Reklama

Grupa czerwono-niebieska

Pod opieką św. Józefa

Niedziela kielecka 29/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki grupy czerwono-niebieskiej to 1989 r. Dzieła tego wraz z pielgrzymami podjął się ks. Ryszard Witek, ówczesny wikariusz parafii pw. św. Józefa Robotnika w Kielcach. Przedsięwzięciu temu towarzyszył wielki entuzjazm pielgrzymów z dekanatu Kielce-Północ. Jednak choroba przeszkodziła ks. Ryszardowi w objęciu przewodnictwa tej grupy. Proboszcz parafii św. Józefa ks. Jan Kudelski obarczył tym zadaniem ks. Sławomira Bigaja, który przez 5 lat doskonale wypełniał swoją misję. Grupa z każdym rokiem się rozrastała i integrowała. Była znana z doskonałej grupy muzycznej. Przez rok prowadził grupę ks. Ryszard Maliga, a następnie pałeczkę przewodnictwa przejął ks. Henryk Łukasik, który przez 5 lat prowadził pątników na Jasną Górę. Po jego odejściu z Kielc, grupą opiekował się przez rok ks. Stanisław Strycharczyk.
Po rozwiązaniu grupy Czerwono-Czarnej dołączyli do Czerwono-Niebieskiej pątnicy z obecnego dekanatu Zagnańsk. Aktualnie grupa czerwono-niebieska terytorialnie skupia w sobie dekanat Kielce-Północ, właściwie pięć parafii: pw. św. Jadwigi Królowej, św. Józefa Robotnika, Ducha Świętego, św. Antoniego Padewskiego w Dąbrowie i parafię katolickiej wspólnoty Koinonia Św. Pawła. Parafia pw. Krzyża Świętego i parafia św. Franciszka mają swoją oddzielną grupę.
W ubiegłym roku grupa liczyła ok. 200 pątników z parafii dekanatu, a także spoza niego. Patronem grupy jest św. Józef, opiekun Jezusa, przez którego orędownictwo pątnicy zanoszą swoje modlitwy do Pana, wędrując do Matki Bożej. W grupie panuje modlitewna, ale i radosna atmosfera, co powoduje, że czują się w niej dobrze pielgrzymi młodzi i starsi. Szczególną troskę i opiekę roztaczają księża proboszczowie - ks. dziekan Wiesław Jasiczek, ks. kan. Jan Iłczyk, ks. Józef Doniec, którzy odwiedzają pielgrzymów i modlą się z nimi w czasie Apelu, czy też dołączając choć na chwilę do grupy na pielgrzymkowym szlaku, za co pątnicy są im bardzo wdzięczni.
W tym roku znów pod opieką św. Józefa, rozśpiewani i radośni, pozdrawiając wszystkich, będą wędrować do Jasnogórskiego Tronu pielgrzymi grupy czerwono-niebieskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauka krzyża

2025-09-09 14:25

Niedziela Ogólnopolska 37/2025, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy z ust Pana Jezusa padają słowa o Jego „wywyższeniu”, wszystko się zgadza z naszymi wyobrażeniami.

Ciągle robimy rankingi, tworzymy klasyfikacje, urządzamy konkurencje, aby ktoś znalazł się na podium. Zwycięzca zostaje „wywyższony” przez uznanie, poklask i sławę, innym razem natomiast otrzymuje władzę, pieniądze czy prawo do bycia autorytetem. Dobrze, że prawdziwe osiągnięcia są nagradzane.
CZYTAJ DALEJ

Profanacja krzyża w cerkwi Kościoła greckokatolickiego w Legnicy

2025-09-13 21:36

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

W nocy z piątku na sobotę nieznani dotąd sprawcy odcięli metalowy krzyż znajdujący się na szczycie kopuły cerkwi Zaśnięcia NMP w Legnicy. Sprawcy musieli być dobrze przygotowani i wyposażeni w sprzęt, stąd podejrzenie, że była to akcja celowa.

Podziel się cytatem Spłoszył ich alarm, który zadziałał, jednak już po odcięciu krzyża, którego elementy zostały rozrzucone wokół cerkwi. Wartość materialna krzyża jest znikoma, jednak szkody wyrządzone są ogromne, ale najgorsza jest świadomość, że sprofanowany został znak krzyża. Jak podkreśla proboszcz ks. Mirosław Drapała stało się to w przeddzień uroczystości Podniesienia Krzyża Świętego, którą obchodzimy w niedzielę 14 września.
CZYTAJ DALEJ

XII Zjazd Gnieźnieński: Posłanie na rzecz trwałego pokoju - apel o odwagę dialogu i pojednania

2025-09-14 14:21

[ TEMATY ]

zjazd gnieźnieński

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Na zakończenie XII Zjazdu Gnieźnieńskiego odczytano Posłanie na rzecz trwałego pokoju. Zostało ono przygotowane w procesie synodalnym i ma stanowić punkt wyjścia do dalszych konsultacji i działań na rzecz budowania pokoju w Europie i na świecie. - Potrzebujemy pokoju i wierzymy, że jest on możliwy - brzmi fragment odczytanego w Gnieźnie Posłania.

Uczestnicy spotkania, które odbywało się pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”, podkreślili, że marzenie o pokoju „nie jest naiwne”. Wskazali, że rozmowy z gośćmi z Ukrainy, Ziemi Świętej, Libanu i Demokratycznej Republiki Konga oraz wspólna modlitwa ekumeniczna umocniły ich w przekonaniu, że trwały pokój jest możliwy, choć wymaga odwagi, wysiłku i długotrwałego procesu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję