Reklama

A świątynia wzrasta na chwałę Bogu i pożytek wierzących...

27 czerwca 2004 r. wpisze się do historii wsi Pisklaki jako dzień poświęcenia placu i murów budującego się kościoła, poświęcenia krzyża i wmurowania kamienia węgielnego. Uroczystości przewodniczył bp Jan Śrutwa, który odprawił Mszę św. oraz dokonał poświęcenia i wmurowania aktu erekcyjnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy wsi Pisklaki i Szostaki to wyjątkowi czciciele Matki Bożej. W Pisklakach są 2 koła Żywego Różańca - dorosłych i 2 Podwórkowe Kółka Różańcowe dzieci. To właśnie oni przez systematyczną i szczerą modlitwę wzbudzili wśród mieszkańców chęć posiadania własnego domu Bożego - choćby maleńkiej kaplicy.
2 lata temu obok krzyża, przy którym odprawiają się majówki, postawili małą oszkloną kapliczkę Matki Bożej jako wotum za niezliczone łaski (omijają ich burze, grady, nawet przestała wylewać rzeka Tanew).
W styczniu 2003 r. na ogólnym zebraniu mieszkańców Pisklak i Szostak w obecności proboszcza ks. Witolda Smyka zapadła decyzja budowy własnej kaplicy. Starania wielu ludzi zostały uwieńczone sukcesem. Bp Jan Śrutwa udzielił zezwolenia na budowę kaplicy w miejscowości Pisklaki. Plac pod budowę nieodpłatnie ofiarowali Kazimierz Rój i Mieczysław Hyz - mieszkańcy Pisklak.
10 lipca 2003 r. Urząd Powiatowy w Biłgoraju udzielił pozwolenia na budowę kaplicy. Autorami projektu są architekci mgr inż. Ryszard Wojda i mgr inż. Michał Piłat. Projekt konstrukcyjny wykonał mgr inż. Ryszard Wojda i przyjął nadzór techniczny nad budową. Głównym wykonawcą został murarz Tadeusz Kołodziej. Na początku lipca 2003 r. rozpoczęły się wykopy pod fundamenty kaplicy. W kwietniu 2004 r. wyrównano nasyp wokół budującej się kaplicy i zbudowano wewnątrz betonową posadzkę. 18 maja rozpoczęły się prace murarskie przy wznoszeniu murów świątyni. Prace wykonywało 4 murarzy przy pomocy mieszkańców wsi.
Na podkreślenie zasługuje wielka ofiarność mieszkańców Pisklak i Szostak. Zobowiązali się do wpłat na konto budowy kaplicy, pieniądze napływają systematycznie. Prężnie działa komitet budowy. Z wielką pomocą finansową pośpieszyli parafianie z sąsiednich miejscowości, a nawet mieszkańcy innych parafii, składając ofiary pieniężne w czasie kolędowania. Za każdą złożoną ofiarę mieszkańcy Pisklak i Szostak składają serdeczne Bóg zapłać. W intencji wszystkich ofiarodawców Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św.
Dzięki wyjątkowej pomocy Opatrzności Bożej, wielkiemu zaangażowaniu proboszcza ks. Witolda Smyka oraz ofiarności parafian i ludzi dobrej woli mury świątyni stanęły w ciągu jednego roku. W roku bieżącym wykonany zostanie stan surowy budynku kaplicy (mury, więź dachowa, pokrycie dachowe, okna, drzwi). Świątynia wzrasta na chwałę Boga i pożytek wierzących. Będzie to świątynia pw. Trójcy Przenajświętszej, Dom Boży prawdziwej, szczerej modlitwy, która jest świadectwem naszej wiary. Pójdziemy za przesłaniem Chrystusa i Ojca Świętego, który skierował ze Szwajcarii do Polaków wezwanie: „Wstań! Słuchaj! Wyrusz w drogę!”.
Wyruszamy! Wyruszamy ze zdwojoną siłą i werwą, aby jak najszybciej dzięki solidnej i mozolnej pracy skończyć nasz kościół, ku chwale Trójcy Przenajświętszej i ku czci Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy

2025-07-01 17:03

[ TEMATY ]

Czechy

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Ołomuńca w Republice Czeskiej udzielił tymczasowej dyspensy od obowiązkowego uczestnictwa w niedzielnej Mszy. Wskazania abp. Jozefa Nuzika, jako „pomoc dla tych, którzy z powodu braku księży mają poważne problemy z uczestnictwem w niedzielnej Mszy św.”, zostały odczytane w ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji ołomunieckiej.

W zaistniałej sytuacji abp Nuzík zwraca się bezpośrednio do wiernych, aby w przypadku braku niedzielnej Mszy św. w ich parafii, udali się sąsiedniej parafii lub uczestniczyli w prowadzonej przez diakona liturgii Słowa. Można pójść na Mszę św. także w sobotę wieczorem.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Jedna osoba zabita, dwie ranne w ataku przy użyciu ostrego przedmiotu

2025-07-01 10:25

[ TEMATY ]

Niemcy

zabójstwo

Adobe Stock

Jedna osoba została zabita, a dwie odniosły poważne obrażenia we wtorek na skutek ataku z użyciem ostrego przedmiotu w fabryce instalacji elektrycznych w południowo-centralnych Niemczech – poinformowała lokalna policja.

Do ataku doszło na terenie zakładów Ueberlandwerke Rhoen w małym bawarskim mieście Mellrichstadt na wschód od Frankfurtu.
CZYTAJ DALEJ

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję