Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maturzyści ze Szczecina na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

maturzyści

Julia A. Lewandowska

Na nocne czuwanie przed obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej przybyli w piątek 18 marca maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

W dorocznej modlitwie uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, wychowawcy i duszpasterze. Na czele pielgrzymki stanął Henryk Wejman biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieński Henryk Wejman.

„Tak jak biskup Henryk, który przewodzi tej pielgrzymce, maturzystów powiedział, przychodzimy z naszymi wzlotami i naszymi upadkami – przypomniał ks. Włodzimierz Olszewski, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. - Jest to czas niewątpliwie wzrastania duchowego, by ten najważniejszy egzamin w życiu, jakim jest egzamin maturalny, a potem podejmowane wraz z nim decyzje, były nacechowane Bożym optymizmem, Bożą radością, Bożą mocą”.

„Mieliśmy w okresie ferii zimowych peregrynacje symboli Światowych Dni Młodzieży i zaangażowanie tej młodzieży w te liturgiczne przeżycia było ogromne, teraz znów pielgrzymujemy w przeddzień Niedzieli Palmowej, więc z całą pewnością należy się ogromne uznanie za wysiłek, który podjęli, również rodzicom, wychowawcom, nauczycielom, duszpasterzom, bo to jest wspólnotowe dzieło, które tutaj uzyskuje ten szczególny akcent Boży” – dodał kapłan.

„Wyciszenie, modlitwa i pełne skupienie to jest moje przygotowanie przed ujrzeniem Obrazu i przebywaniem w tym miejscu – wyznaje Mateusz Piwnik z Myśliborza. – Jest to miejsce szczególne, historyczne i duchowe. To wewnętrzne przeżycie być tutaj, widzieć ten Cudowny Obraz, widzieć część stroju papieża, i to jest na prawdę wspaniałe przeżycie widzieć tych ludzi, księży, widzieć, że taka duża rzesza ludzi wierzy w Boga i tutaj przyjeżdża, żeby obcować z tą religią. (…) Maturę czuję coraz bardziej i stresuje się, aczkolwiek to jest egzamin, który muszą w życiu przejść i podejmuję to wyzwanie z pewnością i dobrym patrzeniem w przyszłość”.

Reklama

Maturzyści swoje modlitewne spotkanie na Jasnej Górze rozpoczęli modlitwą w Kaplicy Matki Bożej. Zgromadzonych maturzystów powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Następnie zebrani wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Modlitwie przewodniczył bp Henryk Wejman.

„Przyjeżdżają do Ciebie Maryjo maturzyści, aby posłuchać Cię i zastanowić się, na jakiej drodze każdy z nich ma zrealizować swoje życie, czy w małżeństwie, czy w kapłaństwie, a może we wspólnocie zakonnej, a może w służbie jeszcze innym wartościom, ale tak, by ten wybór przyniósł błogosławione owoce – mówił podczas Apelu bp Henryk Wejman. - Matko Kościoła, patronko naszej diecezji, otocz płaszczem swej macierzyńskiej opieki maturzystów, którzy stoją przed decyzją wyboru przyszłości. Wspieraj ich rodziców i nauczycieli, opiekuj się ich katechetami i duszpasterzami. Maryjo, bądź dla maturzystów pomocą, aby wpatrując się w Twoją postawę zasłuchania się w Chrystusa, który jest prawdą, w Nim szukali rozwiązań w swoich codziennych zapytaniach i trwali przy Nim niestrudzenie dając w ten sposób innym świadectwo Jego mądrości i miłosierdzia. (…) Maryjo, najlepsza Matko, wspomagaj odpowiedzialnych za wychowanie młodego pokolenia. Niech kompetentnie i z oddaniem popartym świadectwem osobistego życia duchowego i eklezjalnego kształtują umysły i sumienia dzieci i młodzieży, aby oni nabierali mądrości i stawali się wiernymi sługami Kościoła i Ojczyzny. Niech w swojej posłudze pedagogicznej zawsze szukają prawdy i ją sumiennie przekazują swym podopiecznym mając na względzie ich dobro”.

Po Apelu młodzież pozostała na nocnym czuwaniu w sanktuarium. O północy została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana.

2016-03-19 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje dla odważnych

Był grudzień 2009 r. Na terenie naszej archidiecezji pojawiają się plakaty dotyczące przygotowanych dla maturzystów rekolekcji, które były i nadal są organizowane przez krakowskie seminarium duchowne. Jako maturzysta i równocześnie jako lektor jednej z parafii spod Krakowa, wsparty pomocą Księdza Wikarego postanowiłem udać się na te rekolekcje. Po drodze pojawiły się problemy w domu i inne trudne sprawy... Do ostatniej chwili nie wiedziałem, czy pojadę.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zmienia letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum ekologiczne

2023-02-03 11:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję