Pielgrzymi wieluńscy w rekordowej liczbie 520 osób wyruszyli do Częstochowy 23 sierpnia, po uroczystej Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Piękne są klamry pielgrzymki wyznaczające pielgrzymkową trasę: początkiem i końcem drogi są bowiem maryjne sanktuaria z cudownymi wizerunkami Matki Bożej. Od Maryi wyruszamy; do Niej idziemy; Ona też towarzyszy pielgrzymom przez całą drogę. Tegoroczne hasło to słowa Pana Jezusa: „Oto Matka twoja”. Treści zgłębiane na trasie wpisują się w przeżywane w tym roku maryjne rocznice: fatimskie 100-lecie; jasnogórskie 300-lecie; licheńskie i leśniowskie 50-lecia, czy też inne jubileusze, przeżywane lokalnie.
Reklama
Jak zawsze, pielgrzymi wędrują na Jasną Górę przez dwa dni; dwa kolejne spędzają w Częstochowie, by później ostatnie dwa dni wracać do Wielunia na dzień 28 sierpnia. Ważnym elementem pielgrzymkowych rekolekcji są także tradycyjne czuwania wieczorne w Krzepicach, gdzie pielgrzymi zatrzymują się na nocleg. Nabożeństwa, zarówno w jedną, jak i drugą stronę, skupiają się w tym roku na modlitewnym doświadczeniu bliskości Maryi, której przecież każdy z nas tak bardzo potrzebuje. Taki zresztą jest zamysł duchowego wymiaru tegorocznej wędrówki: pielgrzymka na wskroś maryjna; aby w pewnym sensie przywrócić Maryi w życiu codziennym rolę Matki, a nie wyłącznie Pośredniczki. O odpowiednie położenie tych delikatnych duchowych akcentów dbają w tym roku księża z czterech dekanatów ziemi wieluńskiej. O wygłoszenie ośmiu konferencji i pięciu kazań, a także niezliczoną ilość spowiedzi i rozmów w drodze zadbało łącznie piętnastu kapłanów, a pomagało im dwóch alumnów z piątego roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z wiernymi ziemi wieluńskiej pielgrzymował także burmistrz miasta Wielunia, Pan Paweł Okrasa, wraz z małżonką. W tym roku na pątników, czekała także piękna niespodzianka: ostatnie kilometry na Jasną Górę pielgrzymi przeszli wspólnie z Biskupem Andrzejem Przybylskim. Nasz szczególny Pielgrzym dołączył do grupy w Białej k/Częstochowy, gdzie pielgrzymi mają swój ostatni odpoczynek. Biskup Andrzej najpierw spędził trochę czasu z księżmi, a później na rozmawiał z pątnikami. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, grupa wieluńska wyruszyła bezpośrednio na Jasną Górę. Pielgrzymka, w której szeregach Ksiądz Biskup szedł kiedyś jako kapłan, była pierwszą, którą wprowadził na Jasną Górę jako biskup. Po wysłuchaniu Jego maryjnej nauki w drodze, pielgrzymi mieli możliwość zadawania Gościowi pytań.
Jak co roku, dzień 25 sierpnia to tzw. Dzień Wieluński. Do grupy dołączają wtedy pielgrzymi autokarowi. Czas przeżywany wspólnie na Jasnej Górze rozpoczyna uroczysta Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tutaj również spotkała pielgrzymów niespodzianka. W tym roku Mszy Świętej Pieszej Pielgrzymki Ziemi Wieluńskiej przewodniczył Biskup Grzegorz Ryś. On też skierował do wiernych homilię, wpisującą się w prowadzony przez niego cykl kazań nowennowych przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Po Mszy Świętej pielgrzymi przeżyli swoją drogę krzyżową na jasnogórskich wałach.
Reklama
Warto wspomnieć, że tegoroczna pielgrzymka, po raz pierwszy była w całości transmitowana na żywo przez jej facebookowy kanał. Był to, jak się okazało, strzał w dziesiątkę. Setki ludzi śledziły losy wieluńskiej grupy i towarzyszyły jej zarówno na trasie, wieczornych czuwaniach, jak i na Jasnej Górze. Wszystkich, którzy pragną towarzyszyć pielgrzymom na trasie powrotnej do Wielunia, zapraszamy na nasz internetowy profil:
https://pl-pl.facebook.com/wielunska.pielgrzymka/
W tym roku, obok pieszych pielgrzymów z dwudziestu parafii ziemi wieluńskiej, pielgrzymuje także ponad trzydziestu pielgrzymów duchowych. Serdeczne podziękowania składamy wszystkich służbom, które jak zawsze, stanęły na wysokości zadania. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy i duchowo płodny czas wieluńskiej pielgrzymki oraz pobytu na Jasnej Górze, będzie wydawał trwałe owoce nie tylko w życiu duchowym, ale i w codzienności, w naszych relacjach, rodzinach, parafiach i środowiskach życia.