Reklama

Polska

Caritas włączyła się w akcję przeciw przemocy wobec kobiet

[ TEMATY ]

Caritas

kobieta

przemoc

BOŻENA SZTAJNER

Placówki Caritas kieleckiej włączyły się w trwającą od 26 listopada do 6 grudnia kampanię przeciw przemocy wobec kobiet "Biała wstążka", połączoną z „Tygodniem edukacji prawnej”. To już szósta edycja kampanii, a jej głównym w tym roku założeniem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej przemocy w rodzinie. W Kielcach trwa obecnie Tydzień Edukacji Prawnej, otwierający kampanię „Biała wstążka” – prawnicy udzielają w kilku punktach miasta bezpłatnych porad.

W Ośrodku dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, działającym w strukturach Caritas kieleckiej w ramach Centrum Interwencji Kryzysowej, dzisiaj i jutro - 28 i 29 listopada - pełni dyżur adwokat.

”Wiele osób, dotkniętych problemem przemocy przychodzi osobiście, niektórzy dzwonią, czy wysyłają maile z pytaniami” – mówi KAI Edyta Domagała, kierownik placówki. Podkreśla, że zarówno Ośrodek, jak i istniejące przy nim Schronisko dla Kobiet, tego typu działalność prowadzą nie tylko w ramach kampanii. W Schronisku przebywają obecnie 24 kobiety z dwanaściorgiem dzieci, przeważnie z regionu świętokrzyskiego i okolic. To ofiary przemocy w rodzinie. W Schronisku spędzą Adwent i święta.

Reklama

Domagała podkreśla także współpracę w zakresie przeciwdziałania przemocy z Biurem Caritas Kieleckiej, gdzie także dyżuruje prawnik.

W ramach kampanii także dzisiaj dyżur pełni prokurator w siedzibie prokuratury rejonowej przy ul. Sandomierskiej 106, prawnik - w punkcie konsultacyjnym w Biurze Zarządu Caritas, przy Placu NMP 1 oraz komornik w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. 1 Maja 196.

30 listopada br. w Urzędzie Miasta zaplanowano konferencję naukową pt. "Prawne aspekty przemocy w rodzinie”.

W ramach kampanii odbędą się także m.in. zajęcia edukacyjne z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz warsztaty psychologiczne dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

Z kolei realizatorzy Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w czasie trwania kampanii "Biała wstążka" zorganizują na terenie swoich placówek zajęcia profilaktyczne i edukacyjne dla dzieci, młodzieży, rodziców. Czynny będzie - dla osób dzwoniących z telefonu stacjonarnego bezpłatny - całodobowy Miejski Telefon Zaufania 19513. Specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach od 30 listopada do 6 grudnia będą udzielać porad, konsultacji wszystkim zainteresowanym problematyką przemocy oraz osobom uwikłanym w przemoc.

2012-11-28 13:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Caritas przekaże 16 mln euro dla dotkniętych trzęsieniem ziemi

Włoska Caritas zebrała 16 mln euro, które przekaże diecezjom dotkniętym ostatnimi trzęsieniami ziemi. Ks. Andrea La Regina, odpowiedzialny za makroprojekty, powiedział Radiu Watykańskiemu, że pieniądze te pochodzą z ogólnokrajowej zbiórki zarządzonej przez Włoską Konferencję Biskupią oraz z bezpośrednich wpłat ofiarodawców. Milion euro został już rozdysponowany na potrzeby związane z codziennym życiem: żywność, ubrania, pomoc rodzinom.

Aby jak najlepiej wykorzystać te pieniądze, Caritas współpracuje z instytucjami publicznymi. Zapytany o rolę Kościoła w wypracowywaniu dobrych rozwiązań, ks. La Regina wyjaśnił: „Kościół jest świadomy swojej wielkiej odpowiedzialności. Dzięki umowom partnerskim mamy możliwość zapewnić, by najpierw zadbano bardziej o aspekt ludzki niż o dobra materialne. W tych porozumieniach ważne jest nie tyle to, że kto ma więcej, daje temu, kto ma mniej, ale to, że na pierwszym planie stawia się drogę Kościoła, którą idziemy razem” – powiedział przedstawiciel Caritasu.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję