Reklama

List pasterski na Dzień Papieski i 59. Tydzień Miłosierdzia

Żywy pomnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia i Siostry!

Dzień modlitw za Jana Pawła II obchodzony jest w Polsce szesnastego dnia każdego miesiąca od 25 lat. W tym roku będziemy go obchodzić szczególnie uroczyście ze względu na jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Jak wiemy z komunikatu Konferencji Episkopatu Polski, w tym dniu o godz. 17.15 we wszystkich kościołach przez 5 minut rozlegną się dzwony na znak naszej wdzięczności za tak wielką łaskę, jaką Bóg okazał Kościołowi świętemu, a szczególnie naszemu narodowi przez Papieża przełomu wieków. Udamy się też do naszych świątyń, by w szczerej modlitwie wielbić Boga za dar niezwykłego Pontyfikatu i prosić Go o łaski potrzebne Ojcu Świętemu.
Decyzją Konferencja Episkopatu Polski z czerwca 2001 r. postanowiono obchodzić Dzień Papieski każdego roku w niedzielę przed rocznicą wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Tak się składa, że doroczne obchody Dnia Papieskiego zbiegają się z zakończeniem obchodzonego od 59 lat Tygodnia Miłosierdzia. Tym tematom chcemy poświęcić niniejszy list pasterski.

Dzień Papieski

Reklama

Na każdy rok Konferencja Episkopatu Polski wyznacza hasło, pod którym obchodzony jest Dzień Papieski. W tym roku hasło to brzmi: „Jan Paweł II - apostoł jedności”. W ciągu 25 lat posługi apostolskiej w Kościele powszechnym przypisywano Janowi Pawłowi II różne tytuły: świadek nadziei, obrońca godności człowieka, apostoł narodów, zwiastun pokoju i pojednania, odważny głosiciel prawdy, sprawiedliwości i wolności, mąż modlitwy i bezgranicznej miłości Boga, żywy świadek niesienia krzyża przez cierpienie, Papież przełomu wieków i wiele, wiele innych. Śledząc ten Pontyfikat, wiemy, że te wszystkie tytuły są prawdziwe. Każdy z nas spotkał się z Janem Pawłem II osobiście lub duchowo. Każdemu z nas powiedział On coś szczególnego swoim przenikliwym wzrokiem, a zwłaszcza żarliwym słowem wiary i miłości.
W naszej diecezji obchody Dnia Papieskiego przeżywane są w parafiach. Uwaga skoncentrowana jest na modlitwie w intencji Jana Pawła II. Właśnie w Gorzowie Wlkp., siedem lat temu, Jan Paweł II prosił nas, byśmy modlili się za niego. Niech nasza modlitwa, ofiarowane cierpienia i prace w służbie Kościoła świętego i Ojczyzny będą duchowym wsparciem dla Jana Pawła II w kierowaniu Kościołem w tak trudnym czasie niepokojów i wojen, jakie nawiedzają współczesny świat.
Z woli Konferencji Episkopatu Dzień Papieski ma być na stałe „żywym pomnikiem” realizowania w praktyce chrześcijańskiej miłości przez fundowanie stypendiów dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin, ze wsi i małych miasteczek. Fundusze zebrane do puszek w niedzielę 12 października zostaną rozdzielone przez powołaną do tego celu Diecezjalną Komisję do spraw Fundacji Stypendiów młodzieżowych. Księży proboszczów prosimy o powołanie parafialnego komitetu organizacyjnego do typowania kandydatów do stypendium. Gorąco proszę grupy modlitewne, członków wspólnot i stowarzyszeń parafialnych, a także harcerzy i inne instytucje chrześcijańskie, by czynnie zaangażowały się w zbieranie funduszy na cel fundacji stypendiów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

59. Tydzień Miłosierdzia

W tym roku Caritas Polska włącza się w obchody roku niepełnosprawnych. Materiały wydane przez Caritas na tegoroczny Tydzień Miłosierdzia noszą tytuł: „Umiłować Chrystusa we wspólnocie z niepełnosprawnymi”. W katechezach i homiliach w ciągu Tygodnia Miłosierdzia duchowni i katecheci będą przekazywać pouczenia o problemach niepełnosprawnych i rodzajach niesienia im pomocy, a także ich roli w służbie rodziny i społeczeństwa.
Trzeba też pamiętać, że Caritas prowadzi domy samotnej matki i domy dla ofiar przemocy w rodzinie, świetlice środowiskowe, ośrodki dla niepełnosprawnych, schroniska dla bezdomnych, kuchnie dla ubogich, domy pogodnej starości, hospicja dla terminalnie chorych, stacje opieki i gabinety rehabilitacyjne oraz biura dla uchodźców i emigrantów. Ponadto Caritas organizuje wakacje dla biednych dzieci, udziela pomocy w indywidualnych przypadkach, podejmuje akcje na rzecz ofiar klęsk żywiołowych i wojen w kraju i za granicą. W naszej diecezji działa 114 Parafialnych Zespołów Caritas. Proszę, aby również pozostałe 140 parafii zorganizowało takie oddziały, byśmy mogli poszerzyć zakres działania w służbie potrzebujących.

Umiłowani Bracia i Siostry!

Reklama

W zbliżającym się roku duszpasterskim 2003/04 będziemy realizować Ewangelię naśladując Chrystusa przez miłość czynną. Skoro statystyki GUS informują, że 58 procent Polaków żyje w niedostatku, a 11 procent w skrajnej biedzie, poniżej minimum socjalnego, to nie możemy przymykać oczu i nie widzieć chorych, niepełnosprawnych, głodnych, bezdomnych czy bezrobotnych. Każdy z nas, na ile tylko może, winien pomagać siostrze i bratu, którzy znajdują się w potrzebie. Trzeba pomagać roztropnie, by nie marnować naszych pieniędzy na alkohol, narkotyki, czy inne formy zniewolenia.
Wzorem miłości bliźniego i niesienia pomocy cierpiącym niech będzie Matka Teresa z Kalkuty, którą Jan Paweł II wyniesie na ołtarze 19 października bieżącego roku. Sam dotknięty cierpieniem, Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Indii w 1986 r. odwiedził Dom Czystego Serca w Kalkucie i rozmawiał z chorymi, którymi opiekuje się założone przez Matkę Teresę Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Cudowne uzdrowienie Moniki Besra z daleko zawansowanej choroby raka, dokładnie w rok po śmierci Matki Teresy (5 września 1998 r.) przyspieszyło proces beatyfikacyjny. To zdumiewające, że termin beatyfikacji tej służebnicy ubogich Jan Paweł II połączył z terminem jubileuszu swojego pontyfikatu. Jakby przez ten akt chciał powiedzieć: dla mnie najważniejszym programem pontyfikatu jest każdy człowiek, ale szczególnie cierpiący i opuszczony. Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty patrzą na człowieka oczami wiary i dlatego widzą w każdym człowieku Boga. Kandydatka na ołtarze Matka Teresa powiedziała wprost: „dzięki wierze i przez wiarę widzę Chrystusa w każdym człowieku, którego dotykam. On powiedział: Byłem głodny, byłem spragniony, byłem nagi, byłem chory, byłem cierpiący, byłem bezdomny, a ty mnie przyjąłeś... To jest takie proste. Zawsze gdy daję kawałek chleba, daję Jemu - daję Chrystusowi”.
W duchu wiary starajmy się czytać teksty nauczania Jana Pawła II zamieszczane szczególnie w tygodniku Niedziela czy słuchać Jego przemówień przez Radio Maryja. Niech one pomagają nam odnawiać umysły i serca w duchu miłości ewangelicznej. Papież, sam doświadczony cierpieniami i chorobą, w czasie spotkania z chorymi i służbą zdrowia w roku Wielkiego Jubileuszu 11 lutego 2000 r. powiedział: „Każdy wierzący winien darzyć miłością tych, którzy cierpią. Nie wolno «przechodzić obok» ludzi dotkniętych chorobą. Trzeba się zatrzymać, pochylić nad ich chorobą i ofiarnie wziąć na siebie część jej brzemienia i trudności, jakie niesie z sobą”. Natomiast w czasie spotkania z ubogimi 15 czerwca 2000 r. powiedział: „Pośród wielu wydarzeń jubileuszu dzisiejsze spotkanie jest dla mnie z pewnością jednym z najbardziej wzruszających i znaczących. Chciałem się z wami spotkać, chciałem spożyć z wami posiłek, aby wam powiedzieć, że Papież nosi was w sercu. Serdecznie obejmuję każdego z was jako bardzo drogich mi przyjaciół... Chciałbym podejść do każdego z was i powiedzieć: nie czuj się osamotniony, gdyż Bóg cię kocha”.
Przeniknięci duchem miłości Chrystusowej, jak Matka Teresa z Kalkuty, jak Jan Paweł II, nasz rodak, dzielmy się z ubogimi i potrzebującymi dobrem materialnym, ofiarą pieniężną, szczególnie na stypendia dla młodzieży z biednych rodzin. Nieśmy miłość Chrystusową także przez pomoc i obecność w ramach odwiedzin chorych, starszych, samotnych i opuszczonych. Parafialne Zespoły Caritas niech tworzą tzw. banki darów, czyli magazyny ofiarowanych rzeczy w dobrym stanie używalności: butów, ubrań, mebli i innych materiałów, które w sposób odpowiedzialny i po dobrym rozeznaniu potrzeb można będzie rozdzielać potrzebującym, szczególnie w trudnym okresie zimowym.

Na żarliwą modlitwę za Ojca Świętego i wrażliwość serca na siostry i braci potrzebujących - wszystkim Drogim i Kochanym Diecezjanom z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

+ Adam Dyczkowski - Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Zielona Góra, 10.09.2003 r.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna za dusze czyśćcowe

[ TEMATY ]

nowenna

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

AUTOR: Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych: wspomozycielki.pl; apdc.wspomozycielki.pl
CZYTAJ DALEJ

11 listopada Msza św. w intencji Ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej

W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz – poinformowała archidiecezja warszawska.

W Narodowe Święto Niepodległości po raz kolejny w Świątyni Opatrzności zapłonie Świeca Niepodległości podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

UOKiK: Zrzutka.pl z zarzutami; postępowanie wobec Pomagam.pl i Siepomaga.pl

2024-11-05 13:12

[ TEMATY ]

UOKiK

Tomasz Zajda/fotolia.com

Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmie Zrzutka.pl oraz wszczął postępowania wyjaśniające wobec operatorów dwóch innych serwisów crowdfundingowych: Pomagam.pl i Siepomaga.pl - poinformował w poniedziałek urząd.

Jak wskazano w komunikacie, wątpliwości UOKiK dotyczą mechanizmów i treści zachęcających do wsparcia serwisów przy dokonywaniu darowizn na rzecz zbiórek prowadzonych za ich pośrednictwem.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję