Reklama

Watykan

W Rzymie odbyło się sympozjum nt. roli kobiet w Kościele

Roli kobiet w Kościele poświęcone było sympozjum międzynarodowe, zorganizowane w Rzymie pod patronatem Kongregacji Nauki Wiary w dniach 26-28 września. Uczestniczyło w nim 50 teolożek, historyczek i kanonistek - zakonnice i świeckie - za całego świata, a także kobiety pełniące różne funkcje w urzędach Kurii Rzymskiej. Główny temat rozpatrywano z dwóch przeplatających się wzajemnie punktów widzenia: z jednej strony pogłębienia i określenia powołania kobiecego w tradycji katolickiej i z drugiej - ukazania konkretnych ról, jakie kobiety odgrywały i mogą odgrywać w łonie Kościoła.

[ TEMATY ]

wywiad

kobieta

Włodzimierz Rędzioch

Spotkanie, które odbywało się w Międzynarodowym Ośrodku Animacji Misyjnej na terenie Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum, otworzył prefekt Kongregacji kard. Gerhard Müller. Powitał on uczestniczki tego wydarzenia, zwrócił uwagę na rosnącą rolę kobiet w Kościele i życzył im udanych i owocnych obrad.

Określenia istoty powołania kobiecego podjęła się w referacie wygłoszonym w pierwszym dniu obrad Barbara Hallensleben (z koreferatem Margaret McCarthy), rozważając to zagadnienie w ramach kapłaństwa wypływającego z chrztu i sakramentu małżeństwa. Temat ten rozwinęły i poszerzyły w swych wystąpieniach Anne-Marie Pelletier i Mary Healy, podkreślając ważne wzbogacenie, jakie wniosły liczne kobiety-biblistki do interpretacji Pisma Świętego.

Po południu tegoż dnia uczestniczki sympozjum zajęły się tematem obecności kobiet w dziejach Kościoła - głównymi referentkami były tu Lucetta Scaraffia i Sol Serrano. Bruna Costacurta i Laetitia Calmeyn mówiły o ważnej roli kobiet w formacji kapłanów, a Madeleine Fredell podjęła sprawę kobiet głoszących rekolekcje.

W centrum uwagi drugiego dnia było zagadnienie różnic między płciami z głównymi referatami Bianki Castilla Cortázar i Deborah Savage - temat ten wzbudził duże zainteresowanie i wywołał ciekawą dyskusję.

W ostatnim dniu Sara Butler i Tracey Rowland mówiły o Kościele jako małżonce i matce, tworząc tym samym fundament eklezjologiczny pod przyszłą dyskusję na ten temat. Po południu tegoż dnia Linda Ghisoni podjęła problem relacji między prawem kanonicznym a rolą kobiet przy podejmowaniu decyzji, podczas gdy Sandra Mazzolini poruszyła sprawę współpracy z kobietami w dziedzinie duszpasterstwa.

Obok referatów wprowadzających do poszczególnych zagadnień uczestniczki spotkania na Urbanianum przedstawiły wiele osobistych, często bardzo ciekawych i poruszających, świadectw związanych z omawianymi tematami - w dziedzinie teologii, misji, działalności Kurii Rzymskiej czy krajowych konferencji biskupich. Mówiono o doświadczeniach pracy Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich, w środkach przekazu, w przekazywaniu wiary, o doświadczeniu współpracy między mężczyznami a kobietami, o dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym, katechizacji i działalności charytatywnej.

Reklama

Podsumowując trzydniowe obrady sekretarz Kongre4gacji Nauki Wiary abp Francisco Ladaria Ferrer zapowiedział, że przewiduje się wydanie drukiem dorobku tego sympozjum.

Spotkanie pod patronatem Kongregacji zorganizował komitet międzynarodowy, w którego skład wchodziły Mary Melone, Lucetta Scaraffia, Ana Cristina Villa Betancourt i José Granados.

2016-09-29 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Czas Kobiet" - odkryj swoją kobiecość!

[ TEMATY ]

kobieta

konferencja

kobiety

Organizator

Kobiety muszą dzisiaj znaleźć czas dla siebie i odkryć swoją kobiecość. Dla każdej z nas ma ona inny wymiar, bo każda z nas ma inne potrzeby, pragnienia serca, pasje i talenty. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Zapraszamy na jedyną taką konferencje online „Czas Kobiet”. To miejsce, aby poznać siebie i dostrzec swoje piękno - piszą Organizatorzy konferencji, którą tygodnik "Niedziela" objął swoim patronatem medialnym.

Jak informują Organizatorzy:

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Adobe Stock

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję