Reklama

List Metropolity Częstochowskiego na październik 2001 r.

Rok Jubileuszów

Niedziela częstochowska 39/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie,

Dwudziesty pierwszy wiek rozpoczyna się groźnie. Apokaliptyczny wprost w swoich skutkach atak terrorystyczny na dwa wielkie wieżowce w Nowym Jorku i gmach Pentagonu w Waszyngtonie spowodował wielkie straty w niewinnych ludziach oraz poczucie lęku i zagrożenia w całym świecie. W takiej sytuacji nie popadamy jednak w panikę i przerażenie, ale tym bardziej rzucamy się w ramiona Miłosiernego Boga. Zachęcam Was bardzo do sakramentalnego nawrócenia oraz do pokuty i modlitwy w duchu orędzia Matki Bożej z Fatimy. Miesiąc październik przypomina nam pielgrzymkę Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej na Jasna Górę w pierwsza niedzielę (7 października) oraz potrzebę wzmożonej modlitwy różańcowej w naszych kościołach. Dla wielu doskonałą okazję do odmawiania tej modlitwy dają rozgłośnie katolickie. Właśnie chcę dziś szczególnie wskazać na działalność naszego diecezjalnego Radia Fiat. Trzy razy dziennie odmawiamy w nim Różaniec. Potoki słowa Bożego płyną z niego do naszych dusz. Konferencje, religijna muzyka, Ewangelia w piosence, pouczające pogadanki, refleksje i dialogi - to niezwykłe bogactwo naszej rozgłośni. Wspominam o tym, bo we wrześniu obchodziliśmy 10-lecie zaistnienia tego radia. Wielkie dzięki niech będą Bogu za tę radiostację - dar Ojca Świętego Jana Pawła II dla Częstochowy z okazji VI Światowego Dnia Młodzieży. Dziękuję też ludziom, którzy tworzą to radio i wiernym słuchaczom, chorym i zdrowym, którzy prawdziwie je pokochali i bez niego żyć nie mogą. Ale też pytam: Czy wszyscy wierni archidiecezji korzystają z naszego diecezjalnego radia? Radio jest prawdziwą łaską dla nas i wielkim dobrodziejstwem. Kto je lekceważy i nie korzysta z niego, marnuje Boże łaski.

W tym roku także i nasz katolicki tygodnik Niedziela obchodzi rocznicę 75-lecia swego istnienia. W związku z tym, w dniu wczorajszym, 22 września, przybyła na Jasną Górę doroczna pielgrzymka redaktorów i czytelników Niedzieli. Bardzo gorąco dziękowaliśmy Matce Bożej, Pierwszej Redaktorce Niedzieli, za łaskawą opiekę nad naszym Tygodnikiem. Jeden Bóg wie, ile dobra zaistniało w sercach wiernych dzięki tej katolickiej częstochowskiej prasie, radykalnie wiernej Kościołowi, Ojcu Świętemu i charyzmatowi sanktuarium narodowego na Jasnej Górze. Ale i tu znowu rodzi się pytanie: Czy dość korzystamy z naszego katolickiego Tygodnika? 75 lat temu pierwszy biskup częstochowski, Teodor Kubina, wyrażał tyle nadziei, że Niedziela stanie się przyjacielem, gościem, pomocą w zbawianiu dla poszczególnych osób, w wychowywaniu dzieci w rodzinach w naszej diecezji. Mówił też, że tygodnik Niedziela, to tak jakby nowy wikariusz na parafii. Co więc zrobić, żeby Niedziela w Roku Kubinowskim była nabywana we wszystkich parafiach w większej ilości? Czy naprawdę nie stać Was na kupno tego Tygodnika, by przy jego pomocy łatwiej żyć w Kościele i odczuwać świat w taki sposób, jak go odczuwa Kościół?

Jeszcze inna instytucja obchodzi podobną rocznicę powstania jak tygodnik Niedziela. 75 lat temu, w 1926 r., bp Teodor Kubina założył w Krakowie, pod Wawelem, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Częstochowskiej. Istniało ono 65 lat w Krakowie, wychowując setki kapłanów, którzy uświęcali naszych ojców i obecnie pracują na niwie naszych serc. Błogosławione zaiste są jego mury, te w Krakowie, i te od dziesięciu lat w Częstochowie. Bowiem 10 lat temu, w sierpniu, Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił nowe budynki Seminarium ulokowane pod Jasną Górą, aby było zarówno dla alumnów, jak i kapłanów Matką Karmicielką” ich mądrości, świętości i zapału apostolskiego. 9 października będziemy śpiewać wraz z kardynałem krakowskim - Franciszkiem Macharskim wdzięczne Te Deum za ogromne dobrodziejstwa, które płyną na nas dzięki tej instytucji, będącej naprawdę sercem archidiecezji.

Szczególną jednak Waszą uwagę, Umiłowani Diecezjanie, chciałem zatrzymać na Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.To Seminarium bowiem obchodzi równe 50 lat swego istnienia. Powołał je do życia drugi biskup częstochowski - Zdzisław Goliński. Jest ono skarbem naszego częstochowskiego Kościoła, a nawet Polski. Tylko dwie diecezje, nasza i płocka, potrafiły dzięki niezwykłej Opatrzności Bożej ocalić ich istnienie i skuteczną działalność w trudnych czasach totalitaryzmu. Niezwykła to szkoła - mówią o niej księża, alumni i dzisiejsi chłopcy, którzy mają odwagę spędzać pierwszą młodość w jej murach. Niższe Seminarium Duchowne ma według intencji Kościoła zapewnić młodym chłopcom dobre, ludzkie, intelektualne i duchowe wychowanie, stworzyć odpowiednie warunki do zdobywania solidnego przygotowania humanistycznego, a także ułatwić odpowiedź na Boży głos powołujący do kapłaństwa. Istotnie, wielu z nich idzie po Niższym Seminarium do Wyższego Seminarium i przygotowuje się do kapłaństwa Chrystusowego. Wielu jednak rozeznaje, że ich droga życiowa jest inna, i w stanie świeckim usiłują wprowadzać w życie poznane ideały. Z okazji 50-lecia Niższego Seminarium kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, w imieniu Ojca Świętego uznał i docenił wielkie zasługi tej instytucji dla Kościoła w ciągu 50 lat i wyraził nadzieję, że będzie ono nadal budziło i kształtowało mocne charaktery kapłańskie. Żywię głęboką nadzieję - pisze Kardynał Prefekt - iż Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie będzie również w przyszłości miejscem uprzywilejowanym budzenia licznych i świętych powołań do kapłaństwa oraz formacji młodzieży ożywionej duchem ewangelicznym i zdolnej do podjęcia ważnych zadań w Kościele i społeczeństwie”. Abyśmy mogli podjąć te szczytne zadania obecnie i w przyszłości, musimy wszyscy czynić starania o jego duchowy kształt, a także o wysoki jego poziom intelektualny. Seminarium, dzięki dużemu zaangażowaniu obecnego Księdza Rektora i wielu dobrych ludzi, znacznie się udoskonaliło pod względem materialnym i nie odbiega od poziomu innych zadbanych szkół tego typu. Najważniejsze jednak jest oblicze duchowe tego zakładu. Stąd też kieruję apel do młodych, aby z odwagą i głębią szukali tego typu szkoły, oraz do księży i świeckich, do pojedynczych dobrodziejów i parafii, aby kochali tę instytucję i w miarę możności ciągle ją wspomagali.

Z okazji 50-lecia, 29 września br. Arcybiskup Nuncjusz Apostolski w Polsce odprawi Mszę św. jubileuszową. Także wiernych wszystkich parafii proszę, aby w tym dniu, w sobotę i w niedzielę odmówili modlitwy o powołania kapłańskie. Polecam Wam także sprawy Seminariów Wyższego i Niższego, a także naszych domów i dzieł charytatywnych w czasie zbiórki jesiennej, za którą też już z góry bardzo gorąco dziękuję.

W ogóle, kładę Wam na serce sprawy ubogich i pokrzywdzonych przez los. Tydzień Miłosierdzia, który zawsze obchodzimy na początku października, niech ożywi w nas chęć pomocy drugim. Mamy wpatrywać się w oblicze Chrystusa, a zawsze wtedy, gdy się wpatrujemy w oblicze Chrystusa, oglądamy oblicze człowieka. Tym bardziej też jesteśmy zdolni oglądać oblicze Chrystusa, im bardziej szukamy Go w ubogich, cierpiących i potrzebujących. Niech więc nasze serca zapałają miłością i chęcią pomagania drugim. Wzruszające wyrazy poświęcenia dla drugich oglądamy w Ameryce. Tylu ludzi poniosło tam nawet śmierć, ratując innych. Kto pomaga bliźniemu w potrzebie, gromadzi sobie największe skarby u Boga, a kto jest miłosierny, dostąpi miłosierdzia.

Umiłowani Diecezjanie!

Polecam Was wszystkich na koniec miłosiernej Orędowniczce naszej, Matce Bożej Różańcowej. Z głębi serca błogosławię też Wszystkich: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Częstochowa, 18 września 2001 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych Księży Sercanów

2024-11-14 21:16

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

ks. Michał Olszewski

„Od 1 listopada zablokowanych zostało 28 rachunków Księży Sercanów, to jest 28 domów zakonnych i inicjatyw sercańskich przez bank BNP Paribas” - powiedział mecenas Krzysztof Wąsowski w rozmowie z Wojciechem Biedroniem na antenie Telewizji wPolsce24, ujawniając szokujące informacje na temat działań podejmowanych wobec zgromadzenia do którego należy ksiądz Michał Olszewski.

Obrońca księdza Michała Olszewskiego na antenie na początku rozmowy podkreślił, że sprawa duchownego jest klasycznym procesem politycznym.
CZYTAJ DALEJ

Protest pielęgniarek. Chcą się widzieć z Donaldem Tuskiem

2024-11-19 15:28

[ TEMATY ]

protest

pielęgniarki

gdzie jest premier

PAP

Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Protestujące we wtorek przed KPRM pielęgniarki wezwały rząd do działań, które ograniczą negatywne konsekwencje kryzysu kadrowego pielęgniarek i położnych. Czas rozmów z minister zdrowia Izabelą Leszczyną się skończył, oczekujemy rozmów z premierem - powiedziała przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych protestował przed siedzibą KPRM, by przekonać premiera Donalda Tuska do obywatelskiego projektu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
CZYTAJ DALEJ

Bp Jamrozek delegatem KEP ds. Męskiego Różańca

2024-11-20 09:44

radiofara.pl

Biskupi podczas 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze dokonali m.in. wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został powołany na Delegata KEP ds. Inicjatywy Męski Różaniec. Będzie to pierwsza jego pięcioletnia kadencja dot. tej funkcji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję