Reklama

Pielgrzym TV Z „Niedzielą”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 i 18 stycznia 2004 r. Polska Telewizja w Chicago na kanale 28 rozpoczęła nadawanie programu katolickiego pt. Pielgrzym. Program jest emitowany w każdy weekend, w sobotę i niedzielę, od godz. 7.30 do 8.00 pm.
Pomysł zaistnienia programu katolickiego zrodził się podczas wizyty redaktora naczelnego Niedzieli, ks. inf. Ireneusza Skubisia w Chicago. Ksiądz Infułat spotykał się z czytelnikami Niedzieli w różnych kościołach i instytucjach. Polonijne media przyjmowały ks. Skubisia z wielką życzliwością. W kazaniach głoszonych w kościołach Ksiądz Redaktor poruszał problem rozwoju mediów katolickich i ich służby dla dzieła nowej ewangelizacji. „Kościół zwraca coraz większą uwagę na media, które pełnią ważną funkcję w nowej ewangelizacji. Przez całe stulecia misjonarze przekazywali i dalej przekazują Radosną Nowinę o Zbawicielu. Ale dzisiaj następuje pewne przyspieszenie ewangelizacyjne, właśnie za sprawą katolickich mediów - napisał Ksiądz Infułat w swoim słowie do czytelników Niedzieli. - Dlatego zechciejmy, Drodzy Czytelnicy Niedzieli, zastanowić się nad tym, jak Niedziela mogłaby jeszcze lepiej służyć Polakom w kraju i na świecie, jak orędować za dziełem ewangelizacji. Co więcej, pragniemy, aby tygodnik ten mógł wprowadzać dzieło ewangelizacji do świadomości Polaków - w tym kraju i tych, którzy przyjmują go na obczyźnie. Pamiętajmy, że bez czytania prasy katolickiej nie będzie rozwoju świadomości chrześcijańskiej w naszym życiu. Jesteśmy bezradni wobec nawałnic różnych prądów i działań antychrześcijańskich. Obecnie te działania są wyraźnie wzmożone. Przyjmijcie więc Niedzielę jako posłańca z Częstochowy od Matki Bożej z Jasnej Góry. Przyjmijcie Niedzielę jako swoje pismo”.
Tygodnik Niedziela przemawia głosem Ojca Świętego, głosem Biskupów i Kapłanów oraz jakże wielu wybitnych katolików. Cały kościół, jako Lud Boży, jest wezwany przez Chrystusa do głoszenia Ewangelii. Propagowanie kultury świeckiej, tzw. sekularyzacja - życie bez Boga, jest domeną mediów świeckich. Mówienie o Bogu albo o religii jest często ośmieszane albo przemilczane. Niektórzy uważają, że media świeckie mają posługiwać się jedynie językiem świeckiej kultury, oraz że Słowo Boże nie może mieć miejsca w ich programie. Rzekomo rani to uczucia niewierzących i może być niezbyt dobrze przyjęte przez sponsorów, którzy finansują programy. Tak częstokroć myślą przedstawiciele mediów świeckich, pozostając równocześnie życzliwi „katolickim wartościom i Kościołowi”. Traktowanie marginalne nauczania Kościoła pociąga za sobą dalsze konsekwencje nieuznawania wartości moralnych i ludzkich w społeczeństwie i uznawanie jedynie takich wartości, które propagują media zsekularyzowane.
Wiadomo z historii, że najbardziej skutecznie przemawia Kościół wtedy, kiedy posługuje się swoim głosem. Kościół ma być głosem Chrystusa. W tym celu Kościół został ustanowiony i posłany przez swojego Pana, któremu służy już od 2000 lat. Służąc Chrystusowi, użycza Mu ludzkich form komunikacji. Współczesne narzędzia komunikacji stają się coraz doskonalsze i one również powinny być narzędziem w Jego rękach. Mając tak wspaniałe środki do dyspozycji, jak: radio, telewizja i Internet, dzisiejszy człowiek nie może z nich nie umieć korzystać w służbie dla Chrystusa. Byłoby to wielkim zaniedbaniem. Chrystus zaś jest światłością, która oświeca każdego człowieka. Człowiek, używając swoje uzdolnienia w służbie Chrystusa, zwraca jedynie to, co otrzymał. Bądźmy szczodrzy w oddawaniu Bogu swoich talentów, które mamy używać dla rozwoju Królestwa Bożego na ziemi. Chrześcijanin jest wezwany, aby dzielił się Chrystusem, którego przyjął jako swojego Pana i Zbawiciela. Bądźmy obecni wszędzie tam, gdzie wzywa nas Chrystus. To są owe powody, dla których rozpoczęliśmy program TV pt. Pielgrzym. To Jezus jest Głosicielem Boga, Mesjaszem i Zbawicielem. Jest On Pielgrzymem, który przeszedł przez ziemię, i jest naszym Przewodnikiem. Pielgrzym to ten, w którym wypełniają się Boże Tajemnice. Kto doświadczył Boga w sobie i niesie go innym.
Program nosi tytuł Pielgrzym i będzie poświęcony dziełu nowej ewangelizacji, jak również sprawom Kościoła w świecie, w Ameryce i Polsce. Podczas programu będziemy prezentować naszym wiernym czasopisma katolickie dostępne wśród Polonii, w szczególności Niedzielę. Będziemy rozważać Słowo Boże na niedzielę i transmitować Msze św. z polonijnych kościołów, kładąc akcent na religijny wymiar przyjmowania sakramentów świętych takich jak ślub lub chrzest.
Jako Kościół katolicki, chcemy przemawiać głosem Ojca Świętego, naszych Biskupów, Kapłanów parafii i Wspólnot religijnych oraz ludzi świeckich, którym dobro Kościoła leży na sercu.
Do programu zapraszamy naszą młodzież, aby dzieliła się wiarą i świadectwem ze swoimi rówieśnikami, ukazując piękno przeżywanej wiary i entuzjazm młodego wieku. Dzieci razem ze swoimi katechetami i siostrami zakonnymi będą mieć również miejsce w naszym programie Pielgrzym. Chcemy dzielić się wiarą i miłością ze wszystkimi, szczególnie z samotnymi i chorymi, którzy nie mogą uczęszczać do kościoła. Pragniemy ze wszystkimi modlić się, wlewając do Waszych serc nadzieję i radość chrześcijańską, pochodzącą od Ducha Świętego. Tę nową pracę ewangelizacyjną zawierzamy naszej Matce i Królowej Jasnogórskiej Pani, prosząc, aby opiekowała się nami, polskimi pielgrzymami, na amerykańskiej ziemi.

Ks. Adam Galek, redaktor „Niedzieli w Chicago”

Pielgrzym

Nad stanami jest i stanów-stan,
Jako wieża nad płaskie domy
Stercząca w chmury...

Wy myślicie, że i ja nie Pan,
Dlatego że dom mój ruchomy,
Z wielbłądziej skóry...

Przecież ja - aż w nieba łonie trwam,
Gdy ono duszę mą porywa
Jak piramidę!

Przecież i ja - ziemi tyle mam,
Ile jej stopa ma pokrywa,
Dopokąd idę!...

Cyprian Kamil Norwid

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najpiękniejszy w Polsce pomnik żołnierzy niezłomnych

2024-05-09 02:38

ks. Łukasz Romańczuk

Wiele lat oczekiwano na ten pomnik. I stało się. Na skwerze u zbiegu ulic Glinianej Borowskiej i Dyrekcyjnej stanął pomnik żołnierzy niezłomnych. Oficjalnego otwarcia dokonała mjr Wanda Kiałka ps. Marika, łączniczka i sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK.

Uroczyste odsłonięcie pomnika przy obecności dużej rzeszy Wrocławian, rozpoczęło się 8 maja o godz. 21:00, co było spowodowane chęcią pokazania iluminacji świetlnej przygotowanej na pomniku, który ukazywał postacie żołnierzy niezłomnych w skali 1:1 odlane ze szkła artystycznego. Wyjątkowość tego pomnika nie dotyczy tylko aspektu historycznego, ale całej otoczki przy jego powstawaniu. Trwało to kilkanaście lat i sam pomnik powstał pomimo wielu przeszkód “po drodze”.

CZYTAJ DALEJ

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.

CZYTAJ DALEJ

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję