Reklama

Polska

Bp Dec: z radością wypełniajmy uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy

Żyjąc w prawdzie, każdego dnia uświadamiamy sobie, że jest nam potrzebna ręka Boża, która nas podźwignie z naszych grzechów i upadków oraz naszych słabości. Otwierając Bramę Miłosierdzia w katedrze świdnickiej z radością wypełniajmy uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy. By to doświadczenie przybliżyło nas do zdroju Bożego miłosierdzia – powiedział w homilii 13 grudnia bp Ignacy Dec, otwierając Bramę Miłosierdzia w katedrze świdnickiej, a tym samym inaugurując Rok Święty.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Rok Miłosierdzia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Józefa w Świdnicy, skąd uczestnicy przeszli ulicami miasta do katedry, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Po przybyciu na miejsce biskup świdnicki wypowiadając słowa: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości byśmy weszli i złożyli dzięki Panu”, otworzył Bramę Miłosierdzia, po czym, przejmując od diakona Ewangeliarz przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Za nim do świątyni weszli kapłani, siostry zakonne, alumni seminarium duchownego i wierni.

W homilii bp. Dec podkreślił, że Bóg okazuje najbardziej swoją wszechmoc nad światem i człowiekiem przez okazywanie miłosierdzia. „W Roku Jubileuszu Miłosierdzia chcemy żyć w ciągłej świadomości, że kocha nas Bóg i okazuje wszystkim nieskończone miłosierdzie, gdyż wszyscy jesteśmy obdarowani tą miłością miłosierną i zaproszeni, aby ją z wiarą przyjąć i z niej korzystać” – mówił.

Biskup świdnicki tłumaczył, jaka powinna być nasza postawa w roku Miłosierdzia. „Bóg obdarzając nas swoim miłosierdziem, prosi nas, abyśmy się tym miłosierdziem dzielili z innymi, aby On także przez nas chciał okazywać innym swoje miłosierdzie. Nie możemy pozostać bierni na to Boże wezwanie. Miłosierdzie bliźnim możemy okazywać w podwójnej formie, przez przebaczenie i niesienie pomocy. To właśnie teraz wybija godzina, by przebaczyć i pojednać się oraz wyciągnąć dłoń, aby pomóc i pomagać” – podkreślał bp Dec.

Odwołując się do słów papieża Franciszka z bulii „Misericordiae vultus”, biskup świdnicki zauważył, że dzisiejszy świat bardzo potrzebuje miłosierdzia, i aby w tym świętym czasie dostrzegać tych, dla których Boże wartości już dawno przeminęły, aby dostrzegać „biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności”.

Reklama

Na zakończenie celebrans zachęcił do radosnego praktykowania uczynków miłosierdzia. „Niech nie zabranie w nas radosnego doświadczenia i okazywania miłosierdzia. Bóg nie dzieli się z nami miłosierdziem na siłę, ale z Ojcowską miłością przekazuje nam to miłosierdzie i przebaczenie, abyśmy kroczyli do bram Królestwa, jak przystało na dzieci Boże” – mówił bp Dec.

„Bądźmy wrażliwi na tajemnicę Bożego miłosierdzia i jak najczęściej korzystajmy w stanie łaski uświęcającej z daru odpustu, pielgrzymując do Bram Miłosierdzia nie tylko do katedry, ale i do pozostałych 18 Bram, jakie zostały wyznaczone na Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia w naszej diecezji” – zakończył biskup świdnicki.

2015-12-13 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: aby być wiernym Bogu, trzeba iść pod prąd

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Nasi bohaterowie wiary z przeszłości: św. Wojciech, św. Stanisław, św. Wacław i inni mężowie wiary uczą nas, że najważniejsze jest to, aby się podobać Bogu, a nie ludziom, że czasem chcąc być wiernym Bogu, i chcąc się Jemu podobać, trzeba iść pod prąd” – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 24 kwietnia, przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze świdnickiej na rozpoczęcie sympozjum nt.: „Dziedzictwo Kościoła Katolickiego w Świdnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję