Reklama

Europa

Biskupi Europy w Nazarecie: modlitwa w intencji Synodu o rodzinie

W intencji październikowego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. rodziny modlili się dziś wieczorem w Nazarecie przewodniczący episkopatów Europy. Przyjechali oni do Ziemi Świętej, aby uczestniczyć w swym dorocznym zgromadzeniu plenarnym. W dniach 11-16 września odbywa się ono w Galilei i Jerozolimie pod hasłem "Kościół w różnych krajach europejskich: radości i cierpienia". Obecnych jest 29 przewodniczących, w tym abp Stanisław Gądecki, i 6 delegatów, na zgromadzeniu reprezentowanych jest więc 35 spośród 39 konferencji episkopatu naszego kontynentu.

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Europa

biskupi

abp Stanisław Gądecki

wikipedia.org

Bazylika Zwiastowania Nazaret

Bazylika Zwiastowania Nazaret

W Nazarecie biskupi spotkali się najpierw z lokalnymi rodzinami katolickimi. W szkole Terra Santa College przedstawiły one "radości i cierpienia", związane z życiem w Ziemi Świętej. Przedmiotem szczególnej troski była kwestia zamkniętych od 1 września szkół chrześcijańskich w Izraelu w związku ze zmniejszeniem o 70 proc. dofinansowania państwa. Bez tych funduszy szkoły nie mogą funkcjonować - wyjaśnił KAI bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, wikariusz patriarchy Jerozolimy dla Galilei.-

Następnie hierarchowie zjedli z rodzinami kolację, po czym w procesji z figurą Matki Bożej, ze świecami w dłoniach i odmawiając tajemnice radosne różańca przeszli do Groty Narodzenia w pobliskiej bazylice Zwiastowania. Procesji przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet.

On także poprowadził w Grocie Zwiastowania czuwanie modlitewne w intencji "rodzin szczęśliwych, rodzin przeżywających trudności i rodzin rozbitych". Na zakończenie pobłogosławił ikonę Maryi z Nazaretu Matki Europy. Maryja z otwartymi ramionami prezentuje na niej Jezusa w otoczeniu sanktuariów maryjnych naszego kontynentu. "Maryja daje nam Syna, którego spotykamy w sanktuariach maryjnych Europy" - taki jest sens ikony, wykonanej na zlecenie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) przez s. Dominikę, mniszkę betlejemitkę z Bejt Dżamal. Ukazane są na niej sanktuaria w Użhorodzie i Zarwanicy, znajdujące się "na peryferiach Europy", w Lourdes, gdyż zakon betlejemitek pochodzi z Francji, a także w Efezie i Nazarecie - "w miejscach ważnych dla życia Maryi" - wyjaśnia ks. Pietro Felet, sekretarz Zgromadzenia Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej. Pozostałe 23 sanktuaria, w tym Częstochowa i Wilno, są tylko wymienione z nazwy i otaczają postać Matki Bożej. Ks. Felet tłumaczy, że otwarte ramiona Maryi, która nie trzyma Jezusa, wskazują, że "nie zatrzymuje Go dla siebie", lecz daje światu. Przyznał jednocześnie, że nie chciano powielać istniejących wizerunków Maryi, lecz stworzono "nowy temat ikony". Jej oryginał znajdzie się w siedzibie CCEE w Sankt Gallen w Szwajcarii, kopie otrzymali biskupi uczestniczący w zgromadzeniu, zaś pocztówki z ikoną - wszyscy uczestnicy modlitwy w Nazarecie.

Reklama

W Grocie Zwiastowania biskupi modlili się też w intencji zbliżającego się zgromadzenia Synodu Biskupów nt. rodziny. O modlitwę tę prosił ich papież Franciszek w przesłaniu, które wczoraj zostało odczytane na początku obrad. Franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa wraz ze zgromadzonymi biskupami i wiernymi odmówił modlitwę w intencji Synodu, napisaną przez Ojca Świętego. Wcześniej podczas spotkania z rodzinami przewodniczący CCEE kard. Péter Erdő poprosił je, by kontynuowały w Grocie Narodzenia codzienną modlitwę w intencji Synodu w łączności z papieżem i biskupami zgromadzonymi w październiku br. w Rzymie.

W południe przewodniczący episkopatów Europy odprawili Mszę św. nad jeziorem Genezaret, przy sanktuarium św. Piotra w Kafarnaum. Pierwszy papież pochodził właśnie z tego miasta i tam znajdują się szczątki jego domu, w którym bywał Jezus, chodząc w szabat do miejscowej synagogi. To nad tym domem w latach 80. XX w. został zbudowany kościół w formie łodzi, której kadłub wznosi się nad ruinami domu Apostoła. Przez przeszklone ściany widać jezioro, w którym Piotr 2000 lat temu łowił ryby.

W homilii wiceprzewodniczący CCEE, abp Angelo Massafra z Albanii zauważył, że "pochylenie się nad rzeczywistością naszych Kościołów europejskich w wymiarach najbardziej świetlanych, jak i najciemniejszych może okazać się wspaniałym zadaniem rozeznawania tego, co nam powierzono, ale może też zrodzić podstępną i subtelną pokusę dostosowania się do ducha tego świata, który obserwując rzeczywistość, osądza ją bezlitośnie. Naszym zadaniem jest mu nie ulec".

Według przewodniczącego konferencji episkopatu Albanii postawa biskupów powinna wynikać ze słów św. Pawła, skierowanych do Tymoteusza: jako pierwsi jesteśmy grzesznikami i dlatego okazano nam miłosierdzie, abyśmy byli przykładem dla wierzących. - Ojciec Święty Franciszek często to powtarza. Obserwowana z tej perspektywy rzeczywistość Kościoła w różnych krajach nabiera nowej barwy i nowego smaku wspólnoty odkupionych, kochanych, wezwanych, usprawiedliwionych i obdarzonych chwałą. Nie usprawiedliwia się i nie obdarza chwałą tego, kto nie potrzebuje usprawiedliwienia i obdarzenia chwałą! W tym sensie naszym wzniosłym zadaniem jest prowadzenie ludu na jego drodze jako przewodnicy i wzory - zaznaczył abp Massafra.

Reklama

Konieczne jest do tego pójście za Jezusem, słuchanie Jego słów i wprowadzanie ich w życie. - Ale gdzie jest Jezus? Jezus zawsze jest gdzieś indziej. Nie mieszka w Jerozolimie, gdzie spodziewalibyśmy się spotkać króla w swym pałacu lub w swej świątyni. Jezus woli "Galileę pogan", to miejsce w Kafarnaum, w krainie Zabulona i Neftalego za Jordanem. Miejsce przechodnie, miejsce ekskomunikowanych i niewiernych. To w tym miejscu można spotkać Jezusa! Pytamy samych siebie: jakie są miejsca "za Jordanem" w naszej Europie, na których możemy spotkać dziś Jezusa? - pytał albański hierarcha.

Podkreślił, że zarówno biskupi, jak i wszyscy wierni potrzebują coraz bardziej wzrastać w postawie misyjnej, "tak drogiej sercu papieża Franciszkam, który chce nas raczej na peryferiach niż w zakrystiach".

W ciągu dnia przewodniczący episkopatów wysłuchali krótkich raportów o sytuacji Kościoła w poszczególnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Głos zabrał m.in. abp Stanisław Gądecki, który przedstawił czym żyje Kościół w Polsce. Z informacji biura prasowego CCEE wynika, że wśród wyzwań stojących przed Kościołem wymieniano głównie próby redefinicji rodziny, promowane także przez polityków, oraz kwestię migracji. Podkreślano, że Kościół od dawna wiele robi nie tylko, aby zapewnić im pierwsze przyjęcie, ale także zintegrować ich ze społeczeństwem. Poruszono także tematykę wewnątrzkościelną, taką jak inicjatywy związane z Rokiem Życia Konsekrowanego czy zbliżającym się Jubileuszem Miłosierdzia. Był to czas wzajemnego słuchania się, kościelnego rozeznawania i kościelnej komunii - podkreślił Thierry Bonaventura z biura prasowego CCEE.

Reklama

Z biskupami spotkał się też ks. Dżamal Khader, rektor seminarium duchownego w Beit Dżala. Wygłosił on referat nt. "Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na zawsze". Podkreślił w nim, że "mówienie o Jezusie Chrystusie jest zawsze mówieniem o osobie obecnej, żyjącej, a nie kimś z przeszłości". Przypomniał, że Ziemia Święta jest nazywana "piątą Ewangelią", gdyż "pomaga zrozumieć cztery pozostałe Ewangelie". Przywołał przykład pewnego amerykańskiego kapłana, który po pobycie w Ziemi Świętej zmienił swój sposób rozważania i głoszenia Ewangelii. Zaczyna zawsze od geografii miejsca biblijnego, zanim przejdzie do mówienia o fragmencie Biblii.

- Kościół w Ziemi Świętej kontynuuje swoje świadectwo na ziemi odkupienia. Obecność wspólnoty chrześcijańskiej jest znakiem żywych kamieni tej ziemi. Solidarność z tą wspólnotą wymaga proroczego głosu, takiego jak Jezusowy, a nie "wyważonej dyplomacji" między uciskającymi i uciskanymi, między okupantami i okupowanymi". Niedawna historia Europy nie usprawiedliwia milczenia o niesprawiedliwościach popełnionych wobec Palestyńczyków - podkreślił ks. Khader.

Jutro swe raporty przedstawią biskupi z południa Europy, po czym uczestnicy zgromadzenia pojadą do zamieszkałej niemal wyłącznie przez arabskich chrześcijan miejscowości Mi'ilja. Wezmą tam udział w obchodach święta Podwyższenia Krzyża Świętego i spotkają się z miejscowymi katolikami, z którymi także zjedzą kolację.

2015-09-13 09:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący episkopatów Europy o znakach nadziei dla wiary na kontynencie

[ TEMATY ]

wiara

Europa

Bożena Sztajner/Niedziela

O znakach nadziei dla wiary w Europie mówili przewodniczący konferencji biskupich naszego kontynentu w drugim dniu swego zgromadzenia plenarnego, jakie od 3 do 6 października odbywa się w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jego temat brzmi: „Europa - czas przebudzenia? Znaki nadziei”.

Hierarchowie wysłuchali najpierw referatu prof. Chantal Delsol, zatytułowanego „Katolicyzm po chrześcijaństwie”. Odnosił się on do pierwszej części tematu obrad („Europa - czas przebudzenia?”) i był zamierzoną prowokacją, która miała wywołać reakcję biskupów. 11 z nich (1/3 obecnych na sali) zadało francuskiej filozofce pytania, po czym uczestnicy zgromadzenia podzielili się na cztery grupy, w których dyskutowali na temat "znaków nadziei".

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy

2023-02-01 10:34

[ TEMATY ]

prezydent

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Od ceremonii oficjalnego powitania przed zamkiem ryskim rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa. Przywódcy mają rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda przebywa z oficjalną wizytą na Łotwie od wtorku, w środę po powitaniu przez łotewskiego przywódcę nastąpi wzajemne przekazanie najwyższych odznaczeń państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję