Trwają zapisy na 78. Pieszą Pielgrzymkę Łódzką. Do 20 sierpnia organizatorzy prowadzą je w dolnym kościele Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej 40 w dni powszednie w godz. 10.00-12.00 i 16.00-18.00. Przy zapisie konieczny jest numer PESEL! Pielgrzymka wyruszy 21 sierpnia po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka o godz. 6.00 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej. Poza tym, w każdej parafii można zapisać się do grupy pielgrzymów duchowych towarzyszących łódzkiej pielgrzymce modlitwą i umartwieniem.
29 lipca 1423 r. Łódź otrzymała od króla Władysława Jagiełły prawa miejskie. Miało to miejsce w Przedborzu. W 580. rocznicę tego wydarzenia odsłonięto na frontonie gmachu Urzędu Miasta Łodzi pamiątkową tablicę upamiętniającą przyjęcie przez Ojca Świętego Jana Pawła II honorowego obywatelstwa naszego miasta. Tablicę odsłoniętą przez Prezydenta Łodzi pobłogosławił abp Władysław Ziółek. Uroczystości rocznicowe odbywały się także w Przedborzu oraz przy pamiątkowym obelisku na Starym Rynku w Łodzi.
Budynki zlikwidowanych wiejskich szkół wystawiane są na sprzedaż. Prasa informuje, że brakuje na nie kupców, a przepisy nie pozwalają obniżyć ceny wywoławczej. Sytuacja wydaje się patowa. Może jest to czas na obudzenie inicjatywy lokalnej społeczności? Czy na pewno budynki, niegdyś wznoszone przy dużym udziale mieszkańców nie przydadzą się na cele społeczne i czy nawet gospodarcze w nowej europejskiej rzeczywistości? Prawo dopuszcza nieodpłatne użyczenie budynków na cele wyższej użyteczności. Sprzedać za grosze można zawsze.
Zadłużenie pozostałe po zeszłorocznym głośnym Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (4 mln zł) może uniemożliwić lub bardzo uszczuplić organizację jego kolejnej edycji zaplanowanej na jesień bieżącego roku. Nowy organizator imprezy Michał Merczyński, dyrektor poznańskiego festiwalu Malta, potrzebuje 6 mln zł na zrealizowanie projektu. Poprzedniej edycji festiwalu patronował premier Leszek Miller, a sponsorami były przede wszystkim spółki skarbu państwa. Mówiło się wtedy w kuluarach, że jest to typowa impreza propagandowa lewicowego rządu. Obecnie nie ma potwierdzenia rządowego patronatu. Dlaczego?
Jeszcze rok i świetny zespół artystyczny Filharmonii Łódzkiej rozpocznie pracę w nowym gmachu wybudowanym na "starym" miejscu przy ul. Narutowicza. Z niecierpliwością i nadzieją oczekują tej chwili artyści i łódzcy melomani. Tak bardzo potrzeba w naszym mieście piękna i porządnej pracy. Łódzcy Filharmonicy mają znakomitą renomę nie tylko w Polsce, brak im tylko pięknego otoczenia, w którym prezentować będą swoją sztukę. Oby przeprowadzka nastąpiła jak najszybciej.
Salezjańska Fundacja Nauki i Wychowania obdarowuje Polaków mieszkających na Wschodzie wartościowymi, dobrze wydanymi książkami w języku polskim.
Są to zarówno publikacje o charakterze encyklopedycznym, historycznym, jak też poradniki, opowiadania i wydawnictwa religijne. "Książki te - niedostępne, a często
i zakazane na terenach byłego ZSRR, umacniają wśród Polonii więzi z naszą kulturą" - podkreśla prorektor Wyższej Szkoły Ekonomii i Zarządzania ks. Kazimierz Kurek. Szeroko
zakrojona akcja rozdawnictwa książek możliwa jest dzięki współpracy z wydawnictwem Reader´s Digest. Salezjańska Fundacja Nauki i Wychowania chce, by kontakty między młodzieżą polską
i polonijną ze Wschodu miały stały charakter.
Pomóż w rozwoju naszego portalu