Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka bezdomnych na Jasną Górę

Tu nie jesteśmy bezdomni

– My jako Kościół, jako Caritas zawsze staramy się wam pomagać – mówił ks. prał. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, podczas 11. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Bezdomnych na Jasną Górę, która odbyła się 12 listopada. – Bezdomni mają prawo do dachu nad głową. To jest prawo każdego człowieka, by miał mieszkanie, strawę i godne życie. Jesteście na równi w godności z każdym człowiekiem, jesteście również dziećmi Boga. Mamy 55 takich ośrodków, a jak podają statystyki, bezdomnych jest 30 tys., ale wydaje się, że jest więcej – poinformował dyrektor Caritas Polska.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bezdomni

Beata Pieczykura

Oni z 20 diecezjalnych oddziałów Caritas (ok. tysiąc osób) wpatrywali się w oblicze Czarnej Madonny i uradowali się wzajemną obecnością oraz tych, którzy na co dzień świadczą im pomoc, księży, sióstr zakonnych, braci zakonnych, pracowników i wolontariuszy Caritas czy innych organizacji. Do domu Matki przybyli w ramach 11. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Bezdomnych na Jasną Górę zorganizowanej przez Caritas Polska wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Hasło pielgrzymki zaczerpnięte ze słów papieża Franciszka: „Kto rusza w drogę, by czynić dobro, już zbliża się do Boga i jest wspierany Jego pomocą” wyznaczało rytm spotkania. Zawiązanie wspólnoty animował zespół z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Wszystkich zebranych powitał ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, a pozdrowili ich senator Ryszard Majer, Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy i ks. prał. Marian Subocz, który również podziękował wszystkim, a sposób szczególny Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Świadectwem życia i z pielgrzymki bezdomnych z Jaworzna do św. Teresy od Dzieciątka Jezus do Lisieux podzielił się ks. Mirosław Tosza, założyciel Chrześcijańskiego Domu Modlitwy i Życia z Ubogimi wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie.

Rozważenie Drogi Krzyżowej poprowadzone przez podopieczne Przytuliska dla Kobiet Oaza w Częstochowie wprowadziło w najważniejszy punkt spotkania, którym była odprawiona w południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Mariana Subocza. Eucharystię koncelebrowali dyrektorzy diecezjalnych Caritas w Polsce. W homilii ks. Mirosław Tosza wyjaśniał, że niezrozumienie bezdomności wynika z tego, że potrzeby ludzi ubogich zostały redukowanie do rzeczy materialnych. Dlatego pytał: – Czego najbardziej potrzebują ludzie bezdomni? Oczywiście, potrzebują domu, ubranie, jedzenia, a przede wszystkim sensu, miłości, uznania, przyjaciół oraz Boga. Podkreślił więc, że wszyscy jesteśmy powołani do wzajemności, aby otrzymać miłość i dawać ją.

Reklama

W tym duchu powiedział: – Na Jasnej Górze nie jesteśmy bezdomni, tu jest nasz dom. Prośmy Maryję, by dała nam odwagę kochania tu i teraz, dawania tego, co jesteśmy w stanie dać, i nauczyła ufać Chrystusowi.

W geście solidarności z chorymi dziećmi ks. Andrzej Partika SAC, proboszcz parafii

Miłosierdzia w Częstochowie, zaprosił do włączenia się w akcję pomocy dla Dominika; aby to uczynić, wystarczy obciąć włosy na 1 mm, zrobić sobie zdjęcie i wysłać je na adres: fundacjaufamtobie@gmail.com.

Pielgrzymka to nie tylko wsparcie dla ducha, lecz także dla ciała. Na zakończenie więc bezdomni otrzymali ciepły posiłek oraz prowiant na drogę powrotną (przygotowane dla ok. tysiąca osób).

2016-11-12 17:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 35. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

[ TEMATY ]

Jasna Góra

trzeźwość

Julia A. Lewandowska

Na Jasnej Górze trwa 35. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Dwudniowa pielgrzymka połączona nocnym czuwaniem jest czasem ekspiacji za grzechy pijaństwa, modlitwy o odnowienie ducha trzeźwości w narodzie, zwłaszcza w pokoleniu młodych Polaków i Polek. Jest ona też okazją do spotkania się przedstawicieli wielu środowisk zaangażowanych w posługę na rzecz trzeźwości w Polsce. Hasłem przewodnim spotkania jest wezwanie św. Jana Pawła II: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!”.

Zdaniem bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości problem alkoholowy jest w Polsce bardzo poważny i trzeba mu przeciwdziałać. – Z niepokojem zauważamy nadmierne spożycie alkoholu w Polsce, a także negatywne i szkodliwe modele picia zakorzenione w naszym społeczeństwie – Bp Bronakowski wskazuje na zatrważające statystyki, które pokazują, ze ponad 1,5 miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, a 2 miliony osób doświadcza przemocy na tle alkoholowym. Rocznie 11 tys. Polaków umiera przez legalnie sprzedawany alkohol. Jeden punkt sprzedaży przypada dzisiaj na 250 mieszkańców. Liczba punktów sprzedaży czterokrotnie przekracza standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości zwraca także uwagę na osoby – a jest ich ok. 3 mln – które piją ryzykownie i szkodliwie. Oni przeważają liczebnie nad alkoholikami i na nich powinna być skupiona uwaga polityczna i dobry program polityki społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję