Reklama

Anioł Pański

Papież: prawda o zmartwychwstaniu i zbawieniu dotyczy wszystkich

Prawda o zbawieniu, jakim Jezus obdarzył świat przez swe zmartwychwstanie, dotyczy wszystkich - powiedział dziś Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański. Nawiązując do czytanego dzisiaj w Kościele katolickim fragmentu Ewangelii Łukaszowej z pytaniem saduceuszy o życie po zmartwychwstaniu, papież podkreślił, że Jezus zapewnił nas wszystkich, że będzie ono inne niż obecne, w tym także małżeństwo - znak i narzędzie miłości Boga w tym świecie - zajaśnieje przemienione w pełnym świetle w chwalebnej komunii świętych w niebie.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty przypomniał, że czytany w dzisiejszą niedzielę fragment Ewangelii ukazuje Jezusa, którego saduceusze, nie wierzący w zmartwychwstanie, zapytali podchwytliwie, czyją żoną będzie w chwili powstania z martwych kobieta, która tu, na ziemi, miała siedmiu mężów. Jezus, świadom podstępu, wyjaśnił, że istnienie po śmierci będzie inne niż to na Ziemi. Pragnie On w ten sposób zaznaczyć, że jeśli na tym świecie wszystko ma swój początek i koniec, to po zmartwychwstaniu śmierci już nie będzie i będziemy przeżywali wszystko, również nasze więzi z Bogiem, w sposób przemieniony. Dotyczy to też małżeństwa, będącego znakiem i narzędziem miłości Boga w tym świecie, które "zajaśnieje przemienione w pełnym świetle w chwalebnej komunii świętych w niebie".

Papież podkreślił, że zbawienie przyniesione przez Jezusa na ziemię jest przeznaczone dla wszystkich, a życie zmartwychwstałych będzie podobne do życia aniołów, czyli "całkowicie zanurzone w świetle Boga, poświęcone Jego chwaleniu, w wieczności pełnej radości i pokoju".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednocześnie Franciszek zastrzegł, że zmartwychwstanie jest nowym rodzajem życia oraz fundamentem wiary i nadziei chrześcijańskiej. Wiara w nie "jest niezbędna, aby każdy nasz akt miłości chrześcijańskiej nie był ulotny i nie był celem samym w sobie, ale aby stał się ziarnem, które ma rozkwitnąć w ogrodzie Boga i wydać owoce życia wiecznego" - dodał papież.

Następnie odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie modlitwę maryjną i udzielił im błogosławieństwa apostolskiego.


Oto polski tekst rozważań papieskich:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

W kilka dni po uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnieniu Wiernych Zmarłych liturgia dzisiejszej niedzieli zachęca nas po raz kolejny do zastanowienia się nad tajemnicą zmartwychwstania. Ewangelia (por. Łk 20, 27-38) ukazuje Jezusa w konfrontacji z niektórymi saduceuszami, którzy nie wierzyli w zmartwychwstanie i pojmowali więź z Bogiem jedynie w wymiarze życia doczesnego. Aby więc ośmieszyć zmartwychwstanie a Jezusa postawić w trudnej sytuacji, przedstawili Mu paradoksalny i absurdalny przypadek kobiety, mającej siedmiu mężów, którzy wszyscy byli braćmi i którzy umierali jeden po drugim. Zapytali zatem złośliwie Jezusa: czyją żoną będzie ta kobieta w chwili zmartwychwstania (w. 33)?

Reklama

Jezus nie wpada w pułapkę i podkreśla prawdę o zmartwychwstaniu, wyjaśniając, że istnienie po śmierci będzie inne niż to na Ziemi. Daje swoim rozmówcom do zrozumienia, że nie można stosować kategorii tego świata do rzeczywistości, która wykracza poza ich zakres i jest większa niż to, co widzimy w tym życiu. Mówi bowiem: „Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani są za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić” (w. 34-35). Tymi słowami Jezus pragnie wyjaśnić, że na tym świecie przeżywamy realia tymczasowe, które mają swój koniec. Natomiast w życiu przyszłym, po zmartwychwstaniu, naszym horyzontem nie będzie już śmierć i będziemy przeżywali wszystko, również więzi ludzkie, w wymiarze Bożym, w sposób przemieniony. Także małżeństwo - znak i narzędzie miłości Boga na tym świecie - zajaśnieje przemienione w pełnym świetle w chwalebnej komunii świętych w Niebie.

„Dzieci nieba i zmartwychwstania” to nie mała grupa uprzywilejowanych, ale wszyscy mężczyźni i wszystkie kobiety, gdyż zbawienie, przyniesione przez Jezusa, jest dla wszystkich. A życie zmartwychwstałych będzie podobne do życia aniołów (por. w. 36), to znaczy całkowicie zanurzone w świetle Boga, całkowicie poświęcone chwaleniu Go, w wieczności pełnej radości i pokoju. Ale ostrożnie! Zmartwychwstanie nie jest tylko faktem powstania z martwych po śmierci, ale jest nowym rodzajem życia, którego doświadczamy już teraz. Jest to zwycięstwo nad nicością, którego już teraz możemy skosztować. Zmartwychwstanie jest fundamentem wiary i nadziei chrześcijańskiej! Gdyby nie było odniesienia do Nieba i do życia wiecznego, chrześcijaństwo sprowadzałoby się jedynie do etyki, do filozofii życia. Natomiast przesłanie wiary chrześcijańskiej pochodzi z nieba, objawił je Bóg i wykracza ono poza ten świat. Wiara w zmartwychwstanie jest istotna, aby każdy nasz czyn miłości chrześcijańskiej nie był przelotny ani celem samym w sobie, ale stał się ziarnem, które ma rozkwitnąć w ogrodzie Boga i wydać owoce życia wiecznego.

Reklama

Niech Maryja Panna, Królowa nieba i ziemi, utwierdza nas w nadziei zmartwychwstania i niech pomaga nam, aby słowo Jej Syna, zasiane w naszych sercach, owocowało dobrymi uczynkami.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu zgromadzonym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty wygłosił jeszcze kilka krótkich przesłań. Oto ich polski tekst:

Drodzy bracia i siostry,

Z okazji dzisiejszego Jubileuszu Więźniów chciałbym skierować apel na rzecz polepszenia warunków życia w więzieniach, aby w pełni szanowano ludzką godność uwięzionych. Pragnę ponadto podkreślić znaczenie rozważenia potrzeby takiego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, który nie byłby wyłącznie karzący, ale byłby też otwarty na nadzieję i perspektywę ponownego włączenia skazanego w społeczeństwo. W sposób szczególny przedkładam uwadze kompetentnych władz cywilnych możliwość ogłoszenia w tym Roku Świętym Miłosierdzia, aktu łaski wobec tych więźniów, których uzna się za odpowiednich do skorzystania z tego środka.

Dwa dni temu weszło w życie Porozumienie Paryskie [z grudnia 2015] dotyczące klimatu na naszej planecie. Ten ważny krok naprzód dowodzi, że ludzkość jest zdolna do współpracy na rzecz ochrony stworzenia (por. Laudato si', 13), by gospodarka służyła ludziom oraz aby budować pokój i sprawiedliwość. Jutro natomiast rozpocznie się w Marrakeszu w Maroku nowa sesja konferencji klimatycznej, której celem jest między innymi realizacja tego Porozumienia. Życzę, aby cały ten proces kierował się świadomością naszej odpowiedzialności za troskę o nasz wspólny dom.

Reklama

Wczoraj w Szkodrze w Albanii zostało ogłoszonych błogosławionymi trzydziestu ośmiu męczenników: dwóch biskupów, wielu księży i zakonników, jeden kleryk i kilkoro świeckich - ofiar niezwykle ciężkich prześladowań przez reżim ateistyczny, który przez długi czas panował w tym kraju w minionym wieku. Ludzie ci woleli znosić uwięzienie, tortury a w końcu też śmierć, aby pozostać wiernymi Chrystusowi i Kościołowi. Niech ich przykład pomaga nam znajdować w Panu siłę, która wspiera w trudnych chwilach oraz inspiruje postawy dobroci, przebaczenia i pokoju.

Pozdrawiam was wszystkich, pielgrzymów przybyłych z różnych krajów: rodziny, grupy parafialne, stowarzyszenia. Pozdrawiam szczególnie wiernych z Sydney i z San Sebastián de los Reyes, Rzymski Ośrodek Akademicki Fundacja i Wenezuelską Wspólnotę Katolicką we Włoszech; a także grupy z Adrii-Rovigo, Mendrisio, Roccadaspide, Nova Siri, Pomigliano D’Arco i Picerno.

Wszystkim życzę dobrej niedzieli. Proszę was, abyście nie zapominali modlić się za mnie. Smacznego i do zobaczenia!

2016-11-06 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Bóg przekształca nas i zmienia tak jak to zrobił z Piotrem i Pawłem

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

"Bóg przekształca nas i zmienia tak jak to zrobił z Piotrem i Pawłem" - powiedział Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież poprosił o modlitwę w intencji 24 arcybiskupów-metropolitów, którzy dzisiaj, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, otrzymali z jego rąk w Bazylice Watykańskiej paliusze. Był wśród nich abp Wojciech Polak, prymas Polski.

W krótkim rozważaniu papież przypomniał, że od czasów starożytnych Kościół Rzymu oddaje cześć apostołom Piotrowi i Pawłowi tego samego dnia - 29 czerwca. Zwrócił uwagę, że w obydwu apostołach łaska Chrystusa dokonała wielkich rzeczy i przekształciła ich po tym jak Szymon zaparł się Jezusa w dramatycznej chwili męki a Szaweł brutalnie prześladował chrześcijan. "Obydwaj przyjęli Bożą miłość i dali się przekształcić dzięki Jego miłosierdziu. Stali się w ten sposób przyjaciółmi i apostołami Chrystusa" - powiedział Franciszek. Nawiązując do nawrócenia św. Pawła w drodze do Damaszku papież przypomniał, że wydarzenie to wyznacza punkt zwrotny w jego życiu. "Wcześniej Paweł był zawziętym wrogiem Kościoła. Po tym wydarzeniu poświęcił całe swoje życie służbie Ewangelii" - powiedział Franciszek i dodał: "Także w naszym przypadku spotkanie ze Słowem Chrystusa może całkowicie zmienić nasze życie. Nie można słuchać Jego Słowa i trwać niewzruszenie na swoim stanowisku, być zamkniętym w swoich przyzwyczajeniach. Pobudza nas ono do przezwyciężenia egoizmu w naszych sercach, aby zdecydowanie iść za naszym Nauczycielem" - powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję