Reklama

Parafia Mariacka w Chełmie

Zimowy odpust na Górze Chełmskiej

22 lutego, w święto katedry Świętego Piotra, w bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Przewodniczył im bp Ryszard Karpiński. Obecny był również bp Mieczysław Cisło oraz kanonicy kapituły chełmskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas wszystkich niedzielnych Mszy św. wierni szczególną pamięcią modlitewną otaczali Jana Pawła II. W samo południe odmówili Anioł Pański oraz cząstkę Różańca. Potem, aż do wieczornej Mszy św., ten wielki czas modlitwy wypełniły indywidualne adoracje Najświętszego Sakramentu pielgrzymów z całego miasta. Główną część uroczystości rozpoczęła wieczorna procesja uliczna z kopią figurki Matki Bożej Fatimskiej. Od kościoła Rozesłania Świętych Apostołów aż do bazyliki Mariackiej tradycyjnie już poprowadził ją bp Ryszard Karpiński. Przez całą drogę wierni wraz z organistą Romualdem Turowskim śpiewali religijne pieśni, rozświetlając jednocześnie płomieniami pochodni i świec drogę Matce Bożej. Przy biciu dzwonów figurka została wniesiona do bazyliki.
Wieczornej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Ryszard Karpiński. Wśród celebransów był również bp Mieczysław Cisło. Słowo powitania do wszystkich uczestników uroczystości wygłosił proboszcz parafii mariackiej, ks. inf. Kazimierz Bownik. Wspomniał o wielu ważnych lutowych wydarzeniach, jakie wpisały się w historię sanktuarium maryjnego na Górze Chełmskiej. „Szesnaście lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł naszą świątynię do godności bazyliki. Dziesięć lat temu ówczesny metropolita lubelski abp Bolesław Pylak uroczyście ogłosił dekret utworzenia Kapituły Kolegiackiej przy bazylice chełmskiej. Osiem lat temu, również w lutym, witaliśmy w bazylice Matkę Bożą Fatimską, pielgrzymującą po całym świecie”. Ks. inf. Bownik wyraził wdzięczność księżom biskupom obecnym na uroczystości za budowanie tej tradycji, tak bardzo związanej z osobą św. Piotra i kultem Matki Bożej Fatimskiej. Poinformował również, że abp Józef Życiński mianował ks. Andrzeja Sternika, byłego wikariusza parafii Mariackiej, obecnie dyrektora Domu Spotkania w Dąbrowicy, kanonikiem honorowym chełmskiej kapituły. Następnie ks. Bownik jako dziekan kapituły chełmskiej odczytał stosowny dekret wydany w tej sprawie przez Metropolitę. W przywdzianiu szat i dystynkcji kanonickich pomogli ks. Sternikowi ks. kan. Wojciech Gorajski i ks. kan. Czesław Przech.
Kazanie odpustowe wygłosił bp Mieczysław Cisło. Przypomniał w nim o zobowiązaniu do szczególnych więzi z Papieżem wspólnot parafialnych, których świątynie mają rangę bazyliki. Taka więź powinna się przejawiać przede wszystkim modlitwą, wspólnotą wiary i wiernością nauczaniu papieskiemu. Ksiądz Biskup podkreślił, że Boża Opatrzność dała Jana Pawła II w szczególnym momencie dziejów Kościoła i świata po to, „aby mogły objawiać się wielkie dzieła Boże, kiedy zamierają ludzkie sumienia, słabnie nadzieja, kiedy gubi się człowiek. Papież stanowi dla innych swoisty punkt odniesienia. Zmienia historię świata, będąc znakiem sprzeciwu i nadziei. Głosząc wartości uniwersalne, potrafi bronić tego, co w człowieku własne, indywidualne. Potrafi przebaczyć i prosić o przebaczenie w imieniu Kościoła. Nie podlegając kategoriom mody, doraźnego zysku czy tanich kompromisów, uczy szacunku do każdej osoby. Nikogo nie wyłącza ze swojej pasterskiej miłości, nawet krytyków, gdyż uważa, że nikt nie jest stracony dla Chrystusa”. Bp Cisło zaznaczył, że w dzisiejszych czasach potrzeba głębokiej refleksji religijnej nad przesłaniem, jakie niesie papieski pontyfikat. Nawiązał do początków kapłańskiej posługi Jana Pawła II oraz jej późniejszych etapów. Wskazał na Janowy styl kontemplacji ukrzyżowanego Chrystusa, przejawiający się w każdym pochyleniu Papieża nad chorym, niepełnosprawnym, cierpiącym i umierającym człowiekiem. Ksiądz Biskup mówił również o Janie Pawle II jako apostole troszczącym się o Kościoły lokalne. „Papież przywołuje do jedności Kościoła oraz wierności w sytuacjach trudnej i źle pojętej demokratyzacji wiary oraz liberalizacji moralnych wymagań. Broni tradycji, a jednocześnie szuka nowych rozwiązań przez wnikliwe odczytywanie znaków czasu. Taki jest Jan Paweł II: człowiek zawierzenia, biskup Rzymu, obywatel świata, budowniczy mostów pomiędzy brzegami wszelkich ludzkich podziałów” - zakończył bp Cisło.
Bezpośrednio po odpustowej Eucharystii w bazylice rozpoczęło się nabożeństwo Różańca fatimskiego. Wieczór odpustu papieskiego w chełmskiej bazylice zakończył Apel Jasnogórski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję