Reklama

Dylematy blondynki

Apage, satana!... czyli o leczeniu kompleksów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kompleksy potrafią zatruć człowiekowi życie. I nie chodzi o jakieś tam głupstwa związane z nadwagą, kształtem nosa czy głębokością zmarszczek. Z takimi problemami nawet blondynka nieźle sobie radzi. Najtrudniejszy jest kompleks niewłaściwego życiorysu. Bo okazuje się, że wielu z nas paskudnie czuje się w swoim „tu i teraz”. Tam, gdzie jesteśmy, zazwyczaj dzieje się źle. Szef jest beznadziejnie głupi, koledzy - szkoda gadać, same barany, pieniędzy - nawet jak na lekarstwo - za mało, a harować trzeba od świtu do nocy. Po prostu totalna klapa. Natomiast innym wiedzie się świetnie, pracę mają lekką, łatwą i przyjemną. Urlopy spędzają w ciepłych krajach, a samochody zmieniają jak rękawiczki. Żyć nie umierać. I jeszcze narzekają! Sami nie wiedzą, czego chcą. Gdyby tak zamienili się z nami, toby dopiero zobaczyli!
Dziwnie się na tym Bożym świecie poplątało; najwyraźniej diablisko musiało nieźle machać ogonem, bo jakoś tak nic nie jest na swoim miejscu. Gdybyśmy byli np. burmistrzem - już dawno byśmy zrobili porządek z tym czy tamtym bałaganem. Niejeden szef pozbyłby się kłopotów, gdyby pozwolił nam wściubić nos w jego sprawy. O ile łatwiej byłoby rodzicom, gdyby zajęli się swoimi dziećmi tak, jak radzi szkoła. A szkoła? Przecież nie byłoby ciągłego narzekania i skandalicznych afer z udziałem małolatów, gdyby ta łaskawie pozwoliła rozwijać uczniom wrodzone talenty bez nakładania uciążliwych obowiązków, które krępują wolność młodego człowieka!
Wszystkim dziś wiadomo - dobrze nie jest. Od tego oczywistego stwierdzenia zaczęła naprawę polskiej rzeczywistości bezkompleksowa ekipa naszego rządu. Uczciwie trzeba przyznać, że nasi przywódcy dobrze wiedzieli, jak złu zaradzić. Wszelkim narodowym kompleksom powiedzieli bezpardonowe „Nie”. I rozpoczęli misterną zagrywkę, by wyeliminować ewentualnych sabotażystów. Niestety, przyczyny obiektywne ciągle przeszkadzały w tasowaniu, a zwłaszcza rozdawaniu, kart. W końcu okazało się, że to rękawy były za szerokie i wszystkie zakamuflowane na czarną godzinę asy powypadały, tak że partyjka jakoś się rozleciała. Gracze, co prawda, próbują wymieniać poszczególne figury, ale niemrawo im to idzie. Przyjdzie czartu duszę sprzedać. Negocjacje już się chyba rozpoczęły, bo diabeł zagnał do roboty baby. Biedaczysko już sam nie daje rady.
Wieść medialna piekielną czyni już wrzawę, że eseldowskie posłanki zakasały rękawy i ostro wzięły się do zbawiania rodaków. Jeśli ci nie mają co do garnka włożyć, to niechże radują się innymi uciechami, głównie erotycznymi. Róbta, co chceta w pełnym wydaniu: aborcja na życzenie, tania antykoncepcja finansowana przez państwo, lekcje wychowania seksualnego dla dzieci od pierwszej klasy podstawówki, legalizacja związków homoseksualnych i domów publicznych. I niech nikt nie mówi, że lewica nie dba o interesy ludu pracującego - prostytutki miałyby zagwarantowaną emeryturę, opiekę socjalną i zdrowotną! Ciekawam, komu panie posłanki szykują ciepłe łożnice w instytucjach rozkoszy? Same już są raczej po przejściach, ale może nowy narybek w sam raz się nada? Nie będzie sarkania na bezrobocie młodych panienek, a ciężko harującym proletariuszom spod wiadomej gwiazdy też się coś od klubu należy. W kuluarach już się rozniosło, że nowy szef partyjki zainstalował w swoim klubie nową żarówkę. Na razie świeci zielonym światłem, ale gdy wszystko będzie gotowe, znów sie włączy właściwe: bordo-love.
Z zupełnie innym kompleksem zmierzył się pomysłowy producent alkoholu, który nie mógł ścierpieć, że Polacy to na ogół ani be, ani me w innej, oprócz łacińskiej, mowie nie potrafią wykrztusić. W dodatku i ta znajomość języka Horacego jest mocno kuchenna i na salony się nie nadaje. Zorganizował więc błyskawiczny kurs języka angielskiego. Pod warunkiem wszakże, że przyszły miłośnik Conrada w oryginale zakupi cztery flaszki polskiego trunku. Do każdej z nich dodał - gratis ma się rozumieć - kolejną płytę do nauki języka narodów cywilizowanych. W ten oto prosty sposób połączył patriotyczne wychowanie z obywatelskim obowiązkiem. Nie mogę tylko rozgryźć, czy mocny trunek ma ułatwić naukę, bądź co bądź, bełkotliwego języka, czy też słuchanie obcego bełkotu ma skłonić przyszłych poliglotów do testownia dwóch litrów gorzały podczas lekcji. No cóż, zawsze martwił mnie ten mój kompleks rozdwojenia logiki.
Tak, tak, kompleksy to brzydka i raczej nieuleczalna choroba. Ale niech nas Pan Bóg broni przed tymi, co mają na nią lekarstwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Rafał Bogacki, metropolita katowicki abp Adrian Galbas w zaproszeniu do męskiej części diecezjan nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki „Jestem w Kościele”. Hierarcha zaapelował przy tym o przyjrzenie się w Piekarach wspólnej obecności wiernych w Kościele i próbę odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby była ona jeszcze intensywniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję