Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z życia Diecezjalnego Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim

Tegoroczne ferie zimowe w ośrodku DCK obfitowały w różnorodne spotkania rekolekcyjne. Podczas zimowego odpoczynku od nauki w dniach 19-21 stycznia odbyły się rekolekcje dla katechetów, które poprowadził ks. Edwin Miller. Jednocześnie w tym samym czasie w DCK przebywali wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Ryńska. W dniach 22-24 stycznia odbyły się rekolekcje wolontariuszy Toruńskiego Centrum Caritas, które prowadzili s. Dorota i ks. Piotr Rutkowski, a w terminie 23-25 stycznia zorganizowano rekolekcje dla członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży prowadzone przez ks. Bogdana Kołodziejczyka. 24 stycznia miał miejsce połączony z kuligiem pobyt grupy oazowej z parafii św. Antoniego w Toruniu, natomiast 25 stycznia podobny charakter miało spotkanie pracowników Radia Maryja. W dniach 26-29 stycznia rekolekcje dla maturzystów poprowadził ks. Sławomir Skonieczka, natomiast rekolekcjom dla ministrantów i lektorów w tym samym czasie przewodzili: ks. Paweł Kubasik, ks. Bogdan Kołodziejczyk i ks. Piotr Rutkowski. W dniach 30 i 31 stycznia w DCK przebywała grupa Neokatechumenatu z parafii św. Józefa w Toruniu.

10-lecie działalności Chóru

„Pueri Cantores Thorunienses”

15 marca br. przypada 10. rocznica powstania Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Thorunienses”. W niedzielę 14 marca o godz. 12.15 w katedrze Świętych Janów w Toruniu bp Andrzej Suski odprawi Mszę św. dziękczynną w intencji chórzystów i ich rodzin, podczas której śpiewać będzie Chór Katedralny.
W Niedzielę Palmową 4 kwietnia br. o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się uroczysty koncert jubileuszowy w wykonaniu solistów, Toruńskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Katedralnego. W programie m. in. Stabat Mater G. B. Pergolesiego i Kantata nr 182 (na Niedzielę Palmową) J. S. Bacha.
Podczas minionego 10-lecia Chór występował 352 razy, w tym 58 na różnych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Podczas 15 tournée zagranicznych odwiedził Niemcy, Włochy, Maltę, Stany Zjednoczone, Białoruś, Finlandię, Belgię, Szwajcarię, Francję, Słowenię. W konkursach krajowych i zagranicznych Chór zdobył trzykrotnie Grand Prix, 23 razy pierwsze miejsce, 4 razy - drugie, 2 razy - trzecie oraz 6 nagród publiczności. Chór śpiewał w 53 miejscowościach w Polsce i w 38 za granicą. Przez zespół przewinęło się 360 śpiewających chłopców.
Jako dyrygent wraz z chórem doskonaliłem swoje umiejętności artystyczne i podnosiłem kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu uzyskałem stopień naukowy doktora i doktora habilitowanego. Aktualnie jestem profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Roman Grucza - dyrygent Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Thorunienses”

Dekanat Brodnica

Śmierć misjonarki

Misjonarka s. Demetria Danuta Sobótka urodziła się 13 lipca 1941 r. w Brodnicy. Od dziecka spędzała czas w ochronce prowadzonej przez siostry zakonne. Już w wieku 6 lat przystąpiła do I Komunii św. Po ukończeniu nauki postanowiła wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Służebnic Maryi. Uczyniła to 2 sierpnia 1958 r. Obłóczyny miała 2 marca 1959 r. Śluby wieczyste przyjęła 3 maja 1966 r. W latach 1966-72 pracowała jako katechetka i zakrystianka na placówkach w Ujściu i w Czerniejewie. W 1972 r. udała się do pracy misyjnej w Szwecji do miejscowości Oskartöm. W 1985 r. została przeniesiona do Södertälje, gdzie przebywała do śmierci. S. M. Demetria zmarła 20 stycznia br. Została pochowana 27 stycznia w Szwecji. W tym dniu w brodnickiej farze odbyła się Msza św. w intencji Zmarłej.

mrk

Dekanat Chełmno

II Przegląd Kolęd i Pastorałek

31 stycznia br. z inicjatywy chełmińskiej parafii św. Józefa i działającego przy niej chóru „Schola Cantorum Pallotiniensis” pod dyrekcją Michała Rajewskiego i prezes Urszuli Burczyńskiej odbył się II Przegląd Kolęd i Pastorałek. Patronat nad Przeglądem objął Związek Chórów Kościelnych „Caecilianum” oddział w Bydgoszczy z prezes Anną Wójtowicz i dyrektorem artystycznym Mariuszem Kończalem.
Przegląd rozpoczął się uroczystą Mszą św., której przewodniczył proboszcz ks. Marek Borowski. Podczas Eucharystii wystapiły wszystkie chóry i zaśpiewano m.in. Gaude Mater Polonia pod dyr. Michała Rajewskiego oraz Hej, w dzień narodzenia i Z dalekiego kraju pod dyr. M. Kończala. W Przeglądzie wzięło udział siedem chórów reprezentujących diecezje: toruńską, pelplińską i gdańską. Koncert otworzył gospodarz - chór „Schola Cantorum Pallotiniensis” z Chełmna pod dyr. M. Rajewskiego, następnie wystąpiły: Chór im. bł. Stefana W. Frelichowskiego z parafii Matki Kościoła w Tczewie pod dyr. Piotra Motylińskiego, chór „Cantores Novienses” z Nowego pod dyr. Eugenii Butyńskiej, chór Zespołu Szkół w Unisławiu pod dyr. Mariusza Bartkowskiego i Barabry Fijałkowskiej, Wejherowski Chór Męski „Harmonia” pod dyr. Marcina Grzywacza, chór parafii św. Maksymiliana Kolbego z Torunia pod dyr. Mariana Grocholewskiego oraz chór Wydziału Teologicznego UMK „Tibi Domine” pod dyr. ks. dr. Mariusza Klimka. Na zakończenie Przeglądu organizatorzy wręczyli dyrygentom i prezesom pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez burmistrza Chełmna Mariusza Kędzierskiego. Serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi, Pani Prezes, Panu Dyrygentowi i chórowi z parafii św. Józefa w Chełmnie za wspaniały koncert.

Reklama

Agnieszka Łapczyńska

Dekanaty grudziądzkie

XII Światowy Dzień Chorego w kolegiacie

11 lutego o godz. 10.00 w kolegiacie św. Mikołaja w Grudziądzu ks. inf. Tadeusz Nowicki odprawił Mszę św. w intencji chorych parafian. Wielu z nich, mimo nie najlepszej pogody, dzięki życzliwej pomocy sąsiadów i przyjaciół mogło uczestniczyć w uroczystościach Niepokalanej Maryi z Lourdes. Ksiądz Infułat w homilii nawiązał do problemu cierpienia. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Jana Pawła II: „Każdy wkracza w cierpienie z typowo ludzkim sprzeciwem oraz pytaniem dlaczego? (...). Wiara w uczestnictwo w cierpieniach Chrystusa niesie jednak w sobie tę wewnętrzną pewność, że człowiek cierpiący «dopełnia braki udręk Chrystusa», że w duchowym wymiarze dzieła Odkupienia służy, podobnie jak Chrystus, zbawieniu swoich sióstr i braci”.
Po uroczystej Mszy św. w grudziądzkiej farze odbyło się specjalne nabożeństwo przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, następnie Ksiądz Infułat udzielił indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem wszystkim chorym i ich opiekunom. Nie zabrakło łez wzruszenia w oczach tych, którzy od wielu lat dźwigają krzyż choroby i cierpienia.

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Cantate Dominum...

1 lutego br. ks. prał. Stanisław Majewski, proboszcz Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny w Toruniu, w przeddzień zakończenia okresu Bożego Narodzenia, zaprosił do wspólnego śpiewania kolęd toruńskie chóry. Rozpoczynający się o godz. 14.30 przegląd kolęd uświetniły swoją obecnością następujące formacje chórzystów: „Tibi Domine”, „Lutnia”, „Copernicus”, „Con Anima” oraz chór parafii św. Maksymiliana w Toruniu. Całość występów koordynował oraz prowadził ks. dr Mariusz Klimek, któremu gorąco dziękujemy. On też przewodniczył wspólnej Eucharystii o godz. 16.00, podczas której zjednoczone chóry jako uwielbienie zaśpiewały najstarszą kolędę świata Adeste fideles. Na zakończenie spotkania po Mszy św. uczestnicy liturgii wraz z zaproszonymi gośćmi mogli wysłuchać 20-minutowego koncertu organowego w wykonaniu prof. Radosława Marca. Koncert ten był dla nas niezwykle ważny, ponieważ stanowił uwieńczenie prawie 5-miesięcznego montażu i instalacji nowo zakupionych organów, które odtąd zawsze grać będą w naszej świątyni na większą chwałę Bożą.
Panu Profesorowi, chórzystom, dyrygentom i prezesom chórów oraz uczestnikom tego kolędowania dziękujemy i pragniemy, by spotkania toruńskich śpiewaków na stałe wpisały się w kalendarz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Ks. Tomasz Drzymalski

Wkrótce

Zaproszenie na Szkołę Modlitwy

Duszpasterstwo Akademickie „Salomon” zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie z cyklu „Szkoła Modlitwy”, które odbędzie się 8 marca br. o godz. 19.00 w gmachu Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu przy ul. Mickiewicza 121. Spotkanie poprowadzi ks. Krzysztof Dębiec, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
Poniedziałkowe „spotkania tematyczne”, których część stanowi „Szkoła modlitwy”, skierowane są do wszystkich osób pragnących poszerzyć wiedzę religijną i życie modlitwy. Zapraszamy na nie nie tylko studentów, pracowników i absolwentów wyższych uczelni, ale także osoby, które szukają możliwości i dróg umacniania swojej wiary.

Ks. Marian Tomasz Kowalski

Zaproszenie na wykład otwarty

10 marca o godz. 20.00 w Auli WSD w Toruniu, przy placu ks. S. W. Frelichowskiego odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Kościół wobec wyzwań XXI w.”. Ks. dr hab. Janusz Gręźlikowski, wykładowca UMK, wygłosi prelekcję na temat: „Sytuacja prawna osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Możliwość orzeczenia nieważności małżeństwa”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 20-25.

Sobota, 18 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana I, papieża i męczennika

CZYTAJ DALEJ

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

[ TEMATY ]

prawa człowieka

Ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Wierzący czy niewierzący. Prawo to, bez względu na wyznanie gwarantuje każdemu człowiekowi najwyższy rangą akt normatywny jakim jest obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą Ustrojodawca w art. 25 ust. 2 stanowi: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.

CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17

[ TEMATY ]

Warszawa

kard. Kazimierz Nycz

Kard. Grzegorz Ryś

symbole religijne

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w przestrzeniach stołecznych urzędów. Jest to zapisane w jego wydanym w ub. tygodniu zarządzeniu dotyczącym “Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję