Reklama

W Chrystusie szukaliśmy wzoru miłości małżeńskiej

Niedziela przemyska 8/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 23 do 25 stycznia br. w parafii św. Józefa w Przemyślu po raz pierwszy odbywały się rekolekcje dla małżonków pod hasłem: Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską... Prowadzącymi byli ks. Jan Łojek, moderator rejonowy Domowego Kościoła rejonu Leżajsk, proboszcz z Sarzyny oraz Maria i Stanisław Lelkowie, para filialna DK z Leska. Wszystkich zebranych w Gimnazjum Salezjańskim serdecznie powitał proboszcz ks. Lesław Leś.
Podczas tych dni wysłuchaliśmy m.in. konferencji, każdego dnia uczestniczyliśmy w Eucharystii z homilią, skorzystaliśmy z poradnictwa dotyczącego odpowiedzialnego rodzicielstwa, przeżyliśmy nabożeństwo pokutne z sakramentem pojednania.
Czas ten był potrzebny, aby przyjrzeć się z bliska naszej miłości małżeńskiej. Wróciliśmy do chwili, kiedy Pan połączył nas sakramentem małżeństwa. Zastanawialiśmy się, jak tworzyć miłość małżeńską na wzór Miłości Chrystusowej i nie dać się zakrzyczeć „miłości”, którą daje nam świat, jak pielęgnować tę miłość, która nie szuka swego, daje się do końca.
Ojciec Święty powiedział: „Człowiek nie może żyć bez Miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą. Jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją”.
Mimo tego, co świat robi i innych do tego namawia, wiadomo, że udana, dobra rodzina jest tym, o co warto zabiegać - jest największą wartością, a droga życia małżeńskiego jest drogą zbawienia, na której trwamy dzięki mocy Jezusa otrzymanej w sakramencie małżeństwa. Miłość małżeńska musi się wzorować na miłości Chrystusa do Kościoła. Tak jak Jezus umiłował Kościół, tak mają miłować się małżonkowie. Nasza wzajemna miłość ma być zapominaniem o sobie, a poświęceniem się najbliższemu bliźniemu, jakim jest współmałżonek.
Pan Bóg zadziwia nas swoją wiernością, aż po krzyż. My musimy uczyć się wierności nawet wtedy, gdy ktoś drugi jej nie odwzajemnia. W człowieku tkwi pokusa odpłaty tym samym, ale trzeba pamiętać, że zło dodawane do zła potęguje je. Zdrada, jaka dokonuje się w małżeństwie jest również zdradą Pana Boga.
Siłą i natchnieniem do wszelkiego dobra jest Bóg. Gdy przygasa miłość zaczynamy dostrzegać samo zło. Trzeba nam odkryć w drugim człowieku obraz Boży, stawać się coraz lepszym i innym przynosić dobro. Jeżeli Pan nas do czegoś przeznaczył, to trzeba żeby to w nas zakwitło. Miłość potrzebuje zachwytu! Warto pamiętać, że w trosce o miłość małżeńską nie może być „urlopów”. Musi ona być aż do śmierci, nie może być „sezonowa”.
Trzeba dzielić się światem wewnętrznych przeżyć ze współmałżonkiem. Małżonkowie, którzy podchodzą do życia w sposób chrześcijański łatwiej borykają się z problemami. Celem wspólnoty małżeńskiej jest miłość i szczęście na płaszczyźnie duchowej i fizycznej oraz przekazywanie życia. Akt małżeński jest piękny i czysty, jeżeli realizujemy nasze życie zgodnie z wolą Bożą. Małżonkowie przekazują dziecku ciało, a Pan Bóg duszę.
W niedzielne przedpołudnie oddaliśmy chwałę Bogu, który sprawia w naszych sercach cuda. Usłyszeliśmy 15 świadectw składanych przez uczestników rekolekcji:
Ewa i Darek: „Pan Bóg stawia na naszej drodze wspaniałych ludzi. Pokazał nam, że wystarczy Mu powiedzieć «tak». Przed naszymi rodzicami, którzy tutaj są, chylimy czoło i całujemy ich dłonie za to, że nie odmawiają nam pomocy, gdy chcemy iść służyć. Za odrodzenie miłości w naszej rodzinie chwała Panu”.
Stanisława i Józef: „Wsłuchując się uważnie w każde wypowiedziane tu słowo, przeżywaliśmy je dogłębnie. Szukaliśmy swego obrazu w tym świetle. Jako małżonkowie musimy jeszcze wiele pracować nad sobą. Jesteśmy Panu wdzięczni za te rekolekcje, wielbimy Go w swoich sercach”.
Bożena i Wojciech: „Bardzo przeżyliśmy modlitwę małżonków. Ciągle na nowo się ubogacamy. Jesteśmy 25 lat w DK, a pierwszy raz na takich rekolekcjach. Po 37 latach małżeństwa doszliśmy do wniosku, że jeszcze mamy coś do zrobienia”.
Aleksandra i Edward: „Jesteśmy małżeństwem z 29-letnim stażem. Po sobotnich konferencjach przeżyliśmy po raz pierwszy taki dialog małżeński - szczery, wypływający z serca. Jesteśmy bardzo zbudowani tymi rekolekcjami”.
Małgorzata i Wojciech: „Zrozumieliśmy, że nasze życie potrzebuje jeszcze wielu takich rekolekcji, takiego «sprzątania». Doświadczyliśmy jak ważna w małżeństwie jest wzajemna komunikacja”.
Urszula i Zbigniew: „Dzięki trwaniu w Domowym Kościele udało nam się wiele uporządkować. Mamy sześcioro dzieci i jesteśmy otwarci na życie. Potrzebne nam jest ciągłe odnawianie tego, co sobie ślubowaliśmy. Jest to możliwe do zrealizowania tylko z Bogiem. Cieszymy się ze spotkania z ludźmi, którzy chcą kroczyć drogą ku Bogu”.
Maria i Krzysztof: „Dziękujemy Panu za wszelkie dobro, jakie wprowadził w nasze życie. Za świętych kapłanów i za każdego z was, którzy ubogacacie nasze życie. Rekolekcje uświadomiły nam, że musimy jeszcze dużo nad sobą pracować, wyzbywając się własnego «ja».
Irena i Antoni: „Dzięki modlitwie całej rodziny zrozumiałem wiele i podjąłem słuszną decyzję - jestem trzeźwy. Dziękuję Panu i całej rodzinie za ten dar”.
Stanisława i Jerzy: „Powołani byliśmy od dawna, a wybrani od niedawna. Wiemy, jak wiele nam brakuje i jak człowiek jest marny”.
Romana i Jerzy: „Jesteśmy dzisiaj bardzo szczęśliwi, bo Pan nam pomógł. Zrozumieliśmy, że bycie razem duchowo jest najważniejsze”.
Agata i Jarek: „Zrozumieliśmy jak mamy budować jedność małżeńską na płaszczyźnie duchowej i fizycznej. Będziemy bardziej tolerancyjni, jeśli chodzi o nasze zainteresowania”.
Maria i Antoni: „Odkryliśmy, że jeszcze dużo brakuje w naszym małżeństwie, ale będziemy się starali wprowadzać w życie to, co tu usłyszeliśmy”.
Barbara i Zdzisław: „Jezus nauczył nas kochać nie wymagając nic w zamian. Ćwiczymy się w większym zaufaniu Bogu. Jesteśmy wdzięczni Panu za rozjaśnienie wielu tajemnic”.
Podczas Eucharystii kończącej rekolekcje, celebrowanej przez księży Lesława Lesia, Jana Łojka i Romana Wawro - moderatora rejonowego DK rejonu Przemyśl II, odnowiliśmy wraz z parafianami przyrzeczenie małżeńskie. Podczas procesji z darami złożonych zostało 14 Krucjat Wyzwolenia Człowieka, w tym 11 członkowskich.
Warto podkreślić, że organizatorzy zapewnili opiekę dzieciom uczestników rekolekcji w świetlicy SERVUS działającej przy parafii św. Józefa. Dziećmi zajmowały się, ku obopólnej radości, siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Renata i Magdalena oraz s. Tobiasza, felicjanka. Taka dogodność pozwoliła na uczestnictwo w spotkaniach wielurodzicom.
W skład diakonii muzycznej, która w swoją służbę włożyła serce i niebywały talent, weszło małżeństwo Lucyna i Piotr Misińscy oraz Paweł Antoniak. W rekolekcjach uczestniczyły 202 osoby m.in.: z Zapałowa, Rybotycz, Radymna, Krościenka Wyżnego, Walawy, Nizin, Buszkowic, Grochowiec.
Organizatorzy - pary odpowiedzialne za rejony Przemyśl I i II Ala i Mieciu Weimerowie oraz Ewa i Darek Koperscy serdecznie dziękują wszystkim za wszystko. Szczególnie wdzięczni są sponsorom, proboszczowi ks. Lesławowi Lesiowi, ks. Wiktorowi Szlęzakowi, dyrektorowi Gimnazjum Salezjańskiego.
Nasz wiek nie mierzy się latami, lecz wiarą i miłością. W rekolekcjach uczestniczyły małżeństwa z 20-, 30- i blisko 40-letnim stażem małżeńskim. Wiele z nich zgodnie stwierdziło, że taki święty czas winniśmy przeżywać często, a słowa przysięgi małżeńskiej powtarzać sobie jeszcze częściej. O miłość nieustającą, której pobłogosławił Chrystus, musimy dbać przez całe życie.
W naszej codzienności doświadczamy niekiedy trudnych chwil, w których wydaje się nam, że zostaliśmy sami. Wtedy, tak jak Apostołowie wołamy: „Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?”. A Jezus jest wciąż z nami: pomaga, ratuje, wyzwala - tylko nam brak wiary. Idźmy w życie do naszych obowiązków wynikających z powołania i z głęboką wiarą podejmujmy zadania, do których Pan nas wzywa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Polichna. Niebo otwarte dla wszystkich

2024-05-13 05:41

Małgorzata Kowalik

W niedzielę 12 maja, w kościele w Polichnie obchodzono odpust ku czci św. Izydora. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił ks. Krzysztof Ciupak ( Puławy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję