopie i przebyte urazy stóp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diagnoza i leczenie

Reklama

Ostroga może się rozwijać w jednej lub obu stopach. W pierwszej fazie choroby pacjent może nie odczuwać dolegliwości bólowych. Potem bóle pojawiają się w sytuacjach przeciążenia stóp, np. po dużym wysiłku fizycznym lub długim chodzeniu. W miarę powiększania się narośli ból, określany jako piekący, kłujący lub przeszywający, coraz bardziej utrudnia codzienne poruszanie się. Z kolei zaburzenie chodu może prowadzić do bólu w rejonie kolan, bioder i kręgosłupa.

Pierwszym krokiem jest postawienie diagnozy, która w tym przypadku jest domeną ortopedy. Lekarz najczęściej zleca wykonanie badania RTG, które dobrze uwidacznia zmianę, ewentualnie USG, które pozwoli na ocenę stanu tkanek w tym miejscu.

Dobrą wiadomością jest, że do operacyjnego usunięcia ostrogi piętowej dochodzi rzadko (ok. 1% przypadków). Dobre wyniki przynosi fizykoterapia (fala uderzeniowa, jonoforeza, krioterapia), a także masaże i ćwiczenia, specjalne wkładki do obuwia, zastosowanie leków łagodzących stan zapalny i ból. Metody te często są stosowane łącznie. Pacjent musi mieć jednak świadomość, że leczenie wymaga systematyczności i jest długotrwałe.

Jako pierwszą pomoc w domu można zastosować zimny okład na stopę (przez ok. 10-15 min). Można w tym celu wykorzystać żelowe okłady, które kupuje się w aptece i przed użyciem schładza w lodówce.

Profilaktyka

W przypadku ostrogi piętowej zalecenia profilaktyczne mają zastosowanie również w przypadku pacjentów leczących chorobę. Podstawą zdrowia stóp jest używanie na co dzień dobrze dopasowanego i zapewniającego stopom komfort i stabilne podparcie obuwia. W trakcie aktywności sportowej i długich marszów potrzebne są buty zapewniające dobrą amortyzację. W przypadku płaskostopia i innych wad, które mogą się przyczynić do powstania ostrogi piętowej, konieczna jest rehabilitacja. Osoby wykonujące zawód powodujący duże obciążenie stóp lub uprawiające tego typu sport powinny umiejętnie dawkować wysiłek, zapewniając stopom efektywny odpoczynek. Każdemu można polecić proste ćwiczenia fizyczne wzmacniające stopy i łydki, jak np. toczenie stopą po podłodze małej piłeczki, wspinanie się na palce i inne.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

2025-09-16 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najzdrowszy z polskich miodów?

Każdy rodzaj miodu ma wiele walorów zdrowotnych. Stawiający zamieszczone w tytule pytanie miał chyba na myśli to, który ma ich najwięcej.

Odpowiedź jest prosta – najwięcej składników zdrowotnych oddziałujących na cały organizm mają miody spadziowe, tzn. miody wytwarzane przez pszczoły na bazie surowca, którym jest spadź, w odróżnieniu od miodów nektarowych, czyli wytwarzanych ze słodkiego płynu, wydzielanego przez kwiaty drzew, krzewów itp. Co do spadzi – są to wydzieliny określonych gatunków mszyc, które w korzystnych dla siebie warunkach klimatycznych namnażają się na określonych drzewach czy innych roślinach. Aby mogły funkcjonować, aparatem gębowym nakłuwają miękkie fragmenty obsiadanego żywiciela i wysysają krążący w nich, bogaty w składniki płyn. Zatrzymują tylko białko, czyli ok. 2%, które ich organizm przyswaja, a pozostałą resztę wydzielają na zewnątrz. Ponieważ te wydzieliny są słodkie, zwabiają pszczoły (i inne owady, np. mrówki), które wytwarzają z nich miód.
CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: nie było o nim wieści od czerwca, władze opublikowały wideo z zaginionym biskupem

2026-08-14 16:26

[ TEMATY ]

Nikaragua

prześladowanie chrześcijan

Adobe Stock

Przez półtora miesiąca nie było żadnych wieści na temat bp. Juana Abelardo Maty. Władze odmawiały podania informacji na temat miejsca pobytu duchownego i jego stanu zdrowia. Teraz w rządowych mediach pojawiło się nagranie, w którym uwięziony biskup mówi: „Dziękuję, czuję się dobrze”.

Przez ten czas nie było żadnych informacji na temat zaginionego biskupa. Rząd wprawdzie ogłosił 4 lipca, że został on odesłany do domu po przesłuchaniu dotyczącym pochodzenia niektórych jego aktywów finansowych oraz domniemanych powiązań rodzinnych uznanych za niezgodne ze „stanem kapłańskim”. Wersja ta została zakwestionowana przez organizacje praw człowieka, które potępiły arbitralność zatrzymania. Do momentu opublikowania nagrania nie było możliwe niezależne zweryfikowanie miejsca pobytu emerytowany biskupa Estelí ani stanu jego zdrowia. Na nagraniu rozpowszechnionym w rządowych mediach widać, że hierarcha znajduje się w swoim domu. W swej wypowiedzi nie odnosi się on do swej półtoramiesięcznej nieobecności. Zapewnia jedynie, że czuje się dobrze.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo na Jasnej Górze: Nie dajmy się podzielić! Kościół jest naszym domem i Matką

2026-08-14 14:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak co miesiąc, w nocy z 11 na 12 sierpnia, Archidiecezja Częstochowska trwała na całonocnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Centralnym punktem modlitwy była nocna Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Zgromadzonych w jasnogórskim sanktuarium pielgrzymów oraz osoby życia konsekrowanego i kapłanów ksiądz arcybiskup powitał słowami podkreślającymi rolę Maryi jako Przewodniczki na drogach wiary:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję