Reklama

Parafia św. w Kurzelowie

Z gnieźnieńskimi korzeniami

Niedziela kielecka 17/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dobrach archidiecezji gnieźnieńskiej

Początki Kurzelowa sięgają wczesnego średniowiecza, kiedy to miejscowość z przysiółkami stała się własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Było to w 1136 r. Właśnie dobra kurzelowskie, wraz z powstałym na tym terenie drewnianym kościółkiem pw. św. Wojciecha, stanowiły później podstawę do utworzenia parafii, z woli abp. Skotnickiego Bogorii. Dzięki jego hojności powstał w Kurzelowie nowy murowany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Istnieje on do dziś i nadal służy celom sakralnym. Kościół kryje liczne, niezwykłe skarby. Bogato zdobiona monstrancja gotycka, tak jak i stary przepięknie haftowany ornat, były już wystawiane na targach SacroEkspo w Kielcach. Kościół reprezentuje styl gotycki i posiada dość oryginalne, jak na ziemie polskie, rozwiązania architektoniczne - sklepienie palmowe.
W 1285 r. Kurzelów otrzymał przywileje miejskie. Nadanie praw miejskich dało młodemu miastu możliwość rozwoju gospodarczego. Powstało tu wiele cechów. Prężnie rozwijał się handel i rzemiosło. Wszystko to stworzyło również podstawy do rozwoju nauki.
Pod koniec XII w. w Kurzelowie powstała kapituła kolegiacka. Tworzące ją grono kapłanów-kanoników wspomagało pracę biskupów w terenie, prowadziło duszpasterstwo wśród wiernych, ale też zajmowało się upowszechnieniem oświaty i kultury. Z inicjatywy kapituły powołano w 1369 r. szkołę kolegiacką. Z czasem w miasteczku powstała również biblioteka parafialna. Mało kto zapewne wie, iż kilkunastu matematyków Uniwersytetu Jagiellońskiego wyszło właśnie z kurzelowskiej szkoły kolegiackiej.

Matematycy rodem z Kurzelowa

W epoce humanizmu Akademia Krakowska kształciła w swoich murach wielu kurzelowskich studentów. Niektórzy z nich stali się wybitnymi naukowcami i zapisali się piękną kartą w historii. Grono znakomitych postaci otwiera ks. Jan Muszczyński. Uzyskawszy gruntowne wykształcenie w uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, a potem w Akademii Krakowskiej, w 1558 r., jako 26-letni docent, prowadził wykłady z astrologii. Muszczyński, swoją długoletnią pracą naukową, przyczynił się do upowszechnienia teorii Mikołaja Kopernika w Akademii. Następcą jego został Stanisław Jakobczyk - matematyk i astronom, kontynuator teorii Kopernika, wybitny humanista, który w 1565 r. wykładał arytmetykę na Uniwersytecie, a trzy lata później zajął katedrę astrologii i przyjął świecenia kapłańskie. Wykształcenie uzupełniał poza granicami kraju, podróżując po Zachodniej Europie. Zasłynął, tak jak i jego poprzednik, z pasji do książek. Bogaty księgozbiór gromadzony przez lata pracy badawczej i naukowej, przejął jego kuzyn Jan Brożek. Wspominając najznamienitsze nazwiska z rodu „Kurzelowitów”, nie sposób nie wymienić też Pawła Herki - specjalisty w dziedzinie geometrii, geodezji i astronomii. Najwybitniejszym przedstawicielem „kurzelowskiej dynastii” i czołowym propagatorem nauki Kopernika był jednak wspomniany już ks. Jan Brożek. Zakres jego studiów zainteresowań i horyzontów badawczych był, jak przystało na człowieka renesansu, bardzo rozległy. Oprócz matematyki i astronomii studiował: teologię, filozofię, medycynę, miernictwo, geografię, retorykę, muzykę. Od 1614 r. objął katedrę astrologii i stanowisko to zajmował przez 15 lat. Był autorem wielu rozpraw naukowych i licznych cennych opracowań.

Ich mała ojczyzna

W ciągu długich lat kierowania parafią, przy ofiarności i wspólnej pracy wiernych, proboszczowi ks. Danielowi Wojciechowskiemu, który jest gospodarzem w parafii od 1986 r., udało się przeprowadzić szereg prac renowacyjnych i remontowych. Dla wiernych, mieszkających z dala od kościoła parafialnego, wyremontowano kaplice w Ciemięnikach i Gościęcinie. Nowe kaplice powstały w Dankowie Dużym oraz w Komparzewie. Proboszcz dba również o wygląd kościoła parafialnego. W ostatnich latach wykonano wiele prac wewnątrz i na zewnątrz świątyni, a wszystkie ołtarze mają nowe złocenia. W pracy duszpasterskiej Księdzu Proboszczowi pomaga wikariusz ks. Tomasz Baranowski.
W parafii bogatą tradycję mają nabożeństwa maryjne. Pierwsze bractwo różańcowe powstało kilkaset lat temu. Teraz jest tu przynajmniej kilkanaście kół różańcowych. Wierni licznie biorą udział w nabożeństwie fatimskim. Proboszcza cieszy też duża frekwencja na niedzielnej Eucharystii oraz ilość osób przystępujących do Komunii św.
Wierni angażują się w duszpasterstwo w różny sposób. Podczas liturgii przy ołtarzu widać nie tylko grupę ministrantów, których w sumie jest pięćdziesięciu. Są także dziewczęta, które przygotowują śpiew i czytania. Wszelkie uroczystości - czy to kościelne, czy patriotyczne - wspiera orkiestra dęta z Kurzelowa, a także strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej. Piękną oprawę mają tu każdego roku dożynki. Tradycją się stało przygotowywanie na tę uroczystość wieńców i ozdób, które można potem podziwiać w kościele parafialnym.
Parafianie z niezwykła troską pielęgnują tradycje patriotyczne. Obchodzą uroczyście większe święta narodowe. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są opowieści o przechowywaniu powstańców przed carskim wojskiem w piecach chlebowych, o mylnym podawaniu kierunku marszu partyzantów. W czasie II wojny na leśnych terenach rozwinęła się doskonale partyzantka AK. Ślady potyczek i bitew, groby żołnierzy AK można odnaleźć na tym terenie w wielu miejscach. Znamiennym jest fakt, w latach powojennych, kiedy wszystkie nazwy patriotyczne były sukcesywnie niszczone, a pamięć o bohaterach deptana przez „władzę ludową”, w Kurzelowie udało się zachować nazwę ulicy Armii Krajowej. Każda ważna uroczystość patriotyczna rozpoczyna się od Mszy św. w kościele. Licznie uczestniczą w nich mieszkańcy, ale też przedstawiciele szkoły im. Jana Brożka i gminy.
Tak, jak w wielu podobnych miejscowościach, tak i w Kurzelowie mieszkańcy borykają się z problemem bezrobocia. Społeczeństwo ubożeje. Młodzi często stąd uciekają. Kształcą się i wyjeżdżają „za chlebem”. Czas rozkwitu miasteczka przeminął już dawno. Jednak mieszkańcy Kurzelowa przechowują pamięć o tych świetnych czasach swojej małej ojczyzny. Upowszechnianiu wiedzy o tym terenie, służą pasje historyczne ks. Daniela Wojciechowskiego. Na kartach licznych swoich opracowań, popularyzuje wiedzę o regionie, o wybitnych postaciach pochodzących z tego terenu i ich osiągnięciach. A parafianie chętnie sięgają po taką lekturę. Mimo licznych obowiązków, znajduje czas na pisanie. Obecnie przygotowuje do druku książkę o życiu i męczeńskiej śmierci ks. Oborskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

2024-05-09 16:20

[ TEMATY ]

skarb

świętokrzyskie

Vasilev Evgenii/fotolia.com

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.

Jak powiedział PAP Sebastian Grabowiec, prezes Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej w ramach prowadzonych badań poszukiwaczom udało się namierzyć zbiór srebrnych i złotych monet z pierwszej połowy XVII w. i początku XVIII w., w tym orty, szóstaki, patagony, krajcary, kopiejki. Natomiast jednym z najciekawszych znalezisk był złoty dukat hamburski z 1648 r., z wizerunkiem Madonny z dzieciątkiem, przebity przy krawędzi monety, co sugeruje, że mógł on pełnić funkcję medalika.

CZYTAJ DALEJ

Bulla o Roku Świętym 2025

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

„Rzeczpospolita”: Polska jednym z głównych celów rosyjskich hakerów

2024-05-10 07:28

[ TEMATY ]

cyberprzestępcy

cyberatak

fot. canva

Polska znalazła się w gronie krajów, najczęściej atakowanych przez hakerów z Rosji - pisze w piątek „Rzeczpospolita”. Według cytowanych przez gazetę danych, od stycznia liczba ataków wzrosła o 60 proc., a w ciągu pół roku o 130 proc.

„Rzeczpospolita” przywołuje najnowsze analizy izraelskiej firmy Check Point Software (CP), do których dotarła. Wynika z nich, że co tydzień polskie firmy i instytucje atakowane są średnio 1430 razy. Tymczasem na Węgrzech ten wskaźnik to 1390, w Niemczech – 1011, na Łotwie 660 razy. Tylko w Czechach instytucje muszą odpierać więcej ataków, bo blisko 2000 tygodniowo - podkreśla gazeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję