Reklama

Wiara

Bóg i Boże dzieła

[ TEMATY ]

wiara

Waldemar Bzura

W swoim życiu duchowym powinniśmy szukać świadków wiary, którzy jednocześnie stają się dla nas nauczycielami odkrywania modlitwy i modlenia się. Wietnamski kardynał Nguyên Van Thuân spędził kilkanaście lat swojego biskupstwa w więzieniu. Aresztowany przez władze komunistyczne musiał zupełnie inaczej spełniać swoje kapłaństwo i posługę biskupią. Ksiądz Kardynał w wielu swoich książkach i świadectwach mówi, jak to więzienne doświadczenie odkryło przed nim wartość modlitwy i to, czym jest modlitwa. Skorzystajmy zatem z jego ogromnych, duchowych doświadczeń.

Modlitwa pozwala odkryć różnicę między Bogiem i Bożymi dziełami

Uwięziony kardynał stanął przed trudną sytuacją. Przyzwyczajony do duszpasterskiej aktywizmu, do wizytowania parafii, przygotowywania akcji duszpasterskich, katechizowania i wielu innych posług biskupich, nagle musiał to wszystko zostawić. Zza krat więzienia nie dało się przecież tego robić. Przeżywał więc chwile wielkiej udręki. Pewnej nocy, podczas modlitwy, usłyszał słowa: „Dlaczego tak się dręczysz? Musisz odróżnić Boga od Jego dzieł. Wszystko, czego dokonałeś i co pragniesz kontynuować: wizyty duszpasterskie, formacja kleryków, zakonnic, ludzi świeckich, młodzieży, tworzenie szkół i foyer dla studentów, misje ewangelizacyjne… wszystko to są wspaniałe dzieła, dzieła Boże, ale to nie jest Bóg! Jeśli On chce, abyś wszystko to zostawił i złożył w Jego ręce, zrób to natychmiast i zaufaj Mu. Bóg uczyni to nieskończenie lepiej”. Modlitwa to bardzo ważny wybór, to wybór Boga, a nie tylko Jego dzieł. W naszym życiu, obok bardzo ważnej aktywności musi być czas na wybór samego Boga. Wybieramy Go wtedy, gdy się modlimy i w modlitwie w Jego ręce oddajemy wszystkie nasze sprawy.

Nie czekaj na lepszy czas, ale wykorzystaj ten, który daje ci Bóg

Często tłumaczymy się, że w tej konkretnej chwili nie mamy warunków na modlitwę. Mówimy sobie wtedy, że poczekamy, aż ułożą się okoliczności, aż będziemy mniej zmęczeni i zaabsorbowani rzeczami tego świata. Odkładamy modlitwę na lepsze czasy. Jednak takie czasy mogą nie przyjść i wtedy już w ogóle się nie pomodlimy. Nie czekaj więc na lepsze czasy, ale wykorzystuj sytuacje, w jakich teraz jesteś. Podczas swojego pobytu w więzieniu Ksiądz Kardynał ułożył wiele pięknych modlitw, w jednej z nich napisał: „ Jestem w więzieniu; jeśli czekam na stosowny moment, by uczynić coś naprawdę wielkiego, to ile razy w życiu będę miał jeszcze podobną okazję? Wykorzystam zatem te okazje, które nadarzają się każdego dnia, żeby dokonywać zwykłych czynów w niezwykły sposób. Jezu, ja nie będę czekał. Będę żył chwilą obecną, wypełniając ją miłością. (…) W każdej minucie chcę Ci mówić: kocham Cię, Jezu!”

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaopiekujmy się Kościołem modląc się za niego

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Módlmy się za Kościół, troszczmy się o niego i starajmy się, by był on jak najbardziej Boży - mówił bp Adrian Galbas, który w uroczystość św. Piotra i Pawła przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pracownicy Kurii Diecezjalnej w Ełku w Roku Świętego Józefa w ramach dni skupienia przybyli do św. Józefa w Kaliszu, gdzie uczestniczyli w Eucharystii. Pielgrzymów powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Bandeko, bobóto [Bracia i siostry, pokój]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję