Reklama

Parafia pw. Najświetszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie

Parafia Częstochowskiej Madonny

Pomiędzy blokami na osiedlu Północ wyrasta kościół. Jego konstrukcja nie wpisuje się w obraz blokowiska, ale też nie kontrastuje z nim. Przechodząc obok, ma się wrażenie, że świątynia jest tutaj od zawsze. Przyciąga ciepłem murów i architekturą, ale przede wszystkim otwartością i życzliwością kapłanów, którzy pracują w tej parafii, noszącej imię Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Owocem ich pracy duszpasterskiej są pięknie rozwijające się wspólnoty dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy, kto przychodzi tutaj prosić o pomoc, wie, że trafił we właściwe miejsce.

Niedziela częstochowska 34/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Krzysztof Jacniacki - mgr teol., prezb. 17 maja. 1987 r., od 1995 r. proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie.
Rozpoczynał budowę kościoła z myślą: „Jeśli jest to dzieło Boże, to z pewnością powstanie ono na Jego chwałę”.

Boże dzieło

Reklama

Parafię Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej powołał abp Stanisław Nowak 31 lipca 1995 r., wydzielając jej teren z parafii św. Wojciecha, św. Maksymiliana i św. Jana Kantego. Tworzeniu nowej wspólnoty zawsze towarzyszą trudności. Ks. Krzysztof Jacniacki - proboszcz parafii kierował się wówczas zasadą: „Jeśli jest to dzieło Boże, to z pewnością powstanie ono na Jego chwałę. Każde dobre dzieło rodzi się w trudach i napotyka na problemy, które trzeba rozwiązać, ale na pewno nie powinny one odstraszać”.
Plac pod budowę kościoła oraz kaplicę, która spełniała tymczasowo funkcje kościoła parafialnego, poświęcił abp Stanisław Nowak 2 grudnia 1995 r. Projekt architektoniczny kościoła przygotowała mgr inż. arch. Irena Czerwińska, a projekt konstrukcyjny - mgr inż. Władysław Możejko. 29 września 2000 r. Ksiądz Arcybiskup dokonał wmurowania kamienia węgielnego w mury świątyni. Konsekwentnie więc rozwijało się organizowanie życia nowej wspólnoty. Dziś, w połowie 2004 r,. zakończono już etap konstrukcyjny budowy kościoła i domu parafialnego i prowadzony jest etap wykończeniowy - kładzenie posadzek, malowanie ścian i sufitów, wyposażanie pomieszczeń, wykonywanie elewacji zewnętrznych itp. W kancelarii i salkach prace zostały już zakończone. Warto pamiętać, że w tymczasowej kaplicy można było ustawić jedynie 100 krzeseł i było kilkanaście miejsc stojących, natomiast w kościele może obecnie usiąść 350 osób, a dla ok. 1000 są miejsca stojące.
2 lipca br. abp Stanisław Nowak poświęcił zwieńczenie wieży kościoła wraz z krzyżem, a trzy tygodnie później podniesiono je i umieszczono nad frontonem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnoty apostolskie

Reklama

Duszpasterze: ks. Krzysztof Jacniacki - proboszcz, ks. Mariusz Łydżba i ks. Paweł Marczewski są moderatorami dla działających przy parafii wspólnot: Kręgów Rodzin, Drogi Neokatechumenalnej, Żywego Różańca, Służby Liturgicznej Ołtarza, Wspólnoty Młodzieżowej i Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Kręgi Rodzin liczą 18 osób. Ich formacja opiera się na 7 krokach właściwych dla wspólnot Domowego Kościoła: dialogu małżeńskim, modlitwie osobistej, modlitwie rodzinnej, modlitwie małżonków, regule życia, czyli pracy nad sobą, rekolekcjach zamkniętych i Namiocie Spotkania - czyli czytaniu i rozważaniu Pisma Świętego.
Droga Neokatechumenalna jest drogą duchowego rozwoju dla 25 osób, które przez cotygodniowe spotkania na nowo odczytują wartość przyjętego sakramentu chrztu św. Grupa ta, w której funkcję prezbitera pełni Ksiądz Proboszcz, w ostatnim czasie poprowadziła 4 katechezy ewangelizacyjne dla całej wspólnoty parafialnej.
Wspólnotę Żywego Różańca tworzy 11 Róż osób dorosłych. W każdą pierwszą sobotę miesiąca przez godzinną adorację, na którą składają się: część Różańca św., 15-minutowe rozważanie oraz cisza na kontemplację Słowa Bożego, wspólnota wypełnia prośbę Matki Bożej z Fatimy.
Służbę Liturgiczną Ołtarza tworzy 40 ministrantów i lektorów. Niestety, liczba ministrantów zmniejsza się każdego roku, ponieważ maleje także liczba dzieci i młodzieży. Dla przykładu - podaje Ksiądz Proboszcz - w 1995 r. do I Komunii św. przystąpiło 200 dzieci, a w 2004 r. zaledwie 55. Tu znajdujemy odpowiedź, dlaczego tak niewielu chłopców zgłasza się, by w przyszłości służyć przy ołtarzu Pańskim. Cieszy jednak fakt, że zdecydowana większość ministrantów zostaje lektorami i służy do Mszy św. aż do matury.
Wspólnota Młodzieżowa, licząca 40 osób swoją formację opiera na wytycznych Ruchu Światło-Życie. To oni są odpowiedzialni za niedzielną Liturgię (śpiew, komentarze), prowadzą czuwanie w Wielkim Tygodniu i podczas doby eucharystycznej, pomagają w prowadzeniu rekolekcji i przygotowaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania. Włączają się także w obchody różnych uroczystości, jak to miało miejsce z racji jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. W czasie ferii zimowych i wakacji organizują wyjazdy rekreacyjne, zabierając ze sobą rówieśników, by „zarazić” ich aktywnym życiem parafii.
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci liczy 40 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Systematycznie spotykają się oni na wspólnym poznawaniu misyjnego świata, modlą się w intencji misjonarzy i wspierają materialnie misje. Z okazji papieskiego jubileuszu przedstawili program na temat pielgrzymek Ojca Świętego na wszystkie kontynenty. W ramach tego Dzieła funkcjonują także dziecięce misyjne Róże różańcowe.
W parafii istnieje także 27-osobowa Grupa Czuwania Nocnego. W ciągu miesiąca każdy z jej uczestników przez godzinę w nocy (między 21.00 a 6.00) czuwa na osobistej modlitwie. W tym miejscu warto również wspomnieć o 130-osobowej grupie noszącej szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
Dzieci i młodzież objęte są katechizacją, o którą troszczą się aktualnie s. Fides i s. Małgorzata (w poprzednich latach czyniły to s. Hiacynta i s. Vianneya) oraz p. Sabina Stasiak i p. Maria Poroszewska. To one włączają się w przygotowanie liturgii w czasie roku szkolnego i zachęcają do udziału w spotkaniach Papieskiego Dzieła Misyjnego. Oprócz całorocznej pracy duszpasterskiej - przygotowywania do sakramentów i spotkań z grupami - zarówno księża, jak i siostry katechetki włączają się w akcję letnią, wyjeżdżając z grupami.
Rafał Tomzik - organista prowadzi 20-osobowy chór parafialny, który przez systematyczne próby starannie przygotowuje oprawę liturgiczną świąt i uroczystości.
Regularnie świadczona jest tu pomoc żywnościowa z okazji świąt dla osób będących w potrzebie, a okazjonalnie - pomoc dla różnych instytucji, takich jak np. „Betania” czy „Monar”. Parafia dofinansowuje też wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży.

Pod opieką Patronki

„Jako proboszcza - mówi ks. Krzysztof Jacniacki - cieszy mnie zaangażowanie i systematyczne praktykowanie swojej wiary na co dzień dużej grupy parafian. Wszystko zaczyna się od modlitwy. Jakiś czas temu rozpoczęliśmy odmawianie niedzielnych Nieszporów. Na początku uczestniczyło w nich 10 osób, a teraz liczba uczestników dochodzi do 60 osób”.
Osiedle „starzeje się”, bowiem młode małżeństwa wyprowadzają się poza parafię. Na 52 śluby w minionym roku jedynie 4 pary małżeńskie pozostały w parafii. Z kolei młodzież wyjeżdża na studia i często nie wraca. „Przed nami w przyszłym roku uroczystości 10-lecia parafii - mówi Ksiądz Proboszcz. Od września rozpoczniemy duszpasterskie przygotowanie do jubileuszu, który - jak ufam - zakończy poświęcenie kościoła. Planujemy przeprowadzenie misji i rekolekcji ewangelizacyjnych. Jedno pozostaje niezmienne, że modlimy się i jako wspólnota czujemy opiekę naszej Patronki - Matki Bożej Częstochowskiej. Wołamy więc do Niej z ufnością: «Chcemy prosić Cię, Maryjo, dzisiaj,/ gdy wokoło czyha tyle burz,/ zostań z nami, Matko ukochana...»”.

Nabożeństwa niedzielne
godz.: 7.00 - Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie,
7.30, 9.00, 10.30, 11.00, 18.00 - Msza św.
17.30 - Nieszpory.
W dni powszednie:
godz. 7.15, 18.00 - Msza św.

Doba eucharystyczna: 20 października
Tegoroczne uroczystości odpustowe - Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej obchodzone będą 29 sierpnia o godz. 12.00. Uroczystej Sumie przewodniczyć będzie ks. dr Jerzy Bielecki - rektor Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Wśród rozległych lasów rejonu konińskiego, nad Jeziorem Licheńskim, na malowniczym wzgórzu, znajduje się sanktuarium, w którym nad każdą ludzką troską i niedolą pochyla się z miłością Bolesna Królowa Polski.

Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII wieku. Nieznany z imienia i nazwiska artysta na cienkiej, modrzewiowej desce ukazał pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Przymknięte, spuszczone oczy nadają młodej i delikatnej twarzy o perłowo-różowej karnacji wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie.
CZYTAJ DALEJ

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

2025-07-02 08:18

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

Najwyższy pomnik Jana Pawła II znajduje się w Częstochowie, w Parku Miniatur Sakralnych. Został odsłonięty w 2013 roku i mierzy 14 metrów wysokości. Jest to największy na świecie pomnik papieża Polaka. Na twarzy Karola Wojtyły ktoś namalował jaszczurkę.

Park Miniatur Sakralnych "Złota Góra" powstał w 2011 r. w wyrobisku dawnego kamieniołomu, który mieścił się na przedmieściach Częstochowy. Mimo że został zamknięty kilka lat temu, to wciąż znajduje się w nim wiele makiet. Niestety przez działalność wandali, kompleks popadał w ruinę. Miniatury zostały połamane i popisane, a wszędzie widać pełno śmieci.
CZYTAJ DALEJ

Kiedy powstanie Komisja ds. zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego?

2025-07-03 12:03

[ TEMATY ]

zespół

komisja

Rzecznik KEP

ks. Leszek Gęsiak

zbadanie zjawiska wykorzystania seksualnego

BP KEP

Ks. Leszek Gęsiak SJ

Ks. Leszek Gęsiak SJ

Podczas wczorajszej rozmowy w telewizji Polsat News ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski mówił m.in. o tym, kiedy powstanie Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego i jak wyglądają prace nad jej powołaniem po ostatnich zmianach, których dokonano na Zebraniu Plenarnym KEP w Katowicach.

Przypomnijmy - Konferencja Episkopatu Polski na początku czerwca powołała na przewodniczącego Zespołu ds. opracowania dokumentów dotyczących funkcjonowania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych bp. Sławomira Odera.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję