Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: Jezus nie ma dzisiaj zbyt wielu przyjaciół

„Jezus ze swoją moralna nauką nie ma dzisiaj zbyt wielu przyjaciół w parlamentach światowych” – podkreślił biskup Ignacy Dec. Biskup Świdnicki przewodnicząc 8 kwietnia Eucharystii na stadionie miejskim w Wałbrzychu, pod Krzyżem milenijnym na Chełmcu, w 12. rocznicę pogrzebu św. Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

Niedziela Palmowa

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszej części homilii bp Dec rozważał przesłanie proroctwa Ezechiela analizując wizję czasów mesjańskich. „Prorok zapowiadał nie tylko instytucjonalne połączenie rozbitych części narodu, ale także zasadniczą zmianę jakościową tej zjednoczonej, nowej wspólnoty, na której czele będzie jedyny Pasterz - Mesjasz” – podkreślił biskup świdnicki.

W kolejnej części homilii hierarcha wskazywał na ludzi XXI wieku, mówiąc, w jaki sposób reagują na dzieło Jezusa, jako dzieło prawdy Ewangelii oraz dzieło miłości objawione w śmierci na krzyżu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Po dwudziestu wiekach historii chrześcijaństwa, zauważamy, że sytuacja w świecie mimo dzisiejszych komputerów i Internetu podobna jest do opisanej w Ewangelii postawy Najwyższej Rady, Sanhedrynu, a także postawy Kajfasza, Heroda i Piłata wobec Pana Jezusa. Podobne postawy możemy odnaleźć dzisiaj na wielu areopagach świata, także w Unii Europejskiej” – mówił bp Dec, kontynuując: „Jezus ze swoją nauką moralną nie ma dzisiaj zbyt wielu przyjaciół w parlamentach światowych. Widzimy, że jest dzisiaj nielubiany w świecie kultury, nauki, prawodawstwa” – ubolewał hierarcha.

Reklama

„Wiemy, że z gleby chrześcijaństwa wyrosły najpiękniejsze pomniki kultury europejskiej. Europie trzeba przywrócić zdrowy fundament, którym jest Dekalog i wartości chrześcijańskie. Nie wystarczą wartości gospodarcze, ekonomiczne. Potrzebne są wartości etyczne i religijne. Brak granic, swoboda przepływu towarów i ludzi, wspólna waluta nie wystarczą do zbudowania trwałej wspólnoty” – mówił kaznodzieja.

Wskazując na inne podobieństwa obecnego czasu do czasu ziemskiego życia Chrystusa biskup świdnicki podkreślał, że wśród tłumu, który przybył do Jerozolimy na święto Paschy, który krzyczał „Hosanna Synowi Dawidowemu”, nie było nikogo, kto by potem na dziedzińcu Piłata stanął w Jego obronie.

„Ileż dzisiaj mamy obojętności wobec spraw religijnych, nie tylko w sektorze życia publicznego, ale także w naszych rodzinach, parafiach” – mówił ordynariusz.

Następnie biskup świdnicki odnosząc się do 100-lecia objawień w Fatimie przypomniał, kim była Matka Boża Fatimska w życiu św. Jana Pawła II, w której widział nie tylko najbliższą osobę swego życia, ale także prowadził do Niej cały Kościół, jako do swojej Matki.

Spotkanie modlitewne rozpoczęło się nabożeństwem Drogi Krzyżowej przygotowanej przez młodzież. Po czym, nastąpiła uroczysta Msza święta, którą koncelebrowało wielu kapłanów, m.in. biskup pomocniczy Adam Bałabuch. W Eucharystii uczestniczyli mieszkańcy Wałbrzycha oraz wierni diecezji świdnickiej. Wśród przybyłych na stadion nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych oraz parlamentarzystów.

Modlitwie towarzyszyła intencja dziękczynna za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II oraz błagalna za ofiary i poszkodowanych w katastrofie budowlanej w Świebodzicach.

Tegoroczne spotkanie było transmitowane przez TV TRWAM i Radio „Maryja”.

2017-04-09 15:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Różaniec jako odpowiedź na cierpienie

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

Matka Boża Bolesna

kolegiata w Wałbrzychu

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec podczas homilii w wałbrzyskiej kolegiacie

Bp Ignacy Dec podczas homilii w wałbrzyskiej kolegiacie

Tegoroczny odpust ku czci NMP Bolesnej w kościele Świętych Aniołów Stróżów Wałbrzychu miał szczególny wymiar, gdyż odbywał się w obliczu tragedii powodzi, która dotknęła wiele rodzin.

Modlitwy w intencji powodzian towarzyszyły każdej modlitwie, a Matka Boża Bolesna, od 15 lat ponownie patronka miasta, była źródłem duchowego wsparcia i nadziei dla dotkniętych nieszczęściem.
CZYTAJ DALEJ

Wiara, rap i prawdziwe życie!

2025-10-01 19:42

Archiwum organizatorów

Parafia św. Andrzeja na Wrocławskich Stabłowicach zaprasza na spotkanie z RapPedagogiem

Parafia św. Andrzeja na Wrocławskich Stabłowicach zaprasza na spotkanie z RapPedagogiem

Już w tę niedzielę, 5 października, parafia św. Andrzeja Apostoła na Wrocławskich Stabłowicach zaprasza na wyjątkowe spotkania z Dobromirem Makowskim – RapPedagogiem – pedagogiem, streetworkerem, wykładowcą i raperem, który dzieli się swoją historią życia, nawrócenia i działania Boga.

– To nie będzie typowy wykład. Będzie HIP-HOP, prawdziwe świadectwo i rozmowa – wszystko, co porusza i zostaje w sercu – zachęcają organizatorzy. O godzinie 16.00 rozpocznie się spotkanie RapPedagoga z rodzicami, a o godzinie 19.00 spotkanie z młodymi. Zaproszona jest młodzież od 7 klasy szkoły podstawowej. Wstęp na oba spotkania jest wolny!
CZYTAJ DALEJ

Różaniec z Aniołami - tajemnice światła

2025-10-01 20:54

[ TEMATY ]

różaniec

Anioł Stróż

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa różańcowa jest wzniesieniem serca do Boga, który przychodzi, aby zbawiać człowieka. Modlitwa różańcowa - jak przypominał nam Ojciec Święty Jan Paweł II - jest modlitwą kontemplacyjną.

Gdy Jezus został ochrzczony, otworzyły się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica na Niego, a głos z nieba mówił: "Ten jest Mój Syn Umiłowany, w którym mam upodobanie", i te same słowa dotyczą każdego ochrzczonego dziecka, bowiem chrzest czyni nas dziećmi Bożymi, a obrzędowi temu towarzyszą Aniołowie, którzy stoją na straży życia. I tak Anioł oznajmił matce Samsona, iż Bóg da jej syna, który wyzwoli Izraelitów z ręki Filistynów. Również Anioł Gabriel zwiastuje Zachariaszowi, że jego żona pocznie syna Jana Chrzciciela, a Najświętszej Maryi Niepokalanej oznajmia, że będzie Matką Syna Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję