Reklama

Europa

Papież do biskupów Europy: głoście Ewangelię ludziom zagubionym

Do głoszenia Ewangelii ludziom, którzy pogubili się w życiu, otoczenia troską migrantów oraz troski o życie ludzkie zachęcił Ojciec Święty biskupów Europy zgromadzonych w Sarajewie na spotkaniu poświęconym dziełom miłosierdzia względem duszy i względem ciała. Zorganizowała je Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

[ TEMATY ]

Europa

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Do Jego Eminencji Księdza Kardynała Péter Erdő Przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy Z okazji spotkania, zorganizowanego w Sarajewie na temat jubileuszu dzieł miłosierdzia względem duszy i ciała, pragnę zwrócić się z moim serdecznym pozdrowieniem do jego uczestników. Ten ważny zjazd przypomina wszystkim wierzącym przynaglenie do troski względem potrzebujących: biednych migrantów, uchodźców, więźniów, bezrobotnych, chorych na ciele i na duszy.

Aby przyczynić się do odrodzenia Europy, Kościół, zatroskana matka, czyni wysiłki, by z miłością wyjść na spotkanie ran ludzkości, by uleczyć je balsamem Bożego Miłosierdzia. Dlatego zachęcam was, przedstawicieli episkopatów Europy, by angażować coraz więcej waszych wspólnot i różnych organizacji charytatywnych i opiekuńczych w zapał głoszenia Ewangelii tym, którzy z różnych przyczyn pogubili się w życiu.

Reklama

Ciągle marzę o nowym humanizmie europejskim, który potrzebuje pamięci, odwagi, zdrowej i ludzkiej utopii. Na tej drodze humanizacji, Europa, kolebka praw i cywilizacji, jest wezwana nie tylko do ochrony przestrzeni, ale do bycia matką rodzącą procesy, a więc płodną, bo respektującą życie i dającą życiu nadzieję.

Z tymi życzeniami wzywam do odnalezienia nowych dróg i ścieżek, by zagwarantować, tym, którzy żyją w Europie, bądź do niej docierają, możliwość integracji, dialogu i odrodzenia, by stać się jedną ludzką rodziną. Zapewniam o mojej pamięci i żarliwej modlitwie, aby tworzone były mosty i obalane mury podziałów, przesyłam swoje Apostolskie Błogosławieństwo. Z braterskim pozdrowieniem, Franciszek Watykan, 25 sierpnia 2016

2016-09-16 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący episkopatów: Europo, zbudź się! Odkryj swoje korzenie!

[ TEMATY ]

Europa

Graziako

Europo, zbudź się! Odkryj swoje korzenie! – takie wezwanie znalazło się w orędziu końcowym przyjętym pod koniec trzeciego dnia obrad zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Obraduje ono od 3 do 6 października w Santiago de Compostela.

Przewodniczący episkopatów naszego kontynentu napisali, że podczas zgromadzenia stali się bardziej świadomi sytuacji swoich krajów i sprzeczności targających ich mieszkańcami. Z jednej strony pragną oni Boga, życia opartego na Ewangelii i świętości, a jednocześnie zauważyć można słabość świadectwa dawanego przez nich samych i przez Kościół. Ludzie pragną powszechnych praw człowieka, harmonii społecznej i ze światem stworzonym, trwałego szczęścia, pokoju wewnętrznego i wewnętrznej spójności, co wyrażają w swych duchowych poszukiwaniach, a zarazem widać zagubienie szacunku dla godności człowieka, poczucia obiektywnej prawdy, wspólnego losu całej ludzkości i negowanie dążenia do pokoju w wielu publicznych wystąpieniach.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 11:35

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi; polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję