Reklama

Modlitwa

Nie rozpraszaj ducha na szukanie słów!

[ TEMATY ]

modlitwa

Bożena Sztajner/Niedziela

Znamy dobrze wskazania Jezusa, aby nie być zbytnio gadatliwym na modlitwie. Chcielibyśmy czasem zagadać Boga i w ten sposób zmusić Go jakby do działania. Gadulstwo może stać się jednak przeszkodą w usłyszeniu Boga i pogłębieniu ducha. Ucząc się modlitwy, musisz pamiętać, że jej ważną częścią jest milczenie. Dochodzi się do niego jednak powoli i stopniowo. Nie przerażaj się na początku bezradnością w milczeniu. Na początku modlitwa jest bowiem niespokojna, a początkowe milczenie wewnętrznie gadatliwe. Nie rezygnuj jednak z modlitwy milczenia, bo ona jest warunkiem usłyszenia Boga.

Na modlitwie nie bądźcie jak gęsi

Jak się wyraził Peguy, nie należy modlić się jak gęsi, które czekają na kluski! Człowiek pełen emocji chce w pierwszym porywie modlitwy wylać z siebie całą psychiczną zawartość swojej istoty i sprowadza modlitwę do monologu. Mistrzowie radzą, aby nie czekał, aż ten monolog w końcu go znuży i pokaże, że nie tędy droga do komunii z Bogiem. Pierwszym wstępem do milczącego słuchania Boga może być najpierw lektura psalmów i Biblii. Zamilknij i ucz się słuchać na modlitwie słów Boga.

Gadulstwo zamiast skupić, może cię rozproszyć

Święty Jan Klimak gani wielomówstwo. Żadnej przesady w słowach waszej modlitwy. Ile to razy proste i monotonne bełkotanie dziecka wzrusza ojca! Nie wdawajcie się w długie przemowy, by nie rozpraszać ducha na wyszukiwanie słów. Jedno słowo celnika poruszyło miłosierdzie Boże; jedno słowo pełne wiary zbawiło łotra. Wielomówstwo, gadulstwo na modlitwie napełnia umysł obrazami, rozprasza go, podczas gdy często jedno jedyne słowo powoduje skupienie. Pewien pustelnik z góry Athos rozpoczynał modlitwę „Ojcze nasz” o zachodzie słońca, a kończył ją, wymawiając „Amen” z pierwszymi promieniami słońca wschodzącego. Nie chodzi o mowę, chodzi o przeżywanie w pełni tych całych światów, jakie przywołuje każde słowo tej modlitwy. Wielcy mistrzowie duchowi zadowalali się wymawianiem imienia Jezus, lecz w tym Imieniu kontemplowali całe Królestwo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: modlitwa w łączności z Papieżem

[ TEMATY ]

modlitwa

Al. Przemysław Skierski

Bp Ignacy Dec przewodniczył 2 czerwca w katedrze adoracji Najświętszego Sakramentu w łączności modlitewnej z papieżem Franciszkiem. - W Roku Wiary chcemy z większym zaangażowaniem celebrować wiarę w liturgii, a zwłaszcza w Eucharystii - wskazał bp Dec. - Odpowiadając na zaproszenie papieża Franciszka we wszystkich kościołach, łączymy się o tej samej porze we wspólnej modlitwie adoracji wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza - dodał ordynariusz świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na spotkaniu z papieżem Franciszkiem

2023-02-02 11:54

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na Stadionie Męczenników w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Spotkanie przebiegało w entuzjastycznej atmosferze. Były tradycyjna muzyka, tańce i śpiewy. Papieskie przemówienie, co raz, przerywane było gromkimi brawami i okrzykami.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję