Reklama

Biskup Jubilat Honorowym Obywatelem łowicza

W okresie adwentowego oczekiwania na przyjście Zbawiciela Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nie jest to dziełem przypadku, bo właśnie Maryja jest dla nas najpełniejszym przykładem ufnego otwarcia się na spełnienie Bożych obietnic. Kiedy naród wybrany oczekiwał narodzenia Mesjasza, Ona pierwsza doświadczyła Jego przyjścia - nosiła go w swoim łonie, zanim jeszce ujrzały Go ludzkie oczy. Niepokalane poczęcie Maryi oznacza, że już od chwili, gdy się poczęła, została w sposób szczególny przygotowana do roli, jaką miała odegrać w planach Bożych. Jej dalsze życie potwierdziło, że istotnie była pełna łaski, wolna od wszelkiej pozostałości grzechu pierworodnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 grudnia jest również dniem rocznicy sakry biskupiej pasterza naszej diecezji, bp. Alojzego Orszulika. Przyjął on święcenia biskupie dokładnie 14 lat temu, w Siedlcach. Dlatego też uroczysta Msza św. koncelebrowana odprawiona wieczorem tego dnia w bazylice łowickiej była Mszą św. w jego intencji.
Jednak wieczorne spotkanie w matce kościołów naszej diecezji miało charakter potrójnie odświętny i wyjątkowy. Poza wspomnianymi już uroczystościami stało się ono także okazją do wręczenia pierwszemu Biskupowi Łowickiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łowicza, przyznanego mu jednogłośnie na posiedzeniu Rady Miasta w dniu 22 października.
Po wejściu Księdza Biskupa do świątyni, kanclerz Kurii Łowickiej ks. prał. dr Stanisław Plichta promulgował dekret biskupi o podniesieniu do godności kanonika rzeczywistego Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej ks. Jana Kaczmarczyka - proboszcza parafii św. Józefa w Sochaczewie. Godnością kanonika honorowego tejże kapituły obdarzeni zostali ks. Antoni Jaszczołt - proboszcz z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sochaczewie i ks. Ryszard Pajda - proboszcz w Górze św. Małgorzaty.

Twórca struktur diecezji łowickiej

Następnie życzenia Księdzu Biskupowi złożył prepozyt Katedralnej Kapituły Łowickiej - ks. prał. Mieczysław Iwanicki. „Ekscelencjo, Pasterzu diecezji łowickiej - mówił. - W roku julileuszowym pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II jesteśmy przy Tobie w Twoim jubileuszu życiowym w 14. rocznicę sakry biskupiej, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to także święto patronalne naszego Seminarium. W imieniu zgromadzonych wiernych, duchowieństwa, a szczególnie kanoników kapituł łowickiej, łęczyckiej i skierniewickiej, w czasie, kiedy w Kościele słyszymy wezwanie św. Jana Chrzciciela: «Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego» składamy ci, Ekscelencjo, najlepsze życzenia, przywołując na pamięć to, co dla nas dokonałeś, przygotowując naszą drogę do Pana. Kończący się rok był Rokiem Różańca św., a tajemnice Różańca mają kształtować nasze chrześcijańskie życie. A jak one uwidaczniały się w twoim życiu?”.
W tym miejscu Ksiądz Prepozyt przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia Księdza Biskupa, który aż 11 lat swego biskupiego posługiwania poświęcił na rzecz tworzenia struktur młodej diecezji łowickiej. Powołał do istnienia Kurię Diecezjalną Łowicką, Radę Biskupią, Caritas Diecezji Łowickiej, Studium Katechetyczne i - 8 września 1992 r. - erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu. Następnie Biskup Łowicki powołał Radę Kapłańską, Łowickie Radio Katolickie, Radę ds. Ekonomicznych, zainaugurował obrady I Synodu Diecezji Łowickiej. W kolejnych latach powstawały kolejne instytucje diecezjalne, które nawet trudno wymienić w tym miejscu, dość wspomnieć Sąd Biskupi, domy rekolekcyjne, Liceum Klasyczne w Skierniewicach, Biblioteką Seminaryjną, Dom Kapłana Seniora czy Sąd Biskupi.
„«Uwierzyli w Niego uczniowie Jego» i teraz należy umacniać tę wiarę” - kontynuował ks. prał. Iwanicki swe życzenia dla bp. Orszulika i przypomniał zorganizowanie w diecezji łowickiej nawiedzenia Figury Matki Bożej Fatimskiej i Obrazu Jezusa Miłosiernego, a wreszcie zaproszenie do Łowicza Ojca Świetego Jana Pawła II, która to wizyta - najważniejsze wydarzenie historyczne w dziejach Miasta Prymasów - miało miejsce 14 czerwca 1999 r. W 2001 r. w Łowiczu obradowała 313. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski.
„To tajemnice światła - mówił Ksiądz Prepozyt - ale powiedziano też «Kto chce iść za mną, niech weźmie krzyż...». Ile trudu, wysiłku, cierpienia i nie zawsze zrozumienia ludzkiego musiałeś znosić, by pozostać wiernym do końca, to tylko Ty wiesz, ile cię to kosztowało. Każde dzieło musi być opłacone ofiarą. Ale po tajemnicach bolesnych przychodzą chwalebne: koronacja obrazu Matki Bożej Łowickiej, nowe sanktuariua diecezjalne...”.
Dalej ks. Iwanicki dziękował Biskupowi Łowickiemu za wszystkie jego dzieła. „Liczymy - mówił - że Ksiądz Biskup podniesiony na duchu tymi życzeniami będzie dalej budował Kościół Chrystusowy, aby wszyscy ludzie otworzyli się na nadzieję nowego świata. Całujemy Twe spracowane ręce biskupie, ojcowskie. Bogu polecamy i Najlepszej Matce, Niepokalanej, niech obdarza Cię zdrowiem, mocą, światłem i nadzieją. Szczęść Ci Boże w dalszym posługiwaniu!”.

Dobroczyńca Łowicza

Po życzeniach od wiernych i duchowieństwa przyszedł czas na odczytanie Aktu Nadania Tytułu Honorowego Obywatela Łowicza i wręczenie bp. Orszulikowi tego aktu, wraz z medalem okolicznościowym.
Jak podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Jan Kaliński: „Bp Alojzy Orszulik jest w Łowiczu 11 lat. Służy Kościołowi Łowickiemu oraz miastu. Uważamy, że jego zasługi dla Łowicza są wyjątkowe i to upoważnia Radę Miejską w Łowiczu do nadania Księdzu Biskupowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta”. Burmistrz Ryszard Budzałek oprócz przypomnienia utworzenia przez Biskupa Łowickiego struktur czysto diecezjalnych, a mających znaczenie dla całego miasta i regionu, przywołał jeszcze choćby współorganizowanie przez niego Mazowieckiej Wyższej Szkołę Pedagogiczno-Humanistyczną. W istotnym stopniu poszerzyła ofertę edukacyjną naszego regionu. „Uczelnia ta nie tylko kształci i wychowuje, ale ma też znaczący wpływ na rozwój miasta. Bp Orszulik rozpoczął organizację Ośrodka Młodzieżowego przy parafii na Korabce, na następnie utworzył tam parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy” - mówił.
Podkreślone zostały zalety ducha i osobowość Biskupa Łowickiego: „Jest nauczycielem i ojcem diecezji. Nie odnosi się do ludzi z rezerwą, jest serdeczny i wyrozumiały. Jest też spokojny i cierpliwy. Potrafi słuchać innych. Nigdy nie ulega panice i nie wpada w popłoch. Potrafi wybaczać, rozumie cierpienie. Jest wspaniałym duszpasterzem. Nie znosi stagnacji i bezruchu. Ludzi działać i stawiać sobie ciągle nowe zadania”.
Bp Orszulik podziękował za nadany mu tytuł i przypomnienie jego dzieł, ale podkreślił, że przeprowadzenie tego wszystkiego nie byłoby możliwe, gdyby nie doskonała współpraca diecezji z władzami miejskimi i samorządowymi wszelkiego stopnia. Prosił o taką samą życzliwość ze strony władz dla swego następcy.
Dalsze życzenia na ręce Księdza Biskupa składali m.in. Minister Rolnictwa, Starosta Łowickie, Rektor Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej, senior alumnatu, przedstawiciele Radia PLUS „Między Łodzią a Warszawą”, organizacji społecznych i instytucji z Łowicza i regionu. Dla każdego Ksiądz Biskup miał uśmiech i życzliwe słowo, osobistą uwagę.
Po życzeniach rozpoczęła się Liturgia Słowa, połączona z Akatystem. Kościół od starożytności otaczał czcią Najświętszą Maryję Pannę. Kult ten, zwłaszcza w Bizancjum, znajdował swój wyraz w liturgii i poezji. Jednym z najwspanialszych zabytków tej twórczości jest hymn ku czci Bogurodzicy - Akathios. Treść hymnu koncentruje się wokół tematu obecności Maryi i Tajemnicy Słowa Wcielonego i Jego Kościoła. Akatyst wykonała przepięknie schola łowickiego Seminarium, pod kierownictwem ks. Roberta Bernagiewicza.
Jeszcze przed błogosławieństwem Ksiądz Biskup - który zrezygnował tego dnia z wygłoszenia kazania - zwrócił się z serdecznym słowem do kleryków, stawiając im za wzór czystości serca i życia patronkę Seminarium, Niepokalanie Poczętą Dziewicę Maryję. Wezwał ich, by byli odważnymi świadkami cnoty czystości i wolności od grzechu w dzisiejszym coraz bardziej zlaicyzowanym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

W rozmowie z PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas wyjaśnił, że cierpienie samo w sobie nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ niszczy i degraduje. Jednak w momentach, gdy przeżywamy cierpienie, męka Chrystusa może być pociechą i wzmocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Kościoły z całej Polski biorą udział w tegorocznej edycji Nocy Konfesjonałów

2024-03-29 11:56

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

W Wielkim Tygodniu w 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub przez całą noc w ramach 14. edycji nocy konfesjonałów. Akcja ma umożliwić spowiedź wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą w dzień przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Udział w akcji Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu udziału kościoła w serwisie nockonfesjonalow.pl - poinformował w komunikacie przekazanym w czwartek PAP koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję