Reklama

Polityka

Budowa pokoju i bezpieczeństwa w Europie

Nad problemem bezpieczeństwa i budowa pokoju w Europie, kiedy tak wiele regionów wokół kontynentu dotkniętych jest konfliktami i wojnami, obradowali w Wenecji (19-21.10.2016) politycy chadeccy z Europejskiej Partii Ludowej, hierarchowie Kościołów chrześcijańskich i przedstawiciele instytucji religijnych.

[ TEMATY ]

polityka

Europa

Ks. Cezary Chwilczyński

Gościem honorowym spotkania jest patriarcha kard. Bechara Boutrs Rai, maronicki partiarcha Antiochii i Bliskiego Wschodu. W swoim wystąpieniu kard. Rai określił obecną sytuację regionu Bliskiego Wschodu jako tragiczną. Stwierdził, że „pokój nie jest dziś tylko moralnym obowiązkiem liderów życia społecznego, ale geopolityczną powinnością tych, którzy decydują o kształcie współczesnej polityki”. Mówiąc o swojej ojczyźnie Libanie kard. Rai stwierdził, iż kurczą się środki finansowe, a Libańczycy zbliżają się już do granic wytrzymałości. Od wybuchu konfliktu w Syrii Liban stał się krajem o największej na świecie koncentracji uchodźców w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Uchodźcy stanową dziś niemal jedną czwartą mieszkańców. To jest źródło wielkich wewnętrznych implozji społecznych. Kard. Rai wezwał, aby jak najszybciej wstrzymać wszelkie działania wojenne, aby zaoszczędzić cierpnie wielu ludziom.

www.europarl.europa.eu

Alojz Peterle - poseł do PE (Słowenia), pierwszy premier Wolnej Słowenii

Alojz Peterle - poseł do PE (Słowenia), pierwszy premier Wolnej Słowenii

Patriarcha Wenecji abp Francesco Moraglia apelował , aby nie zostawiać osamotnionych regionów i tysięcy uchodźców bez pomocy. „Za brak współpracy możemy w niedługi czasie zapłacić my wszyscy w Europie. Musimy czuć się wszyscy odpowiedzialni za człowieka, zwłaszcza tego w potrzebie, któremu zagraża śmierć” – mówił patriarcha.

Twitter.com

Jan Figel - wysłannik Komisji Europejskiej ds. wolności religijnej

Jan Figel - wysłannik Komisji Europejskiej ds. wolności religijnej

W duchu budowania porozumienia między religiami i dialogu wypowiadali się też obecni na konferencji przedstawiciela innych religii monoteistycznych. Iman Triestu (Włochy) Nader Akkad wzywał polityków do pilnych działań, aby doprowadzić do zawieszenia broni na Bliskim Wschodzi i otwarcia korytarzy humanitarnych. Zwrócił uwagę jak ważny jest duch przebaczenia w dialogu miedzy religiami. Iman mówił, że „Nie ma pokoju na świecie bez pokoju między religiami. Nie ma pokoju miedzy religiami bez dialogu”. Apelował o permanentny dialog, aby uchronić świat od tego co zagraża pokojowi i wolności człowieka.

Reklama

www.obuda.lutheran.hu

György HÖLVÉNYI, poseł do Parlamentu Europejskiego (Węgry)

György HÖLVÉNYI, poseł do Parlamentu Europejskiego (Węgry)

Patriarcha ekumeniczny Francji Emannuel zastanawiał się, czy na Bliskim Wschodzie zostaną po wojnie jeszcze chrześcijanie. W samej Syrii było ich kiedyś blisko 2 ml. Ten rejon świata gdzie stykają się cywilizacji chrześcijańska, żydowska i islamska jest mozaika religijną, polityczną i kulturową. Podstawą stabilizacji regionu jest współpraca i dialog, bez którego narastać będzie eskalacja przemocy. Czy nie jest tak - pytał patriarcha |Emennuel – że dziś zbyt często są takie sytuacje, że za religiami stoją ekstremiści, którzy wykorzystują je do swoich celów ? "Zróbmy wszystko aby stabilizować ten region, zanim będzie za późno " puentował hierarcha Kościoła Prawosławnego.

Ks. Cezary Chwilczyński

Yousif Thomas Mirkis, arcybiskup Kirkutu

Yousif Thomas Mirkis, arcybiskup Kirkutu

W tym duchu też wypowiadał się naczelny rabin Rzymu Riccardo di Segni. Dialog miedzy religijny jest instrumentem wprowadzania pokoju. Stwierdził, że zarówno obecność judaizmu na Bliskim Wschodzie, jak chrześcijaństwa to element dziedzictwa tego regionu i dobra współpraca i dialog są gwarancją stabilizacji i pokoju.

Reklama

Ks. Cezary Chwilczyński

Ks. Paul Karam, dyrektor Caritas Liban

Ks. Paul Karam, dyrektor Caritas Liban

Z kolei prof. Rocco Buttiglione uświadamiał zebranym, że wartością szczególna Europy jest jej dziedzictwo wspólne korzenie chrześcijańskie. "Nie ma Europy bez jej korzeni i nie ma Europy bez jej dziedzictwa historycznego wypływającego z tradycji 2 tys. lat. Bez świadomości tych korzeni Europa będzie chylic się ku upadkowi."

Ks. Cezary Chwilczyński

Ksiądz Hilal (Aleppo)

Ksiądz  Hilal (Aleppo)

Jednym głosem mówili podczas weneckiego spotkania przedstawiciele Bliskiego Wschodu. Arcybiskup chaldejskie irackiego Kirkuku Yousif T. Mirkis i ks. Ziad Hilal z Aleppo przestrzegali przed stale zmniejszająca się ilością wyznawców Chrystusa w regionie. Może się w niedługi czasie okazać , że tam gdzie od 2 tysięcy lat mieszkali wyznawcy Chrystusa po prostu już ich nie będzie. "Ale nadzieję daje nam Jezus i to że On zwycięży"- mówił na zakończenie konferencji hierarcha prosząc o modlitwę w intencji irackich chrześcijan .

Ks. Cezary Chwilczyński

Konferencje w Wenecji podsumowuje w wywiadzie z ks. Cezarym Chwilczyńskim poseł do PE Jan Olbrycht

Konferencje w Wenecji podsumowuje w wywiadzie z ks. Cezarym Chwilczyńskim poseł do PE  Jan Olbrycht

2016-10-24 09:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

FAFCE: polityka rodzinna ukształtuje przyszłość Europy

[ TEMATY ]

polityka

rodzina

Europa

Polityka rodzinna ukształtuje przyszłość Europy – taki wniosek płynie z wczorajszego webinarium zorganizowanego przez Europejską Federację Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) we współpracy z grupą roboczą Europejskiej Partii Ludowej (EPP) „Dialog międzykulturowy i religijny”. Spotkanie pod hasłem „Zmiana demograficzna i przyszłość Europy” prowadził polski poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.

Sekretarz generalny FAFCE Nicola Speranza przypomniał przestrogę papieża Franciszka, że bez rodziny w centrum naszej teraźniejszości nie będziemy mieli przyszłości. W kontekście niekorzystnej sytuacji demograficznej w Europie wskazał, że zmierzamy w kierunku „społeczeństwa jednopokoleniowego”. Dlatego konieczne jest prowadzenie „polityki skupionej na rodzinie”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję