Reklama

Diecezjalne pielgrzymowanie

Diecezjalny skarb

Na przełomie lipca i sierpnia w drogę na Jasną Górę wyruszają pielgrzymi z naszej diecezji. Za swoje hasło przyjęli "Umiłować Chrystusa jak Maryja". Od dwóch lat pielgrzymi wychodzą promieniście z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Głogowa. Każda z tych grup podąża swoim szlakiem na Jasną Górę. W tym roku na pielgrzymi szlak wyszło około 100 nauczycieli, 600 osób z pielgrzymką zielonogórską, 400 z pielgrzymką gorzowską i około 500 z pielgrzymką głogowską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapatrzeni w Chrystusa - Gorzów Wlkp.

Mszą św. w gorzowskiej katedrze 31 lipca o godz. 6.00 rozpoczęli swoją wędrówkę uczestnicy XXI Diecezjalnej Pielgrzymki do Częstochowy. Eucharystii w intencji owocnego pielgrzymowania przewodniczył bp Edward Dajczak, a wokół Stołu Pańskiego towarzyszyło mu kilkunastu kapłanów z gorzowskich parafii.
Biskup życzył, nawiązując do słów Jana Pawła II, aby wyruszający na szlak byli nawzajem dla siebie znakiem miłości i delikatności Boga. - Gdybyście po powrocie do domu, choć odrobinę bardziej byli zapatrzeni w Chrystusa, to Bóg wygrał w was tę pielgrzymkę, a wy razem z Nim - mówił. Bp E. Dajczak prosił również o postawę będącą świadectwem miłości i spoglądanie ku Chrystusowi poprzez Różaniec. - Jesteście dla naszej diecezji skarbem - nazwał zgromadzonych w katedrze wiernych. W jak najlepszym przeżywaniu Eucharystii pomagała grupa akademicka, która ubogacała wszystkich swoim śpiewem.
Z murów katedry wyruszyło na szlak ok. 400 osób. Najliczniejszą grupę - brązową, liczącą prawie 150 członków, poprowadził kapucyn o. Grzegorz Gutek. Ponad sto osób ma też ma grupa biało-czerwona. Z kolei fakt mniejszej ilości studentów w grupie akademickiej dowcipnie tłumaczył ks. Andzej Tomys, przewodnik całej pielgrzymki, większą ilością wrześniowych egzaminów poprawkowych. Skierował on także gorące słowa podziękowania do wszystkich duchowych pielgrzymów oraz do sponsorów, darczyńców oraz wspierających modlitewnie i finansowo tych, którzy podążają do tronu Matki Bożej na Jasnej Górze.
Na trasie pielgrzymki swoją posługą ubogacać będą kapłani głoszący konferencje homilie w czasie Eucharystii (m. in. ks. prał. Witold Andrzejewski, który przewodniczyć będzie Mszy św. w Gostyniu).

Jarosław Libelt

Nauczyciele w drodze

31 lipca bp Edward Dajczak Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze rozpoczął "Warsztaty w Drodze", czyli ogólnopolską pieszą pielgrzymkę nauczycieli. Do zebranych Ksiądz Biskup mówił: "Świat nauczyciela to świat powołanych do tego, by być Parakletami - Pocieszycielami. To bardzo piękne powołanie. Do was będą przychodzić inni, by coś uporządkować". By jednak im pomóc, trzeba nauczyć się słuchać. Jak podkreślał Biskup, nauczyciel jest człowiekiem wiele mówiącym. Czas pielgrzymki to czas słuchania, milczenia i odkrywania. Dzięki niemu nauczyciel może na nowo odkryć i umocnić nauczycielska posługę.
Po raz jedenasty pedagodzy i wychowawcy m.in. z Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Łodzi, Tarnowa, Zakopanego, Białegostoku i Warszawy wraz ze swoim przewodnikiem ks. kan. Eugeniuszem Jankiewiczem, duszpasterzem nauczycieli i wychowawców w trasę wyruszyli dzień później 1 sierpnia. Dwanaście dni wędrówki przeżywanych będzie pod hasłem "O chrześcijańską tożsamość nauczycieli tu i teraz". Tegoroczny program formacyjny przygotował ks. dr Zbigniew Kobus, który z "Warsztatami w Drodze" wyruszył po raz trzeci. W konferencjach duchowych rozważane będą treści listu apostolskiego Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae i encyklika Ecclesia de Eucharistia.
Nauczyciele bogactwo swego powołania odkrywać będą pod patronatem dwóch kobiet: - nauczycielki bł. Natalii Tułasiewicz i św. matki Urszuli Ledóchowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pielgrzymia szansa - Zielona Góra

Druga grupa pątników z Zielonej Góry wyruszyła pod opieką ks. Krzysztofa Kocza 2 sierpnia, po wspólnej Mszy św. o godz. 6.00 w konkatedrze pw. św. Jadwigi. Bp Edward Dajczak celebrujący liturgię mówił w czasie homilii, że podstawową sprawą każdego chrześcijanina jest bycie uczniem Chrystusa. "W czasie pielgrzymki - podkreślał Biskup - możecie być blisko Jezusa i przypatrywać się Mu. To wasza pielgrzymia szansa", a w dalszej części głoszonego słowa dodał "Pielgrzymka to swoiste dwie strony medalu. Każdy z was, po pierwsze, jest sam i w swój niepowtarzalny sposób musi szukać Boga. Z drugiej zaś strony przecież idziecie razem, jesteście Kościołem". Zaraz po Mszy św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi około 600 pątników i tych w godnym już wieku, i tych którzy życie ledwie liczy w miesiącach wyruszyło w drogę. Do pielgrzymki zielonogórskiej przyłączyły się jak zawsze grupa z Gubina, która wyszła 31 lipca i grupa z Krosna Odrzańskiego pielgrzymująca od 1 sierpnia.

Magdalena Kozieł

Być blisko Chrystusa - Głogów

Rankiem, w niedzielę 3 sierpnia br. sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Głogowie wyruszyła XXIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej: Głogów - Jasna Góra. W Roku Różańca Świętego pątnicza wędrówka odbywa się pod hasłem: "Umiłować Chrystusa jak Maryja". Wyjście pielgrzymki poprzedziła o godz. 6.00 uroczysta Msza św. koncelebrowna, której przewodniczył bp Edward Dajczak. W czasie homilii Ksiądz Biskup podkreślił przede wszystkim duchowy wymiar pielgrzymowania, zwłaszcza potrzebę wewnętrznej przemiany, otwarcia się na Pana Boga i troskę o bliźnich. Zachęcał: "Bądźcie blisko Chrystusa...". Wskazał też na znaczenie osobistego świadectwa uczestników pielgrzymki, tak by inni widzieli, że oto: "Idą uczniowie Jezusa". Po
Mszy św. odbyło się tradycyjne powitanie przybyłych grup pielgrzymów oraz przedstawienie programu wyjścia na trasę. Kierownikiem pielgrzymki - tak jak w latach ubiegłych - jest ks. Dariusz Karpezo.
Połączona rzesza pielgrzymów m. in.: z Głogowa, Nowej Soli, Kożuchowa, Lubska, Żagania, Żar, Bytomia Odrz., Przemkowa, Szprotawy liczyła przeszło pół tysiąca osób (podzielonych na 6 grup). Pątników poprowadziło 10 kapłanów - przewodników, którzy sprawują również opiekę duszpasterską. Księży wspierają w pracy, także klerycy, służby kwatermistrzowskie i porządkowe. Nad uczestnikami pielgrzymki czuwa grupa medyczna św. Łazarza z Nowej Soli. Cała trasa podzielona została na dziesięć odcinków, z których najdłuższy, z Bierutowa do Wierzbicy Górnej, liczy 40 km. Wieczorem 5 sierpnia, w trakcie postoju w Trzebnicy zaplanowano koncert grupy "Przystanek Jezus". Pątnicy dotrą na Jasną Górę, tuż przed południem 12 sierpnia.
Każda piesza pielgrzymka to wielkie przedsięwzięcie nie tylko religijne, ale i organizacyjne, wymagające wielu miesięcy przygotowań. By mogło być zrealizowane potrzebna jest pomoc wielu darczyńców. Tegoroczną pieszą pielgrzymkę wsparli liczni sponsorzy, z grona których organizatorzy z szczególną wdzięcznością wymieniają: diecezjalną Caritas, Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych w Przemyśle i Budownictwie - Jan Hutnik oraz firmy - Krolpol, Grawex i głogowska aptekę "Bratek".

Waldemar Hass

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Uczestniczyć w nim będą naukowcy, ekonomiści, politycy, burmistrzowie, lekarze, przedsiębiorcy, pracownicy, sportowcy i zwykli obywatele z różnych krajów świata. Zasiądą oni przy 12 „stolikach” w Watykanie i emblematycznych miejscach Rzymu. „Chcemy wraz z papieżem powtórzyć: «nie» dla wojny, «tak» dla pokoju, «tak» dla negocjacji i zasady braterstwa” - tłumaczy ks. Francesco Occhetta, sekretarz generalny Fundacji Fratelli tutti, która organizuje to wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

[ TEMATY ]

Watykan

objawienia

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dokument zaprezentują Prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Víctor Manuel Fernández oraz sekretarz Sekcji Doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary ks. prał. Armando Matteo. Dotychczas nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję