Hasłem 9-dniowej wędrówki były słowa „Maryja naszą Królową”. Jak zauważył wicekierownik pielgrzymki o. Dariusz Laskowski, doskonale korespondują one z wezwaniem „Idźcie i głoście”. - Chcemy głosić, że Maryja naszą Królową. Maryja zamieszkała w naszym kraju, w naszych sercach, w naszym życiu i Ona nam pokazuje jak zgłębiać Ewangelię - powiedział paulin.
Podkreślił, że pielgrzymka była szczególnym czasem głoszenia i dawania świadectwa. - Widziałem jak pielgrzymi spotykali się z różnymi ludźmi, niekoniecznie dobrze nastawionymi do idących na Jasną Górę, wkładali wiele wysiłku, by mówić im o Bogu - zauważył o. Laskowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. Zainicjował ją w 1711 r. paulin, o. Innocenty Pokorski, który złożył ślub Matce Bożej, że zorganizuje pielgrzymkę ze stolicy, jeśli Maryja wstawi się za Warszawą i panująca wówczas zaraza ustanie. Pątnicy ze stolicy wędrowali na Jasną Górę nawet w trudnych czasach historycznych, jak Konferencja Barska, Powstanie Kościuszkowskie, czy rozbiory Polski. W 1792 r. żołnierze pruscy na odcinku trasy z Woli Mokrzeskiej do Krasic wymordowali wszystkich warszawskich pątników. W 1935 roku postawiono w tym miejscu pomnik ku czci pomordowanych. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. pielgrzymka także wyruszyła.
Reklama
O. Marek Tomczyk, kierownik warszawskiej pielgrzymki pieszej podkreśla, że jedną z głównych intencji niesionych ze stolicy była tradycyjnie modlitwa za Polskę. - Maryjność od samego początku stanowi podwaliny naszej tożsamości narodowej, dlatego podczas pielgrzymki podejmujemy wątki związane z historią naszej Ojczyzny, przechodzimy przez ważne dla naszej historii miejsca, modlimy się gorąco za rodaków w kraju i zagranicą - powiedział paulin.
Zwyczajowo część pątniczej wspólnoty stanowią grupy Polaków spoza naszej Ojczyzny. Wśród nich są np. dzieci polskiego pochodzenia z Żytomierszczyzny na Ukrainie. W tym roku pielgrzymi ze Wschodu ofiarowali swój pątniczy trud w intencji pokoju na Ukrainie.
Nie mogąc fizycznie wyruszyć na szlak, wielu zostało pielgrzymami duchowymi. Duchowe pielgrzymowanie to świadectwo zaangażowania w przeżywanie rekolekcji w drodze i duchowej łączności z pątnikami, wyrażonej poprzez modlitwę oraz codzienną Mszę św.
Pielgrzymi duchowi zgromadzeni przy Radiu Jasna Góra w ramach tzw. kosztów pielgrzymkowych ofiarowali przybory szkolne, które zostaną przekazane, poprzez Jasnogórski Punkt Charytatywny, dzieciom z rodzin potrzebujących.
Warszawska Pielgrzymka Piesza zawsze odbywa się w dniach od 6 do 14 sierpnia. Pielgrzymi pokonują 248 km odwiedzając na szlaku m.in.: Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu oraz Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.
Kompanię tworzy 25 grup, podzielonych na trzy kolumny: zasadnicze, dziesiąte i piętnaste. Każda z nich oznaczona jest innym kolorem. Ze stolicy przyszło ok. 6 tys. pątników.
W sumie z Warszawy wyrusza pięć pielgrzymek pieszych, a w nich ok. 12 tys. osób. Pielgrzymi warszawscy o 20.00 uczestniczyć będą we Mszy św. sprawowanej na szczycie jasnogórskim, inaugurującej obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP. Po Eucharystii odbywać się będzie modlitwa uwielbienia, którą prowadzi zespół „Mocni w Duchu”. Na 21.30 zaplanowano Drogę Krzyżową Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.
Jutro, 15 sierpnia o godz. 8.00 odprawiona zostanie dla pątników grup warszawskich Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego z kazaniem przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry.