Ten radosny dzień oczekiwany jest przez mieszkańców Olsztyna przez cały rok. Kolejny XI już Festyn Rodzinny w Ogrodach Plebańskich pod patronatem ks. prał. Ryszarda Grzesika i wójta gminy Tomasza Kucharskiego rozpoczęto 19 czerwca uroczystą Mszą św. w intencji uczestników, organizatorów i sponsorów, dzięki którym tereny wokół olsztyńskiej plebanii wypełniają się gwarem, radością i uśmiechem. Podczas homilii wygłoszonej w tym szczególnym dniu z ambony, ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na rolę rodziny w życiu społeczeństwa i państwa. Komentując przypisaną na ten dzień Ewangelię postawił pytanie – kim dla współczesnego człowieka jest Chrystus i jak to przekłada się na ludzkie życie, także w rodzinach?
Reklama
Każdego roku impreza skupia coraz więcej uczestników. Przybywają całe rodziny, mieszkańcy okolicznych wiosek, a także goście z Częstochowy i Śląska. Klimat Festynu utrzymany w tonie rodzinnego świętowania, wzajemna życzliwość, abstynencja od alkoholu, zdrowa rywalizacja w organizowanych konkursach sprawiają, że wszyscy czują się tutaj bezpiecznie, chociaż przez kilka godzin mogą wypocząć, dobrze się zabawić, być ze sobą i dla siebie. Organizatorami są: Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie, Parafia św. Jana Chrzciciela, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Sportu i Rekreacji, miejscowe Gimnazjum im. Kaspra Karlińskiego. Patronem medialnym są: Radio „Fiat” i „Jasna Góra” oraz Tygodnik „Niedziela”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Warto dodać, że zarówno impreza, jak i potrawy serwowane przez Panie z Kół Gospodyń posiadają certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Tegoroczne spotkanie zdominowała młodość, śpiew i taniec, zachwyciły obrazy częstochowskich artystów Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy – Gracza, anioły i misterne ozdoby Magdaleny Nowińskiej z Kusiąt, a mecz piłki nożnej pomiędzy księżmi a nauczycielami wywołał emocje nie mniejsze niż aktualnie trwające Mistrzostwa Europy.
Jak każdego roku nad całością czuwała, czyniąc w imieniu Proboszcza „honory domu” dyrektor GOK, Mariola Matysek. Pośród licznych atrakcji nie zabrakło występów miejscowego Chóru parafialnego, Młodzieżowej Orkiestry Dętej gminy Olsztyn, Zespołu tanecznego z Gimnazjum, przedszkolaków z „Wesołych Nutek”, Estrady Młodych Talentów, Zespołu Muzycznego częstochowskich księży: Pawła, Łukasza i Michała a także Kapeli Góralska Hora „U Jegomości na góralską nutę”. Rozstrzygnięto konkurs na tradycyjne bibułkowe kwiaty, które to można podziwiać w miejscowym GOK. Zabawa fantowa z atrakcyjnymi nagrodami, wspaniałe przysmaki regionalnej kuchni, wiele pomysłowych stoisk, cały bogaty program i kilkuset osobowa frekwencja, pokazały jak potrzebny we współczesnym, zabieganym świecie jest zdrowy, czynny i kulturalny wypoczynek na świeżym powietrzu i jak niewiele potrzeba, aby to zrealizować.