Reklama

Polska

Parlamentarzyści z pielgrzymką na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

pielgrzymka

parlament

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do wierności zasadom prawa naturalnego i walki z relatywizmem kulturowym wezwał na Jasnej Górze parlamentarzystów abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej w ramach 27. pielgrzymki posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawidłowo ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu popierać w głosowaniu takiego programu politycznego czy też pojedynczej ustawy, w których podstawowe treści wiary i moralności chrześcijańskiej byłyby obalone przez sformułowania alternatywne czy przeciwne tymże treściom – zauważył w kazaniu abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za Janem Pawłem II podkreślił, że „dostrzegamy dziś relatywizm kulturowy, którego oczywistym przejawem jest teoretyczne ujecie i obrona etycznego pluralizmu”. Jak stwierdził kaznodzieja „sankcjonuje on obalenie i rozkład rozumu oraz zasad naturalnego prawa wypisanego w sercu i naturze ludzkiej, wskazującego na Boga”.

W wyniku tej tendencji niestety głosi się publicznie, że taki pluralizm etyczny jest warunkiem demokracji – podkreślił metropolita częstochowski.

Krzysztof Świertok

Dodał, że „jednocześnie w imię fałszywie pojmowanej tolerancji żąda się od znacznej części obywateli, także katolików, aby zrezygnowali z wnoszenia do życia społeczno - politycznego swoich krajów, tego co jest zgodne z koncepcją ludzkiej osoby i z oceną wspólnego dobra”.

Abp Depo przypomniał, że w państwie prawa winna być gwarantowana ochrona i rozwój życia rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie między mężczyzną a niewiastą.

Bardzo ważnym zagadnieniem jest sprawa zapewnienia wolności w wychowywaniu własnych dzieci i ochrony nieletnich przed współczesnymi formami niewolnictwa – mówił kaznodzieja.

Słowami św. Jana Pawła II abp Depo modlił się, by „Maryja powiedziała swemu Synowi o naszym trudnym polskim dziś”.

Wcześniej, witając parlamentarzystów, podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwioździk mówił, że posłowie modlą się tam co roku w intencji ojczyzny, „aby Polska była krajem, w którym szanuje się tożsamość narodową”. Zdaniem o. Gwioździka, aby Polska była silna „musi być zjednoczona wokół tych wartości, które od 1050-lecia chrztu Polski kształtują ducha naszego narodu, a które pozwoliły nam przetrwać najtrudniejsze chwile”.

Reklama

Jako parlamentarzyści musicie pamiętać o tym, że zostaliście wybrani z woli Bożej przez naród i postawieni na świeczniku w domu, którym jest nasza ojczyzna. To jest dar i jednocześnie zobowiązanie być praworządnymi i prawowiernymi, by w życiu posługiwać się prawem Bożym — podkreślił podprzeor.

W modlitwie do Matki Bożej o. Gwioździk prosił, by wypraszała parlamentarzystom łaski, „aby poprzez mądre i roztropne decyzje budować wspólnotę pomiędzy różnymi środowiskami i grupami społecznymi”.

Polska potrzebuje parlamentarzystów, którzy ofiarnie, rzetelnie i z oddaniem zaopiekują się o to, aby polskie rodziny były silne, zaopiekują się najsłabszymi, chorymi i odrzuconymi; abyście poprzez wrażliwość serca zawsze wsłuchiwali się w głos społeczeństwa i nie pozostawali na niego obojętni — zaapelował zakonnik.

Jak podkreślają parlamentarzyści, pielgrzymka na Jasną Górę to bardzo ważne wydarzenie nie tylko w życiu indywidualnym, ale i społecznym.

Senator Ryszard Majer stwierdził, że wspólna modlitwa parlamentarzystów to publiczne pokazanie, że „jesteśmy w Kościele i że Kościół katolicki w Polsce ma swoje miejsce w przestrzeni publicznej”.

Kościoła nie można spychać, nie można go ograniczać, Kościołowi wolno się wypowiadać. Kościół reprezentuje katolików i my również manifestujemy swoje przywiązanie do Kościoła i do wiary w tym miejscu – powiedział senator.

Oprócz świadectwa wiary ta pielgrzymka jest także czymś niepowtarzalnym w skali Polski a nawet świata — dodał poseł Szymon Giżyński.

Reklama

To spotkanie, które prawdopodobnie nie może się odbyć w żadnym innym zakątku Polski, tym bardziej świata. To spotkanie wiary i patriotyzmu, katolicyzmu i polskiej tożsamości narodowej, takim jedynym miejscem dla Polaka najbardziej wyjątkowym i najświętszym jest Jasna Góra – powiedział poseł RP.

Senator Dorota Czudowska podkreśla z kolei, że Jasna Góra uczy perspektywicznego myślenia.

W polityce trzeba się stawiać najpierw na stanowisku tego, który musi wykarczować pole, potem je zaorać, potem zasiać i cieszyć się z tego, że ktoś będzie zbierał z tego owoce, niekoniecznie my. Perspektywiczne myślenie. Częstochowa nas tego uczy, trwa wiecznie. Przemijają parlamenty, prezydenci, dzisiaj się jest posłem, jutro nie, a Jasna Góra trwa i Matka Boża na nas tu czeka – zauważyła pani senator.

Poseł Tomasz Jaskóła z Częstochowy podkreślił, że warto korzystać z przykładu wielkich poprzedników, którzy swoją posługę na rzecz narodu i ojczyzny powierzali Jasnogórskiej Pani.

To nas nobilituje, że my tutaj przyjeżdżamy a nie odwrotnie. Jesteśmy tutaj takimi samymi pielgrzymami jak inni. Szkoda, że przybywa tutaj tylko ok. 60-80 parlamentarzystów. Każdy powinien pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej – zauważył poseł RP.

Na program pielgrzymki parlamentarzystów obok Mszy św. złożyła się także konferencja, którą w kaplicy różańcowej wygłosił ks. dr Piotr Burgoński, krajowy duszpasterz parlamentarzystów.

Tegoroczną pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje, z udziałem kilkunastu posłów, zorganizowane przez sejmową wspólnotę dla intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wspólnota działa przy polskim Sejmie już od ponad 10 lat organizując przede wszystkim adorację Najświętszego Sakramentu.

Poseł Ewa Malik wyjaśniła, że nie chodzi o samą intronizację Chrystusa na króla, „bo On jest już królem i nie musimy nakładać mu na nowo publicznie korony”.

Reklama

Chodzi o to, by każdy człowiek, każdy Polak, poczynając od głowy państwa, rządu, zadbał o to, by wierność Chrystusowi była także wewnętrznym osobistym zadaniem a także zadaniem, które przełoży się na wszystkie sprawy Polski – powiedziała.

Parlamentarzyści uczestniczyli w konferencjach i spotkali się z bp Andrzejem Czają z Opola, który jest przewodniczącym Zespołu Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych.

2016-02-03 07:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja/ Przerwana sesja parlamentu i rekord zakażeń

Na Słowacji w czwartek zanotowano 2581 nowych zakażeń SARS-CoV-2 - poinformowało ministerstwo zdrowia w piątek. Infekcję potwierdzono u kilku posłów, przerwano więc sesję parlamentu, a deputowani muszą przejść testy na obecność koronawirusa.

Jednym z zainfekowanych posłów jest szef skrajnie prawicowej partii Ludowa Partia Nasza Słowacja Marian Kotleba, który najprawdopodobniej zaraził się od swojego prawnika. Kotleba odrzuca obowiązujące ograniczenia, w tym obowiązek noszenia maseczek, co kilkakrotnie doprowadzało do ostrych scysji w parlamencie.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję