Reklama

XIX Pielgrzymka Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej na Jasną Górę

Przez Maryję do Jezusa

We wrześniu i październiku blisko 15 tys. młodzieży z naszej archidiecezji pielgrzymowało na Jasną Górę. Wszyscy chcieli zawierzyć Maryi trudny rok przygotowania do egzaminów na koniec nauki w szkole średniej. Niektórzy szukali duchowego wzmocnienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stolico mądrości

Słoneczny sobotni poranek, godz. 8.00 Z parkingu przy ul. Czechowskiej w Lublinie odjeżdża autobus z uczniami z III kz, III at i V bt Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych, którzy w kwietniu zdawać będą egzaminy dyplomowe, a w maju maturę. Na przedniej szybie naklejona kopia obrazu Czarnej Madonny i kartka z numerem autokaru. Młodzi ludzie na Jasnej Górze powiedzą Matce o swoich sprawach. Po drodze prof. Malitowski śpiewa uczennicom Modlitwę wędrownego grajka Jana Kasprowicza i Modlitwę Bułata Okudżawy. O godz. 12.00 odmawiamy różaniec w intencjach napisanych wcześniej na kartkach. Po krótkim pobycie w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach, do Częstochowy dojeżdżamy o godz. 15.00.
Młodych uczestników XIX Pielgrzymki Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej na Jasną Górę rozpoznać można po identyfikatorach. Jest ich prawie 5 tysięcy. Do godz. 17.00 uczniowie w grupkach zwiedzają sanktuarium, spacerują po wałach, robią pamiątkowe zdjęcia. Niektórzy od razu swoje kroki kierują do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby przywitać się z Tą, która dana jest Polakom ku pomocy i obronie, która jest ostoją mocy i natchnieniem do czynienia dobra. „Przyjechałyśmy tutaj, żeby modlić się o zdanie matury, pomyślność w rodzinach, o zdrowie i łaski dla Ojca Świętego z racji 25. rocznicy Pontyfikatu” - mówią Edyta Sobieraj i Dorota Staszczak z IVc V LO w Lublinie. Dla znacznej liczby młodych ludzi przyjazd na Jasną Górę jest dużym wydarzeniem duchowym. Niektórzy przyznają, że nie potrafią głośno wypowiedzieć intencji, z którymi tu przybyli. Wierzą, że wszystko, co zostanie wypowiedziane w sercu przed jasnogórskim wizerunkiem, Maryja powierzy Chrystusowi. Przypominają mi się intencje czytane w czasie drogi: „o odwagę, pokój w mojej rodzinie, nadzieję, zdrowie dla mojej chorej na porażenie mózgowe siostry, wytrwanie w szczęśliwej miłości...”. W modlitwach zanoszonych do Matki Bożej nie brakuje też podziękowań: „za rodziców i nauczycieli, za każdy kolejny dzień, za pocieszenie w chwilach smutku i samotności...”.

Reklama

Matko Chrystusowa

O godz. 17.00 w Bazylice zaczyna się uroczysta Msza św. Uczniowie z radością modlą się za przyszłość najbliższą, o zdanie matury i egzaminów na studia, i dalszą, za mądre życiowe wybory, za nieznany jeszcze los, za młodzieńcze marzenia, za powołania, udane małżeństwa i dobre rodziny. Obecność księży, wychowawców, nauczycieli, katechetów, rodziców i przedstawicieli władz z naszego regionu świadczy o tym, że dorosłym autentycznie zależy na dobru młodych, na tym, żeby wyrośli na ludzi mądrych i szczęśliwych. W homilii bp Mieczysław Cisło przypomina, że to właśnie Maryi Karol Wojtyła zawierzył siebie i całe swoje życie. W refleksji nad cudem pontyfikatu Jana Pawła II bp Cisło zwraca uwagę na kontekst polityczny wyboru Papieża i jego rolę w historii. „Im trudniejszy czas, tym większe wyzwania i zapotrzebowanie na ludzi wyjątkowej niezłomności, wiary, świętości, intelektu, odwagi, dobroci i miłości. Takim człowiekiem na trudne czasy był Jan Paweł II. Boża Opatrzność daje kogoś takiego raz na tysiąc lat, abyśmy mogli rozpoznać cudowne dzieła Boże w szczególnym momencie historii Kościoła i świata. Ten Papież został dany po to, aby wzmocnić ludzką nadzieję i odrodzić sumienia (...) To od waszego wyboru zależy czy posłuchacie Jana Pawła II, który liczy na młodzież - przyszłość Kościoła i świata. Od Ojca Świętego uczcie się zawierzenia Bogu przez dłonie Maryi, naszej Matki i królowej, przewodniczki wiary i orędowniczki łask” - mówił Ksiądz Biskup do młodzieży. Po homilii wszyscy podnoszą wysoko do góry zapalone świece i odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Od godz. 20.00 w Bazylice rozbrzmiewają odmawiane przez młodzież z Lubelszczyzny Tajemnice Światła. Jest ciasno i gorąco. Cierpliwej modlitwie towarzyszą krótkie rozważania i śpiew. W godzinie Apelu Jasnogórskiego zebrani w kaplicy uczniowie, wraz z zakonnikami - paulinami i innymi pielgrzymami, kierują ufne spojrzenie na Maryję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ucieczko, pocieszycielko

O 21.40 na wałach rozpoczyna się Droga Krzyżowa. Na niejednej twarzy, oświetlonej światłem świecy trzymanej w dłoniach, widzę głębokie zamyślenie. Mimo zimna, młodzi ludzie chcą przeżyć to nabożeństwo. Idą w tłumie, a jednak każdy osobno - w myślach łącząc się z cierpiącym Chrystusem. Przywoływane w sercach zranienia, cierpienia i krzyże młodego kilkunastoletniego życia, zawiedzione nadzieje, niewierności Dekalogowi, osobiste lęki, wznoszą się w górę wraz z dymem płonących świec i parą z ust śpiewających o zaufaniu i powstawaniu z upadku, o bezradności i miłości, o przebaczeniu i płaczu, o samotności i zwycięstwie. Widzę jak po policzku zapatrzonej w płomień młodej dziewczyny spływa łza. Wielu wsłuchuje się w głos swojego sumienia, szuka odpowiedzi na pytania: „co robić, aby być szczęśliwym, aby nie zmarnować życia, jaką drogą iść, co wybrać, jak wrócić?”. Wydaje się, że młodzi ludzie przybyli z nurtującymi ich sprawami i obawami we właściwe miejsce. Na Jasną Górę przychodzi się bowiem po matczyną pewność Chrystusowej odpowiedzi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn” (por. J 2, 5). Być może podczas tegorocznej pielgrzymki maturzystów niejedna osoba doświadczyła niezwykle intymnego spotkania z Chrystusem, dzięki Maryi obecnej na „Jasnej Górze zwycięstwa”? Być może ktoś poczuł się wzmocniony i nabrał sił do walki ze słabościami, które przeszkadzają żyć naprawdę, nie powierzchownie? Droga Krzyżowa kończy się o godz. 23.00. Zmarznięta, ale spokojna i wyciszona młodzież wraca do autokarów. Szum silnika szybko usypia zmęczonych pielgrzymów. Przeglądam informator z programem skończonej właśnie pielgrzymki. Na stronie 36 wiersz Romana Brandstaettera:

Reklama

„A my (...)
Dzbany spragnione.
Dzbany czekające.
Gliniani żebracy.
O Panno galilejska,
O Panno godowa,
Uczyń, aby nasze chrześcijaństwo
Przemieniło się w chrześcijaństwo
Chwil powszednich,
Albowiem z chwil powszednich
Zbudowana jest wieczność.

Do Lublina autobus przyjeżdża pół godziny po 5.00.

Pielgrzymka młodzieży z naszej archidiecezji odbyła się w trzech seriach: 27 września, 11 i 18 października br. Łącznie na Jasną Górę w 346 autokarach przybyło 14,8 tys. uczniów ostatnich klas szkół średnich. Za pierwszym razem towarzyszył im abp Józef Życiński, za drugim i trzecim - bp Mieczysław Cisło. Oprócz księży, nauczycieli, wychowawców, dyrektorów placówek oświatowych, samorządowców i rodziców, za każdym razem z młodymi pielgrzymowali: główny organizator pielgrzymki - ks. prał. dr Ryszard Lis, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Lubelskiej oraz ks. dr Piotr Goliszek, wizytator katechetyczny oraz duszpasterz dzieci i nauczycieli archidiecezji lubelskiej. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotował zespół alumnów z WMSD w Lublinie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Słowo Boże podczas koncelebrowanej uroczystej Eucharystii wygłosił jezuita o. Wojciech Kowalski. Rozpoczął od pytania: Co w takim dniu może nam powiedzieć św. Wojciech?

CZYTAJ DALEJ

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Modlitwa o jego kanonizację, nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za Ojczyznę zanoszona jest podczas comiesięcznych czuwań „Z bł. Prymasem w Domu Matki”. W sobotę, 27 kwietnia, wieczorną modlitwę poprowadzą członkowie wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję