Reklama

Niedziela w Warszawie

„Cud” podczas Wigilii bezdomnych w Jadłodajni na Miodowej

Wigilia dla bezdomnych i ubogich w Jadłodajni przy ul. Miodowej w Warszawie to już tradycja. Przed tegorocznymi świętami na wspólnej, symbolicznej wieczerzy wigilijnej zgromadziły się setki potrzebujących. Wolontariusze Fundacji Kapucyńskiej nie kryli zaskoczenia rzeszą osób, które przyszyły podzielić się opłatkiem oraz zjeść ciepły posiłek. Tego wieczoru wszyscy doświadczyli też swoistego cudu.

[ TEMATY ]

Warszawa

bezdomni

wigilia

Edyta Foryś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widok setek potrzebujących osób, które nie spędzają Świąt Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie, zaciszu domowego ciepła, w tle święcącej choinki i śpiewu kolęd, porusza niejedno serce. Dobrze, że są takie organizacje Fundacja Kapucyńska, która wraz z Braćmi Mniejszymi Kapucynami przy ul. Miodowej od lat dba o to, aby te osoby poczuły choć namiastkę tego świątecznego czasu.

W tym roku stało się coś, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Tego wieczoru przygotowani byli, podobnie jak w ubiegłym roku, na około 150 uczestników. Tymczasem po otwarciu drzwi do Jadłodajni na Miodowej, nie było widać końca wchodzących bezdomnych. – Organizowana przez nas Wigilia zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem, ale w tym roku przyszło wyjątkowo dużo osób – mówi Edyta Foryś z Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego. W sumie przybyło około setki osób więcej. Wolontariusze byli nie tylko zaskoczeni tak liczną frekwencją, ale zastanawiali się także nad tym, jak podzielić wśród tylu potrzebujących przygotowaną ilość posiłków. Nie było wątpliwości, że może zabraknąć jedzenia…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Edyta Foryś

Tymczasem tego wieczoru wszyscy uczestniczący w tej Wigilii naocznie zobaczyli, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. W czasie, kiedy śpiewano kolędy i dzielono się opłatkiem, niespodziewanie do kuchni braci kapucynów przyjechała tajemnicza dziewczyna… z ogromną ilością jedzenia! Jak mówiła, tego dnia w pracy po przedświątecznym spotkaniu pozostały gigantyczne ilości wigilijnych posiłków. – Nie mogłam pozwolić na to, żeby zmarnowały się, postanowiłam przywieźć je do braci kapucynów, wiedząc, że na pewno tutaj nakarmią potrzebujących – opowiada „Niedzieli” Justyna. Pytana, o to czy wiedziała, że akurat tego wieczora odbywa się Wigilia bezdomnych i mogło zabraknąć jedzenia, odpowiada: – Przyjechałam tak po prostu, nie mając świadomości, że akurat w tym momencie potrzebne są dodatkowe posiłki. To Pan Bóg mnie tutaj przysłał – wyznaje.

Reklama

– Wszystko co robimy dla Was, czynimy w Jego imię. Dla Niego i dla naszego wspólnego dobra. Wierzę, w to że właśnie On tutaj nas wszystkich sprowadza, dlatego te święta są tak niezwykle ważne – mówił do bezdomnych i ubogich Radosław Pazura, który jest fundatorem Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego. – Życzę, abyśmy wszyscy umieli się na nowo odradzać i zabijać w sobie starego człowieka. Znajdujmy to, co nas buduje i daje nadzieję. Życzę Wam i nam siły, która pozwoli iść do przodu oraz wyciągać wnioski z tego, co złe w naszym życiu. Szukajmy tego, co prowadzi ku dobru – mówił Radosław Pazura, wyrażając nadzieję, że Fundacja Kapucyńska będzie miejscem, które dzięki licznym ofertom pomocy pozwoli jej podopiecznym rozpoczynać nowe życie.

Edyta Foryś

– Jezus Chrystus chce być z Tobą, w Twoich doświadczeniach, biedzie, również w tym, że być może nie znalazło się dla Ciebie miejscq, tak jak dla Niego nie było miejsca w gospodzie – zwrócił się do uczestników tego wigilijnego spotkania brat Michał Gawroński, duszpasterz bezdomnych. – On jest we wszystkim, co dzieje się w naszym życiu. Wie, co to znaczy, kiedy nie ma dla kogoś miejsca, kiedy jest ubogo i zimno, kiedy jest się zostawionym – mówił brat Michał, zachęcając do czytania Słowa Bożego.

To był bardzo wzruszający wieczór. Na wielu twarzach bezdomnych i ubogich, mimo pozornej radości, można było zobaczyć smutek i nostalgię często za tym, co utracili. Widać było tęsknotę za świętami Bożego Narodzenia, które zamiast wśród najbliższych, spędzają we własnym gronie lub samotnie na ulicy. Fundacja Kapucyńska dzięki hojności wielu osób przygotowała dla swoich podopiecznych świąteczne paczki.

2016-12-23 15:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko symbol

Niedziela wrocławska 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

świeca

wigilia

Grzegorz Kryszczuk/Niedziela

Paweł Trawka i s. Magdalena Stachura zachęcają do zakupu świecy wigilijnej

Paweł Trawka i s. Magdalena Stachura zachęcają do zakupu świecy wigilijnej

Na przestrzeni lat stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko zwykła świeczka.

To również znak, że pamiętamy i wspieramy tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy materialnej. Świeca z logo Caritas to kontynuacja przepięknej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy, która w tym roku odbywa się po raz dwudziesty ósmy.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję