Reklama

Polska

Zostaw po sobie wdzięczność - nowa kampania krakowskiej Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Caritas

Dobroczynność w Polsce kształtowała się dzięki darom wielkich ludzi - tak Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczyna swoją nową kampanię, ukazującą ludzi, dzięki którym powstały placówki Caritas dla potrzebujących i zachęcającą do brania z nich przykładu. Na potrzeby kampanii powstała strona www.wdziecznosc.caritas.pl. „Caritas wybrała listopad na czas trwania kampanii, bo właśnie wtedy najczęściej, odwiedzając groby bliskich, zastanawiamy się, co po nas zostanie, co po sobie pozostawimy - tłumaczy dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula. Hasło kampanii „Zostaw po sobie wdzięczność” zachęca do darowizn na rzecz potrzebujących. Caritas obiecuje pomoc w załatwieniu wszelkich formalności i wsparcie prawników ze Stowarzyszenia Ars Legis.

Część placówek Caritas - dwa rodzinne domy dziecka, rodzinny dom pomocy dla osób starszych, zakład opiekuńczo-leczniczy, mieszkania socjalne i warsztat terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych - funkcjonują dzięki prywatnym darczyńcom, którzy przekazali dorobek swojego życia na ten cel. Dzięki ich dobroci i pracy Caritas udało się stworzyć dzieła, które służą ludziom: pełne miłości i ciepła domy dla dzieci, chorych i starszych.

„Pani Maria miała dom, ale nie miała dzieci. Chciała zrobić coś dobrego. I teraz my tu mieszkamy” - tak dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka, działającego przy ul. Źródlanej w Krakowie opowiadają historię powstania swojego domu. Stało się dzięki darowi Marii Gądek, która przekazała swój rodzinny dom wraz z ogrodem dla potrzebujących. Krakowska Caritas wyremontowała i rozbudowała dom, dostosowując go do potrzeb ośmiorga dzieci i prowadzącej dom rodziny. Przez jakiś czas także pani Maria mieszkała w wydzielonej części domu, a dzieci odwiedzały ją jak babcię.

W sąsiadującym z domem pani Marii ogrodzie Caritas postanowiła wybudować dom dla osób starszych. Po kilku latach powstał nowoczesny budynek - Rodzinny Dom Pomocy dostosowany do potrzeb osób starszych, które mają już problemy z samodzielnym mieszkaniem, ale nie wymagają jeszcze pobytu w Domu Pomocy Społecznej.

Reklama

W podobny sposób można opisać historię innych placówek Caritas, które powstały dzięki darowiznom lub spadkom. Prof. Bolesław Piękoś podarował Caritas dom na Woli Justowskiej, zaznaczając, by służył on dzieciom. W 2002 r. powstał tam kolejny Rodzinny Dom Dziecka. Dzięki środkom przekazanym w testamencie przez Jadwigę Smoleń możliwa była rozbudowa ośrodka Caritas w Zatorze i powstanie tam Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Ostatnia wola ks. Wita Maśnickiego przyczyniła się do zbudowania w Odrowążu Warsztatu Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Zofia Miska ofiarowała Caritas dom w Niepołomicach, który jako mieszkania socjalne służy osobom z terenu gminy, mającym problemy mieszkaniowe.

Także obecnie Caritas przygotowuje się do budowy domu dla osób niepełnosprawnych, który powstanie w Spytkowicach dzięki darowiźnie państwa Góreckich. Już wkrótce będzie on służył potrzebującym.

„Mamy nadzieję, że nasza akcja poruszy serca ludzi, pomagając nam stworzyć i utrzymać kolejne placówki dla potrzebujących: dzieci, chorych, starszych i niepełnosprawnych. Wiemy, jak bardzo są potrzebne” - mówi ks. Bogdan Kordula.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi kilkadziesiąt ośrodków dla chorych, starszych, dzieci i matek z dziećmi, bezdomnych i ofiar przemocy. Pomaga ludziom, którzy sami nie mają szansy na normalne życie. Każdy może dołączyć do darczyńców Caritas i pomnażać dobro, nie będąc przy nim obecnym, dzięki darowiznom lub zapisom testamentowym na realizację dzieł miłosierdzia - przypomina Caritas. Kampania ma się też przyczynić do zwiększenia świadomości prawnej dotyczącej darowizn i testamentów oraz umożliwić bezpłatne porady prawne.

Więcej informacji o kampanii oraz materiały promocyjne (plakaty, ulotki, spoty radiowe i telewizyjne) można znaleźć na www.wdziecznosc.caritas.pl. Informacji udziela także dział promocji Caritas, tel. 12 637 07 12 wew. 111, e-mail: promocja.krakow@caritas.pl.

Partner kampanii: Ars Legis - Stowarzyszenie im. Św. Ivo Helory - Patrona Prawników: www.arslegis.org.pl.

2012-11-05 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tu zawsze się wraca

Niedziela lubelska 36/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Paweł Wysoki

Pamiątkowe zdjęcie uczestników wczasorekolekcji z abp. Stanisławem Budzikiem

Pamiątkowe zdjęcie uczestników wczasorekolekcji z abp. Stanisławem Budzikiem

„Dom spotkania” Caritas w Dąbrowicy jest miejscem wakacyjnej modlitwy i wypoczynku dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. W tym roku podczas dwóch turnusów wczasorekolekcji swoje miejsce znalazło tam aż 120 osób

Pan Janusz z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie nie pamięta już, który raz spędza wakacje na wczasorekolekcjach. Starszy pan na wózku inwalidzkim próbuje zliczyć turnusy i wychodzi mu, że przyjeżdża tu od zawsze. – Jestem tu już chyba 25. raz, albo i więcej. Słowo daję – zapewnia. – Do Dąbrowicy ciągnie człowieka jak magnes. Tyle tu nowych twarzy, miłych kapłanów i kleryków, uczynnych wolontariuszy – wylicza. Potakuje mu spora gromadka innych uczestników. – Tu jest po prostu fajnie – dopowiada Magda, na co dzień podopieczna Domu Pomocy Społecznej w Matczynie. Dwudziestokilkuletnia dziewczyna, wtulona w ramię wolontariuszki, wygląda na szczęśliwą. Tu zawsze jest ktoś, kto wysłucha i pomoże, kto ma wielkie serce i czas przeznaczony tylko dla niej. – Jak ktoś przyjedzie tutaj raz, to zawsze chętnie wraca: do modlitwy, codziennej Eucharystii, spacerów wśród zieleni, rozmów. Na te kilkanaście dni warto czekać cały rok – mówi pan Janusz. Jego twarz przecina grymas smutku, pewnie na wspomnienie zamkniętych czterech ścian mieszkania w miejskim blokowisku. Ale po chwili dodaje z szerokim uśmiechem: – Dobre i tyle!

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję