Wskazuje on, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma trzy wymiary. „Pierwszy - teologiczny, w którym Kościół czci dogmat mówiący, że Maryja po śmierci została wzięta do nieba. Jest to tak ważna uroczystość, że obecność w tym dniu na Mszy świętej jest dla katolików obowiązkowa tak jak w niedzielę. W tym dniu powstrzymujemy się także od prac niekoniecznych. 15 sierpnia jest znany także jako uroczystość Matki Bożej Zielnej. Tradycja chrześcijańska przekazuje, że następnego dnia po złożeniu ciała Maryi u podnóża Góry Oliwnej apostołowie znaleźli w tym miejscu zioła i kwiaty. Stąd wziął się zwyczaj święcenia ich 15 sierpnia w kościołach. W tym dniu rolnicy dziękują za plony i proszą o błogosławieństwo dla swojej pracy. 15 sierpnia to również Święto Wojska Polskiego i rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r. zwanej Cudem nad Wisłą, który powstrzymał ekspansję bolszewickiej rewolucji na Zachód” - powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Reklama
Rzecznik KEP podkreślił, że apokryfy z pierwszych wieków chrześcijaństwa przekazują, że śmierć Maryi miała nastąpić w obecności apostołów. Według literatury wczesnochrześcijańskiej zjawił się przy niej sam Chrystus, który przekazał jej duszę Archaniołowi Michałowi, a ten poprowadził ją do nieba. „Ta uroczystość to kolejna okazja do zawierzenia swojego życia Maryi na wzór św. Jana Pawła II, który mawiał „Cały Twój”. To też okazja do uświadomienia sobie, że Maryja króluje, to znaczy gazduje i matkuje - jak mówił Papież Polak w Ludźmierzu. W Polsce przywiązanie do Matki Bożej od wieków ma szczególny wymiar, zarówno w życiu prywatnym Polaków, jak i narodowym. Szczególną rolę w tej narodowej duchowości maryjnej odgrywają sanktuaria maryjne, a szczególnie Jasna Góra” - powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę docierają dziesiątki tysięcy pielgrzymów. „To centralny punkt sezonu pieszych pielgrzymek, w dniu lub w przeddzień tej uroczystości przybywa ich najwięcej. Liczba pątników jest świadectwem duchowości maryjnej oraz wiary. Śmiało można powiedzieć, że Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej. W tym roku doszło ponad 100 tys. osób pieszo, a jeszcze kilka pielgrzymek diecezjalnych dojdzie na 26 sierpnia, uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej” - podkreślił rzecznik KEP.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła katolickiego od roku 1950 - ustanowił go papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg). Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj „Zaśnięciem Matki Bożej”.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest jednym z trzech głównych świąt maryjnych. Największe i najbardziej znane obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej. Centralne uroczystości z udziałem biskupów odbywają się na Jasnej Górze, dokąd na ten dzień przybywają pielgrzymi z całej Polski.