Reklama

O Rodzinę Bogiem silną

4 czerwca już po raz piąty rozpoczęły się „Radomszczańskie Dni Rodziny”. Tak jak w latach ubiegłych, ich współorganizatorami byli: Civitas Christiana, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Urząd Miasta w Radomsku, Fundacja Inicjatyw Kulturalnych i Międzyszkolna Komisja Oświaty NSZZ „Solidarność” Powiatu Radomszczańskiego. Patronat medialny nad całością objęli: Radio Fiat, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Gazeta Radomszczańska i telewizja NTL. Inauguracją liturgiczną Dni była Msza św. sprawowana w kolegiacie św. Lamberta 6 czerwca, podczas której homilię poruszającą temat „Jedność Trójcy Świętej obrazem jedności małżeńskiej i rodzinnej” wygłosił ks. dr Jan Mikulski - krajowy moderator Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne Dni obfitowały w konkursy i festyny rodzinne. Nie zabrakło spotkań z ludźmi kultury, reprezentantami mediów, świata polityki. Radomszczanie mieli możliwość pogłębić nie tylko swoją wiedzę, ale i wiarę, bo większości spotkań towarzyszyły Msze św.

Spotkania, festyny, konkursy

Już 4 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku młodzież, a po południu w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej małżonkowie i katecheci wysłuchali wykładów dr. Jacka Pulikowskiego - konsultora Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Ich temat wyznaczały problemy, którymi dr Pulikowski zajmuje się na co dzień: miłość narzeczeńska, małżeńska oraz relacje między kobietą a mężczyzną. Wszystko poparte katolicką nauką Kościoła, ukazane zostało w kontekście dokumentów Stolicy Apostolskiej i prac wybitnych naukowców nurtu chrześcijańskiego.
7 czerwca w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 7 miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu Rodzina: korzenie i skrzydła oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Stało się ono pretekstem do spotkania z red. Katarzyną Woynarowską, naszą redakcyjną koleżanką, która tym razem wystąpiła w roli autorki książki pt. Dekalog nasz powszedni. Tego samego dnia radomszczanie mieli jeszcze okazję wysłuchać wykładu prof. dr hab. Jerzego Buzka nt.: Rodzina fundamentem Unii Europejskiej. Wyjątkowo bogaty program przygotowano 8 czerwca. Jego główny temat można streścić hasłem Ku życiu. Mieścił się w nim nie tylko przegląd spektakli o tematyce profilaktycznej, wykład Laury Gallas-Żelińskiej Sekty - mity i zagrożenia, ale również popołudniowa projekcja filmu Moja droga do Prawdy, prezentującego postać niezłomnego obrońcy życia śp. prof. Wł. Fijałkowskiego. Możliwość codziennego realizowania tego hasła mieszkańcy Radomska i okolic będą mieć zapewne w otwartej i poświęconej tego dnia przez ks. prał. Jana Wilka - konsultora Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny i dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej - Poradni małżeńsko-rodzinnej przy parafii św. Marii Magdaleny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Umocnieni wiarą

Również 8 czerwca w kościele św. Jana Chrzciciela tradycyjnie już młodzież, grono pedagogiczne i pracownicy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej modlili się z okazji patronalnego święta. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jan Wilk, który wygłosił również homilię, a po Eucharystii spotkał się z młodymi ludźmi.
Kolejny dzień radomszczańskiego święta rodziny rozpoczęło spotkanie z historykiem, dziennikarzem i politykiem - Jarosławem Sellinem. Z racji pełnionych przez niego obecnie obowiązków członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji temat prelekcji brzmiał: Media w rodzinie: bogactwo i zagrożenia. Odnosząc się do dokumentów Stolicy Apostolskiej dotyczących mediów, Prelegent wykazał różnice między misją środków przekazu, a tym, co najczęściej one prezentują. Odniósł się również do obecnej sytuacji panującej w publicznej telewizji i odpowiedział na pytania słuchaczy, które poruszały tematykę ustawy o mediach i komentowały program TVP.
Kolejne dni odbyły się pod znakiem festynów, konkursów, teatru i filmu. W Miejskim Domu Kultury zainteresowani mogli uczestniczyć w kolejnej prezentacji teatru „Źródło”. Tym razem młodzi artyści przedstawili komedię Franciszka Zabłockiego Fircyk w zalotach. Sobotę poświęcono konkursowi na piosenkę, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej w Radomsku i przebiegał pod hasłem: Rodzina, ach rodzina, oraz bardzo trudnym i ważnym problemom alkoholizmu - omawiano go na 2 spotkaniach z psychologiem Aleksandrem Sobierajem oraz niepełnosprawności. Ten ostatni zaistniał dzięki Wspólnocie „Betel” i ks. Mariuszowi Sztabie - duszpasterzowi Katolickiego Stowarzyszenia Charytatywnego „Betel”. Poprowadził on nabożeństwo fatimskie w kościele pw. św. Marii Magdaleny i wygłosił homilię, której tematem były problemy tzw. trudnego rodzicielstwa i konieczności czerpania od cierpiącej pod krzyżem Maryi, która jest dla nas wzorem rodzicielstwa. Rodziny Wspólnoty „Betel” zawierzyły się Matce Bożej Fatimskiej.

Reklama

Święta Jadwigo, wspieraj nas!

Zwieńczeniem V Radomszczańskich Dni Rodziny były uroczystości 13 czerwca. Rozpoczęła je procesja jadwiżańska, która wyruszyła z kolegiaty św. Lamberta i przechodząc ulicami miasta dotarła do budującej się świątyni pw. św. Jadwigi Królowej. Tam odprawiona została się Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak. Zanim relikwie św. Jadwigi dotarły na miejsce Eucharystii, nawiedziły trzy ważne miejsca, w których objawiły się wiernym kolejne cnoty Wielkiej Królowej. Były to: Szpital Powiatowy - tu Święta przybyła jako niestrudzona opiekunka chorych i ubogich; Urząd Miasta - św. Jadwiga jako wzór sprawiedliwej władzy; I Liceum Ogólnokształcące - objawienie Świętej jako krzewicielki oświaty i kultury. We Mszy św. u podnóża powstających murów nowej świątyni uczestniczyli członkowie Kapituły Radomszczańskiej pw. św. Jadwigi Królowej, przedstawiciele duchowieństwa, ruchów i stowarzyszeń świeckich działających przy parafiach Radomska, harcerze i uczniowie szkół miasta. Nie zabrakło włodarzy Radomska z prezydentem Jerzym Słowińskim i przewodniczącą Rady Marią Wroną. Wszystkich zgromadziła chęć oddania szacunku Patronce Miasta i modlitwa o jej wstawiennictwo do Boga za ludźmi i dziełami, które tu, na radomszczańskiej ziemi, podejmują. Jak przypomniał w homilii abp Stanisław Nowak, św. Jadwiga, została związana z miastem już w XIV w., kiedy to odbyły się tu ważne wydarzenia historyczne - dwa zjazdy, które zdecydowały o wyborze dynastii: w 1382 r. zebrana w Radomsku szlachta nie dopuściła na tron Polski Zygmunta Luksemburczyka, zaręczonego z Marią - starszą córką Ludwika Węgierskiego; na drugim zjeździe podjęto decyzję o obsadzeniu na tronie polskim Jadwigi - młodszej córki Ludwika Węgierskiego. Królowa już za życia określana była przez poddanych jako święta. Jej opieka nad miastem jest więc nie tylko zaszczytem dla Radomska, ale również ogromnym wyzwaniem dla obecnych i przyszłych pokoleń. Muszą one podjąć wielki wysiłek, aby realizować na co dzień charyzmat św. Jadwigi Królowej. Życzymy z całego serca, aby Pan Bóg dał im siły i błogosławił miastu i wszystkim jego mieszkańcom.

Rodzina - gwarant nowoczesnego państwa

„Radomszczańskie Dni Rodziny to wspaniała inicjatywa. Zrodziła się - mówi Tadeusz Olczyk, jeden z organizatorów - w kręgu rodzin Domowego Kościoła, którego moderatorem jest ks. kan. Stanisław Sikora, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny (to tu od początku spotykają się członkowie komitetu organizacyjnego Dni Rodziny), rejonowy duszpasterz rodzin. Podjęli ją świeccy i potrafili zapalić do idei wielkie grono osób. Dzięki zrozumieniu władz samorządowych, otwartości dyrektorów miejscowych placówek kultury i wielu szkół, przedszkoli możemy już po raz piąty spotkać się z mieszkańcami Radomska i okolic na rodzinnych imprezach. Wszystko to czynimy, aby utrwalić w świadomości ludzi ogromną siłę tkwiącą w rodzinie. Chcemy też, aby nasze rodziny były silne Bogiem, bo to jedyny warunek ich trwałości i prawidłowego rozwoju, jednocześnie gwarancja mocnego państwa”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka i żony obrońców Mariupola w Watykanie: już tylko papież może im pomóc!

2024-06-26 17:20

[ TEMATY ]

Ukraina

papież Franciszek

Vatican News

Wyjątkowa delegacja ukraińskich kobiet spotkała się z papieżem Franciszkiem. Mowa o matce i żonach obrońców Mariupola, którzy podczas pokazowych procesów zostali skazani przez Rosjan na dożywocie, albo co najmniej 20 lat więzienia za udział w obronie swego ojczystego miasta. Nałożony na nich wyrok sprawia, że zostali wykreśleni z listy jeńców wojennych do ewentualnej wymiany. „Nie mamy żadnych wiadomości o naszych bliskich. Już tylko papież może im pomóc” – mówiły kobiety o spotkaniu z papieżem.

To już druga audiencja środowa z rzędu, na której Ojciec Święty spotyka się z rodzinami obrońców Mariupola. W minioną środę rozmawiał z matką i żonami jeńców wojennych, które wręczyły papieżowi listy, zdjęcia, rysunki dzieci oraz obraz przedstawiający modlitwę matek i żon za ich synów i mężów przetrzymywanych w niewoli. Podarowały również Ojcu Świętemu medal wybity z łuski rosyjskiego pocisku. W ich oczach widać było ból i zmęczenie oczekiwaniem na powrót bliskich, ale zarazem wiarę, że ich mężowie i synowie wrócą na Ukrainę w najbliższej przyszłości. Ta nadzieja została odebrana kobietom, które dziś uczestniczyły w audiencji środowej z papieżem. Pokazowy proces samozwańczej Republiki Donieckiej, w jakim ich bliscy zostali nielegalnie skazani, odbiera im jakąkolwiek szansę na powrót do domów.

CZYTAJ DALEJ

Święty Cyryl Aleksandryjski

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Dykasteria Nauki Wiary o „objawieniach” w Trevignano: nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22

[ TEMATY ]

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary

Trevignano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Ordynariusz diecezji Civita Castellana, na terenie której leży Trevignano, już 6 marca 2024 roku zabronił wiernym udawać się do miejsca domniemanych objawień Maryi a kapłanom zakazał sprawować tam sakramenty i prowadzić modlitwy. Bp Marco Salvi po wysłuchaniu świadectw napływających z okolicy i korzystając z ustaleń komisji ekspertów, złożonej z mariologa, teologa, kanonisty, psychologa, a także z ekspertyz zewnętrznych, wydał dekret, w którym stwierdził jednoznacznie: „Constat de non supernaturalitate” („Nie ma nic nadprzyrodzonego”). Mimo to wiele osób, także spoza Włoch, wciąż przybywało do tego miejsca, a rzekoma „wizjonerka” Gisella Cardia (wg danych Urzędu Stanu Cywilnego - Maria Giuseppa Scarpulla) nadal twierdziła, że otrzymuje przesłania od Matki Bożej, dokonywała też kolejnych „cudów rozmnożenia gnocchów” (rodzaj włoskiego makaronu typu kopytka). Co więcej na swej posesji ustawiła skrzynkę, a przybywający byli nakłaniani do wrzucania tam „ofiar” za otrzymane słowa Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję