Reklama

Audiencje Ogólne

Papież pozdrowił redakcję i czytelników Tygodnika „Niedziela”

Szczególne życzenia z okazji 90. rocznicy istnienia Katolickiego Tygodnika „Niedziela” złożył Franciszek, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY

Oto słowa Franciszka skierowane do pielgrzymów polskich:

Witam serdecznie Polaków, a szczególnie redakcję, czytelników i przyjaciół Katolickiego Tygodnika „Niedziela”, którzy przybywają do Rzymu z okazji 90. rocznicy założenia pisma. Także dzisiaj jest ono wielkim darem Bożej Opatrzności dla waszego Narodu, który w tym czasopiśmie od lat znajduje rzetelny przekaz informacji o Kościele i oparcie w trudnych momentach waszej historii. Życzę, aby ewangelizacyjna posługa tego Tygodnika nadal umacniała jego czytelników w wierze, przynosząc obfite owoce w ich życiu i apostolstwie. W Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia zawierzam Jezusowi Miłosiernemu i Jego Najświętszej Matce, Królowej Polski, dalsze lata działalności „Niedzieli”. Redakcji i wam wszystkim tu obecnym z serca błogosławię.

Reklama

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI "NIEDZIELI"

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

"Bracia i siostry, po rozważeniu tajemnicy Bożego Miłosierdzia objawionej w Starym Testamencie, kontynuujemy dzisiaj ten temat w świetle Ewangelii świadczącej o Miłosierdziu Boga, które zostało nam udzielone w Osobie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Podczas chrztu otrzymanego z rąk Jana Chrzciciela, Pan Jezus ukazuje się jako Mesjasz, który przyjmuje ludzkie uwarunkowania, by głosić dobrą nowinę ubogim, niewidomym przejrzenie, by uciśnionych czynić wolnymi (por. Łk 4,18-19). Przychodząc na ziemię stał się dla nas znakiem zbawienia, znakiem rozpoczęcia czasu miłosierdzia dla całego rodzaju ludzkiego! Swoją śmiercią na krzyżu Chrystus zgładził nasze grzechy i całego świata, wyjednał nam łaskę miłosierdzia. Dlatego nie powinniśmy się obawiać uznania siebie za grzeszników i wyznania naszej winy przed Panem, który jest Bogiem Miłosiernym. W dniach Jubileuszu prośmy w modlitwie o łaskę doświadczenia mocy Ewangelii, która prowadzi do serca Bożego, kształtuje nas mocą Jego miłosierdzia i odnawiającej miłości".

W gronie pielgrzymów polskich były między innymi grupa księży z diecezji ełckiej wraz z biskupem Jerzym Mazurem, pielgrzymi Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, z okazji 90-lecia istnienia, wraz z arcybiskupem Wacławem Depo, parafia Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z Lachowa, (diec. łomżyńska), parafia św. Antoniego w Chorzowie, parafia św. Apostołów Piotra i Pawła z Polic – Jasienicy, parafia Matki Boskiej Częstochowskiej z Zelowa (arch. łódzka), parafia p.w. Niepokalanego Serca Maryi Panny w Leśniewie (diec. gdańska), Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom „Muminki” działające przy parafii matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi, Podopieczni Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP z Kłodzka, Grupa z Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

2016-04-06 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: proces na Chrystusem Królem Prawdy stale się powtarza

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

uroczystość Chrystusa Króla

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Św. Jan w Ewangelii ukazuje nam proces nad Królem Prawdy. Ten proces stale się powtarza, gdyż świat ciągle wystawia Boga na próbę i stawia to samo pytanie: „Czy Ty jesteś Królem?” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 listopada w uroczystość Chrystusa Króla przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Andrzej Witek, diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i ks. Jacek Michalewski, asystent Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję