Reklama

Bp Wilhelm Pluta we wspomnieniach...

...Episkopatu Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spełniając oczekiwania Wspólnoty Diecezjalnej - tak Duchowieństwa jak i Świeckich - wyrażane przy wielu okazjach, dotyczące przygotowań do procesu beatyfikacyjnego biskupa gorzowskiego Wilhelma Pluty, bp diecezjalny Adam Dyczkowski przedstawił prośbę Księżom Biskupom na 306. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu 20 czerwca 2000 r. o opinię duszpasterskiej stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Biskupi zebrani na 307. Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski 25 sierpnia w Częstochowie wyrazili pozytywną opinię o duszpasterskiej stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty. 30 sierpnia 2000 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp przekazał na ręce bp. Adama Dyczkowskiego pozytywną decyzję całego Episkopatu Polski zezwalającą na dalsze prace procesu beatyfikacyjnego. Oto treść pisma kard. Józefa Glempa:

"Ekscelencjo, Najdostojniejszy Biskupie, sprawę rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty, Biskupa Gorzowskiego zm. 22 stycznia 1986 r., zgodnie z prośbą Waszej Ekscelencji wyrażoną w piśmie z dnia 20 czerwca 2000 r. i przepisem Norm Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - przedłożyłem Konferencji Episkopatu.

Księża Biskupi, którym postać żarliwego kapłana i pasterza Kościoła Gorzowskiego jest dobrze znana, zebrani na 307. Zebraniu Plenarnym w dniu 25 sierpnia w Częstochowie, wyrazili pozytywną opinię o duszpasterskiej stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty.

Przekazując powyższą decyzję, życzę Bożego błogosławieństwa i wyrażam radość, że diecezja zielonogórsko-gorzowska w przyszłości będzie miała nowego patrona.

Decyzja powyższa Episkopatu Polski podjęta została w oparciu o ogólne przekonanie o świętości życia bp. Wilhelma Pluty, o bezgranicznym umiłowaniu Boga i wierności Jego przykazaniom i zatroskaniu o dobro Rodziny Diecezjalnej.

Oto niektóre wypowiedzi księży biskupów na temat osoby bp. Wilhelma Pluty:

Abp Kazimierz Majdański: "Znałem bp. Wilhelma Plutę przez szereg lat blisko i przychylam się do propozycji rozpoczęcia prac związanych z przygotowaniem procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym. Wyrażam głęboką radość z mającego się rozpocząć procesu" .

Abp Juliusz Paetz: "Znałem bp. Wilhelma osobiście, jego działalność pasterską na płaszczyźnie diecezjalnej i krajowej. Zawsze też ceniłem sobie osobiście wielką życzliwość, jaką mnie darzył. Towarzyszę modlitwą wszystkim, którzy współdziałają w pracach związanych z procesem beatyfikacyjnym tego wielkiego Człowieka, Polaka i Biskupa" .

Bp Edward Materski: "Osobiście znając śp. bp. Wilhelma z kilkunastoletniej współpracy w Episkopacie Polski, oświadczam, że rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego uważam za bardzo uzasadnione. Zawsze byłem zbudowany gorącą troską bp. Wilhelma o wierność apostolskiemu powołaniu przejawiającą się przede wszystkim w stawianiu sobie surowych wymagań. Jego gorliwość nacechowana była wielką miłością Kościoła i pragnieniem dotarcia z Orędziem Ewangelii do wszystkich. Modlitwą będę wspierał starania o beatyfikację".

Bp Tadeusz Rybak: "Bp Wilhelm Pluta znany był powszechnie ze swojej niezwykłej gorliwości pasterskiej, z głębokiej pobożności i wiedzy teologicznej. Świadectwo Ojca Świętego o Biskupie Wilhelmie ma szczególne znaczenie. Jestem przekonany, że proces beatyfikacyjny bp. Pluty w pełnym świetle ukaże jego cnoty i zasługi dla Kościoła, któremu służył z całkowitym oddaniem w bardzo trudnym okresie naszych dziejów. Miałem szczęście znać osobiście bp. Wilhelma. Jestem przekonany o jego głębokim zjednoczeniu z Bogiem, umiłowaniu Kościoła i wielkiej pasterskiej trosce o jego rozwój. Modlę się, by został wyniesiony na ołtarze".

Bp Wiktor Skworc: "Osobiście znałem śp. Biskupa, a nieczęste spotkania z tym Pasterzem diecezji gorzowskiej pozostały głęboko w mojej pamięci, ponieważ był człowiekiem pokoju i modlitwy. Takim go zapamiętałem. Jestem przekonany, że tak jak czas jego ziemskiej wędrówki był wypełniony troską o sprawę Królestwa Bożego, tak we wieczności również oręduje przed Boga tronem za pielgrzymującym ludem, którego był biskupem. Życzę determinacji w pokonywaniu wszelkich trudności, jakie na pewno pojawią się na drodze procesowych dociekań. Łączę się w modlitwie o wyniesienie na ołtarze tego wielkiego Pasterza, jakim był śp. biskup Wilhelm Pluta".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważanie: "Oto" - ukryte znaczenie tego słowa

2026-01-16 11:31

[ TEMATY ]

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Historia astronauty (James Irwin) jest jak „zimny prysznic” dla naszej pogoni za podziwem. Punkt ciężkości przenosi się z wielkich osiągnięć na jedno pytanie: kto rządzi moim życiem i co je oświetla? Po misji Apollo 15 wszyscy czekali, że astronauta będzie mówił o wielkości człowieka. A on powiedział coś, co mnie zatrzymało - zapraszam posłuchaj.

Popatrzmy dziś na Baranka Bożego w trzech odsłonach:
CZYTAJ DALEJ

Trzy ważne tematy podejmuje dzisiejsza Ewangelia: rozpoznać Jezusa, pójść za Nim i dawać świadectwo

2026-01-14 18:56

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Ewangelia uczy, że nikt nie jest gotów wybrać się w drogę za Jezusem, poddać się Jego wymaganiom czy też poświęcić się dla Niego, jeśli wpierw nie (roz)pozna w Nim swojego Zbawiciela.

Jan zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: „Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi». Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: „Ten, nad którym ujrzysz ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym”. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».
CZYTAJ DALEJ

Kolędowanie niosące pomoc

2026-01-18 20:53

ks. Łukasz Romańczuk

Chór "Vox Apostoli"

Chór Vox Apostoli

Chór “Vox Apostoli” z parafii św. Jana Apostoła we Wrocławiu - Zakrzowie oraz Orkiestra Kameralna MuzyKolektywni pod batutą Filipa Kozłowskiego zaprosił na koncert kolęd, który miał charakter charytatywny. Najpierw można było wysłuchać kolęd i pastorałek w wersji wokalnej i instrumentalnej. Po zakończonym koncercie można było wesprzeć swoją parafiankę - 12-letnią Tosię, która zmaga się z ciężką chorobą.

Utwory miały oryginalną aranżację, w tym także jazzowych, specjalnie przygotowanych na ten koncert. Pierwszym z utworów, który można było usłyszeć, to znana kolęda: “Wśród nocnej ciszy”. W dalszej części były to: “Pojedziemy saniami” - utwór Alicji Majewskiej, Andrzeja Zauchy i Haliny Frąckowiak opowiadający o świątecznych przygodach, świątecznym klimacie, gdzie pada śnieg, a świat staje się bardzo piękny. W aranżacji jazzowej była m.in. kolęda: “Gdy śliczna Panna”. Nie zabrakło także takich kolęd jak: “Gdy się Chrystus rodzi”, “Pójdźmy wszyscy do stajenki”;“Mizerna cicha”; “Narodził się Jezus Chrystus”; “Bóg się rodzi” - Mogliśmy wysłuchać kolędy, które mają bardzo głęboką treść teologiczną i pięknymi wartościami napełniają nasze serca - mówił ks. Wiesław Karaś, proboszcz parafii, dodając: -Koncert dał nam dużo duchowej radości. Dziękuję, że przyszliście na ten koncert, aby wysłuchać tych pięknych utworów i wesprzeć 12-letnią Tosię.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję